V posledných rokoch dostáva čoraz viac ľudí príležitosť realizovať sa prostredníctvom vlastného podnikania. V niektorých štatistikách možno nájsť jeden z dôvodov, prečo mnohí z nás uvažujú práve týmto smerom. Jeden z minuloročných prieskumov z amerického trhu práce ukázal, že až 70 % tamojších zamestnancov je v práci nespokojných. Je to pomerne vysoké číslo, ktoré na príklade Američanov ukazuje, že súčasná generácia pracujúcich už hľadá vyhovujúcejší model profesionálneho uplatnenie.

Mnohí ľudia uvažujú o vlastnom podnikaní, pričom si však veľmi dobre uvedomujú, že ani to nie je jednoduchá cesta. V nasledujúcom texte si priblížime päť vecí, ktoré niektorých z nás odrádza od štartu vlastného biznisu.

Pochybenie

Predstavme si, že do podnikania dáme všetky naše nádeje, sny a často aj všetky rodinné financie, len aby sme sa neskôr pozerali na to, ako postupne všetky zhoria. Mnohí z nás sa na to tento proces pozerajú cez načrtnutú optiku a majú skutočný strach, že akokoľvek pochybia a tento proces už bude nezvratný alebo príliš náročný. Faktom je, že podnikanie je skutočne rizikové. Pochybenia i prešľapy sú však nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek nášho napredovania. Sú to rôzne situácie, ktoré nás väčšinou najviac naučia a rýchlejšie nás posúvajú vpred.

Poníženie

S predchádzajúcim bodom veľmi úzko súvisí aj tento nasledujúci. Strach z odmietnutia alebo výsmechu po tom, ako urobíme chybu, totiž predstavuje ďalší z faktorov, ktorý zastaví mnohých z nás pred bránami vlastného podnikania. Pre niektorých ľudí je nesmierne dôležité, čo si o nich myslia iní a obávajú sa, že ich blízki alebo okolie ich bude za ich rozhodnutie a prípadné pochybenia odsudzovať. Boja sa pritom samotných pochybení i následnej kritiky a prípadného odmietnutia.

Chudoba

Pocit, že neúspech v podnikaní môže spôsobiť chudobu, je pre niektorých ľudí taký silný, že im úplne zviaže ruky ešte predtým, akoby sa do čohokoľvek pustili. Bohužiaľ, všetky uvedené stavy mysle často paradoxne spôsobia presne to, čoho sa  v spomínaných prípadoch obávame.

Samota

Niektorí ľudia sa boja vstúpiť do vlastného biznisu, pretože nechcú prísť o priateľov či dobrý pracovný kolektív. Strach z toho, že každý mesiac neprichádza výplata a sú iní, ako väčšina ich známych, niektorých z nás paralyzuje natoľko, že radšej ostávame tam, kde sme, len aby nemuseli podstúpiť uvedené riziko z prípadne straty známych a priateľov.

Úspech

Môže to znieť paradoxne, existuje však veľké množstvo ľudí, ktorí sa boja svojho vlastného úspechu. Skutočná sloboda v tom, ako narábať s časom a financiami totiž so sebou prináša i väčšiu zodpovednosť a to je pravá príčina toho, prečo sa mnohí obávajú úspechu. Majú strach prijať väčšiu zodpovednosť za seba, svoj život či životy iných ľudí, ktorí od nich závisia..

Podnikanie je sloboda, za ktorú platíme daň v podobe rôznych rizík. V tejto súvislosti treba povedať, že ani strach nie je vždy zlý. Jeho hlavnou úlohou je udržiavať nás bdelých a upozorňovať nás na prípadné nebezpečenstvá. Ak mu však dovolíme, aby nás ovládal príliš, môže sa stať, že sa v živote pripravíme o zaujímavé situácie a skutočné naplnenie, po ktorom mnohí z nás túžia. Vo všetkom tak treba hľadať harmóniu a rovnováhu a v takomto stave potom dokážeme prijímať správne životné rozhodnutia.