S rôznymi alergiami sa stretávame zrejme všetci. Nemusí ísť o vlastnú skúsenosť, ale určite poznáte niekoľko ľudí, ktorí nejakou alergiou trpia. Alergií je skutočne veľa druhov a byť alergický sa dá na všeličo, dokonca aj na slnko.

Pripravte svoju pokožku na dovolenkové slnko

Ak trpíte alergiou na slnko, určite ste v živote viackrát zažili situáciu, že ste prišli na dovolenku k moru, obliekli ste si svoje nové dámske plavky, vyrazili na pláž a o pár hodín po pobyte na slnku to prišlo: vyrážky a svrbenie.

To dokáže pokaziť aj tú najlepšiu dovolenku. Aby sa to neopakovalo aj budúci rok (alebo ešte tento ak vás čaká neskoršia dovolenka), dôležité je pripraviť sa predom.

Začať môžete „otužovaním sa“. Nemyslíme však otužovanie v ľadovej vode, ale postupné privykanie si na slnko. Párkrát pred dovolenkou sa choďte niekde opaľovať. Alergia na slnko je totižto najprudšia ak idete na dovolenku bledí a teda nemáte žiadny „základ“.

Predchádzať alergii na slnko je možné pred dovolenkou aj počas nej

Dobré je začať niekoľko dní pred dovolenkou užívať betakarotén, prípadne aj zinok a vápnik. „Nasadiť“ môžete aj lieky proti alergii, ale ich užívanie by ste mali konzultovať na alergológii v Trenčíne.

Svoju úlohu zohráva aj výber opaľovacieho krému. Ochranný faktor by mal mať aspoň 30. Ak vás trápieva alergia na slnko, poobzerajte sa po špeciálnych opaľovacích krémoch priamo určených pre ľudí s tendenciu vzniku tejto alergie.

Na dovolenke môžete znížiť riziko prejavov slnečnej alergie aj tak, že sa vždy po kúpaní v mori osprchujete a zmyjete zo seba morskú soľ.

Taktiež je dobré sa pred opaľovaním vyhnúť deodorantom a parfumom, ktoré zvyšujú citlivosť vašej pokožky a zanechávajú ju zraniteľnejšiu aj pre slnečné lúče, čo môže viesť k prejavom alergie.


  • Zdroj obrázka: Zhuravlev Andrey / Shutterstock.com