Svet popisovačov je naozaj veľmi veľký. Jeden by sa v ňom aj vedel stratiť. Radi vás ním preto prevedieme a vysvetlíme rozdiely medzi jednotlivými popisovačmi. Zháňate popisovač do firmy, školy nebo na osobné použitie? Základom je správny výber. Ten sa vám snažia výrobcovia uľahčiť tým, že priamo na popisovače píšu ich účel. Nie vždy však tušíme, čo sa za nim skrýva. Poďme sa preto na popisovače pozrieť zblízka.

Ako vybrať popisovač?

Prv, ako pristúpite k presnému výberu popisovača, mali by ste sa zamyslieť nad tromi vecami. Na aký materiál budete písať? Potrebujete, aby napísaný text na povrchu vydržal, alebo ho budete chcieť vymazať? Má byť napísaný text priehľadný, alebo výrazný a sýty? Až keď si odpoviete na tieto otázky, ste schopný si vybrať popisovač presne pre vaše účely.

Popisovače na biele tabule

Máte vo firme alebo v škole bielu tabuľu? Potom na ňu píšte výhradne len popisovačmi na biele tabule. Tieto popisovače sú špeciálne vyrobené a určené na biele tabule. Vďaka tomu nápisy z tabule ľahko vymažete tak, aby na tabuli nezostali žiadne stopy. V žiadnom prípade nepoužívajte na bielu tabuľu iný druh popisovačov. Tabuľu by to nenávratne poškodilo.

popisovač

Vybrať si môžete medzi rôznymi farbami popisovačov. Kúpiť ich môžete buď samostatne, alebo v sade, najčastejšie s čiernou, červenou, zelenou a modrou farbou.

Text napísaný na tabuli veľmi ľahko vymažete suchou hubkou. V rohu tabule býva často pripevnený držiak na odloženie hubky a popisovačov. Tie odkladajte najlepšie na toto miesto, alebo na iné miesto, kde budú popisovače ležať vodorovne.

Okrem bielej tabule sa dajú popisovače na biele tabule použiť aj na sklo, kov, porcelán alebo PVC. Ich obvyklá cena za kus je okolo jedného aura.

Popisovače na flipcharty

Popisovače na flipcharty, alebo tiež popisovače na papier, sú, ako napovedá názov, určené na tabule s papierovou plochou, tzv. flipcharty. Tie sa najčastejšie používajú na školenie, workshopy a prezentácie. A to na zachytenie tých najdôležitejších myšlienok užívateľa.

Aj tieto popisovače sa predávajú buď samostatne, alebo v sade so základnými farbami. Dá sa s nimi pochopiteľne písať na všetky papierové povrchy, ako je napr. aj kartón alebo papierový zakladač.

Ich výhodou je, že sa neprepíjajú, nepríjemne nepáchnu a naviac majú vysokú odolnosť voči zaschnutiu. Vydržia otvorené až sedem dní. Predávajú sa od pól eura.

Špeciálne popisovače na sklo

Máte obchod, reštauráciu alebo kaviareň? Potrebujete jednoducho povedať vašim zákazníkom o nových ponukách alebo akciách? Potom je pre vás ideálny popisovač na sklo.

Obsahuje tekutú kriedu na báze vody, vďaka čomu text veľmi ľahko vymažete vlhkou handrou zo všetkých neporéznych materiálov. Vyberte si biely, rúžový alebo napr. oranžový popisovač. Cena sa pohybuje nad päť euro.

popisovače na sklo

Permanentné popisovače

Liehové popisovače na báze alkoholu majú skrátený názov permanentné popisovače. Tieto popisovače sa hodia prakticky na všetky nenasiakavé povrchy, ako je napr. plast, sklo, kov, porcelán atď. Na takom materiály potom výborne držia. Môžu však mať tendenciu časom blednúť. Vyberte si rôznu šírku hrotu popisovača. Cena veľmi závisí od výrobca. Nájdete popisovač do aura, ale aj taký, ktorý stojí štyri eurá.

Lakové popisovače

Lakové popisovače s pigmentovým atramentom patria k najodolnejším popisovačom. Napísaný text je potom odolný nielen voči vode a vlhku, ale aj proti oteru či výkyvom v počasí. Má tiež jasnú a sýtu farbu, vďaka čomu je jeho využitie nie len vo formách a domácnostiach, ale aj v priemysle, výrobe či laboratóriách.

Pred použitím sa musí pretrepať, aby sa pigment zmiešal s rozpúšťadlom. Je tiež treba dať si pozor na to, že farba zaschýna o niečo pomalšie. Preto počkajte s manipuláciu, aby sa vám text nerozmazal. Cena za takýto popisovač začína okolo troch euro.

Popisovačov je naozaj veľké množstvo a každý je určený na niečo iné. Preto bolo dôležité položiť si hneď na začiatku tri kľúčové otázky. Vďaka nim si môžete ušetriť veľa času pri výbere. Ak napr. budete písať na biele tabule, teraz už viete, že môžete vyberať len medzi popisovačmi na biele tabule. Nemusíte byť stratený v obrovskom množstve popisovačov.

Nakombinujte si popisovače všetkých druhou a farieb a v prípade potreby vezmite do ruky ten správny. Popisovač pomáha nie len v prípade výuky alebo prezentácie. Má svoje miesto aj v každej domácnosti, kancelárii alebo výrobe. Vďaka popisovačom sa stane vaša práca prehľadnejšia. Len nezabudnite použiť vždy ten právny a špecificky určený popisovač.