Či už chcete byť chudšia, mať vyformovanejšiu postavu, prípadne chcete popracovať na svojej svalovej hmote, sú dve veci, bez ktorých sa nepohnete. Ide samozrejme o cvičenie a správne stravovanie.

Nepozerajte sa len na množstvo kalórií, ale aj na kvalitu toho, čo jete

A práve strave sa budeme teraz venovať. Prezradíme vám niekoľko zásad ohľadom stravovania, ktorých by ste sa mali držať pre efektívnejšie dosahovanie vašich fitnes cieľov. Bez ohľadu na to, či chcete „len“ schudnúť do vašich obľúbených dámskych riflí, alebo chcete zlepšiť svoju silu a kondíciu.

Bez toho, aby sme vymenúvali konkrétne potraviny, by ste mali dbať na kvalitu toho, čo jete. Čo najmenej spracúvané potraviny, ktoré vášmu telu dodajú komplexný mix živín, vám okrem iného zaručia stabilný prísun aminokyselín a trvalú obnovu glukózy v krvi.

Obzvlášť pri chudnutí môžeme stravovanie zjednodušiť na jednoduchý pomer príjmu a výdaju, keď vám stačí spáliť viac kalórií ako ich príjmete jedlom, ale to neznamená, že by váš jedálniček mal pozostávať len z fastfoodov. Nejde predsa len o kalórie, ale aj spomínané komplexné živiny.

Majte jedlo pripravené, aby vás nelákal fastfood

V súvislosti so stravou športovo založených ľudí sa asi najčastejšie spomínajú bielkoviny. Tie by vás mali zaujímať obzvlášť, ak chcete formovať postavu a nabrať nejakú svalovú hmotu. Obsahujú totižto aminokyseliny, ktoré sú potrebné presne na toto.

Najlepšie zdroje bielkovín sú mliečne výrobky, vajcia, hovädzie mäso a chutná hydina a taktiež morské plody. Ak máte záujem o rastlinné zdroje bielkovín, skvelou voľbou sú quinoa, či strukoviny.

A ešte jedna praktická rada na záver. Často sa stane, že po príchode domov z tvrdého tréningu nemáte energiu na prípravu jedla. A práve tu je riziko, že uprednostníte nezdravý fastfood.

Ak tomu chcete zamedziť, majte jedlo pripravené už pred tréningom a po príchode si ho jednoducho zohrejte. Rýchlo doplníte energiu a potrebné živiny a nebudete musieť kvôli tomu „zhrešiť“ niečím nevhodným.


  • Zdroj obrázka: Krakenimages.com / Shutterstock.com