Bitcoine dnes počul každý, kto sa kedy zaujímal o investovanie. Ide o virtuálnu menu, ktorá je riadená voľným trhom a matematickým algoritmom. Kryptomeny neovláda nijaká vláda a ani ich vynálezcovia.

Pokiaľ len začínate s Bitcoinom, veľa informácii sa vám môže zdať nejasných. Tento článok je tu presne na to, aby vám vysvetlil, ako začať obchodovať s Bitcoinom.

Existujú tri metódy, ako investovať a zarobiť pomocou Bitcoinu. Ide o P2P pôžičky, ťaženie a burzy.

P2P pôžičky

Ide o klasický úverový vzťah. Vy ako veriteľ poskytnete svoje financie inej osobe alebo organizácii a tá sa vám zaviaže vrátiť peniaze naspäť spolu s úrokom, predstavujúcim výnos.

Ľudia, ktorí žiadajú P2P pôžičky ich využívajú na financovanie svojich aktivít. Investičné platformy, na ktorých je možné uzatvoriť tento vzťah, poskytujú informácie ešte predtým, než svoje peniaze požičiate.

Ťaženie

V rámci ťaženia ide o schvaľovanie transakcií v sieti za odmenu v podobe kryptomeny. Keďže celý systém Bitcoinu je decentralizovaný, fungovanie majú na starosti správcovia. Práve ním prischla prezývka ťažiari.

Najjednoduchšia metóda, ako začať ťažiť, je nainštalovať si špeciálny program. Ten vytvorí virtuálnu peňaženku, ktorá je schopná spojiť váš počítač s ďalšími počítačmi anonymne.

Tým, že si nainštalujete tento program, poskytujete výkon pre výpočtovú kapacitu. Pomôžete ak systému k udržateľnosti a šifrovaniu transakcií Bitcoinu. Vašou odmenou je vyťaženie čiastky kryptomeny.

Na ťažbu potrebujete výkonný počítač, ktorý spotrebuje veľa elektriny. V súčasnosti existuje špeciálny hardvér pre ťažbu, nazývajúci sa ASIC. Ako softvér sa najčastejšie využíva EasyMiner, BFGMiner, MinePeon alebo CGMiner.

Krypto burzy

Najzaujímavejší spôsob, ako investovať a zarobiť na Bitcoine, je obchodovať s ním na burze. Je to vhodný spôsob najmä pre tých, ktorí vedia správne predvídať a vystihnúť pravý moment nákupu a predaja kryptomeny. Medzi najznámejšie krypto burzy parí Coinbase, Poloniex, Bitmex, Cex alebo Bitstamp.

Bitcoinkryptomeny ako tak sú jedným z najzaujímavejších investičných príležitostí tohto storočia. Čím skôr nasadnete na tento rozbehnutý vlak, tým viac si stihnete užiť z tejto jazdy.