Ak je súčasťou vašej firmy aj sklad, s najväčšou pravdepodobnosťou v ňom potrebujete aj manipulačnú techniku. Čím sa riadiť pri jej výbere?

S čím sa bude manipulovať a ako?

Je logické, že pri výbere manipulačnej techniky je dôležité najskôr vziať do úvahy bremená, s ktorými sa bude manipulovať. Možno máte len malý sklad, v ktorom sa manipuluje s malými a ľahkými bremenami a aj bez manipulačnej techniky to vaši skladníci zvládnu bez rizika zdravotných problémov, ktoré by ich zaviedli k dobrému ortopédovi Levice.

Ak to ale nie je váš prípad, v prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, či sa bude manipulovať s tovarom na paletách, alebo bez nich a hlavne je potrebné vziať do úvahy, akú váhu bude tento tovar mať?

Okrem toho, s akými bremenami sa bude manipulovať, je potrebné vziať do úvahy aj to, ako sa bude s nimi manipulovať. Iná manipulačná technika je vhodná na presúvanie bremien z bodu do bodu, iná ak ich bude potrebné aj zdvíhať atď.

Ak bude potrebné bremená aj zdvíhať, dôležitá je aj možná výška zdvihu. Okrem samotnej výšky a už spomínanej váhy, ktorú pochopiteľne treba brať do úvahy popri výške zdvihu, je dobré zamerať sa aj na tie technológie danej manipulačnej techniky, ktoré urýchľujú vkladanie bremien do regálov a skracujú tak prestoje.

Obsluha, pohon a prostredie v sklade

A čo obsluha manipulačnej techniky? Môže byť sedacia, vtedy je dobré ak je súčasťou takejto manipulačnej techniky aj ergonomická sedačka Grammer, ale sú aj druhy manipulačnej techniky, pri ktorých obsluha stojí alebo kráča.

Často je to dané samotným druhom manipulačnej techniky, ale niekedy je možné si manipulačnú techniku vyberať aj na základe tohto. A mimochodom, existuje aj plne automatizovaná manipulačná technika, ktorá je navigovaná softvérom a priama obsluha tak nie je potrebná.

Čo sa týka typu pohonu ak si odmyslíme napríklad ručné paletové vozíky, na výber je zväčša dieselový motor, pohon na LPG a taktiež elektrika.

Ak si pri vedení vašej firmy zakladáte na zodpovednom prístupe k životnému prostrediu, určite vás poteší fakt, že elektrickú manipulačnú techniku už rozhodne nemožno považovať len za akúsi slabšiu alternatívu, keďže svojim výkonom sa vyrovná aj manipulačnej technike so spaľovacími motormi.

A v neposlednom rade je potrebné zvážiť aj prostredie v samotnom sklade. Usporiadanie regálov, šírka uličiek, povrch, po ktorom bude manipulačná technika jazdiť, či vzdialenosti, ktoré bude prekonávať. To všetko môže ovplyvniť výber vhodnej manipulačnej techniky.


  • Zdroj obrázka: Gorodenkoff / Stock.adobe.com