Ak ostaneme v rovine osobného života, najviac financií zväčša míňame na bývanie. Nemyslíme teraz pravidelné mesačné výdaje, ale náklady na obstaranie vlastnej nehnuteľnosti a v priebehu rokov aj jej rekonštrukcie.

Zateplenie domu oceníte hneď a aj v budúcnosti pri prípadnom predaji

Je síce pravdou, že keď si už raz človek kúpi vlastnú nehnuteľnosť, strávi v nej značnú časť života (ak nie aj jeho zvyšok), ale aj tak je dobré pri zveľaďovaní svojej nehnuteľnosti aspoň okrajovo myslieť na možnosť, že by ste ju raz predávali a na hodnotu, akú by vtedy mala.

A možno tomu aj prispôsobovať prioritu investícií, či výber materiálov pre rekonštrukciu.

Ak máte napríklad rodinný dom, ktorý nie je zateplený, určite by ste to mali napraviť ihneď, ako to bude možné. Aj keď si to vyžaduje investíciu na nákup expandovaného polystyrénu a iných materiálov potrebných na zateplenie fasády, z dlhodobého hľadiska sa vám táto investícia vráti, keďže budete míňať menej energie na kúrenie, prípadne na klimatizovanie vášho domu. A k tomu sa samozrejme viaže aj vyšší komfort bývania.

Avšak aj hodnota vášho domu výrazne narastie. Za zateplený dom (alebo aj byt v zateplenej bytovke) sú ľudia ochotní zaplatiť viac ako v prípade obdobných nehnuteľností, ktorým však chýba zateplenie.

Investujte do podlahy, ktorá vám vydrží večnosť a zároveň zvýši hodnotu nehnuteľnosti

Spomenuli sme, že hodnotu svojej nehnuteľnosti pri prípadnom predaji v budúcnosti môžete zvýšiť aj voľbou vhodného materiálu pri niektorej z rekonštrukcii. Perfektným príkladom je výmena podlahy.

Ak chcete meniť podlahu so zreteľom na zvýšenie hodnoty vašej nehnuteľnosti, jednoznačne zvoľte luxusné drevené parkety (samozrejme tam, kde je to vhodné).

Nielenže dodajú každej miestnosti nádych exkluzivity, ale keďže ide o druh podlahy, ktorá je schopná vydržať dlhé roky a naviac je ľahké ju renovovať, reálne aj zvyšuje hodnotu každej nehnuteľnosti.


  • Zdroj obrázka: gopixa / Shutterstock.com