Viete, čím začína každá kariéra u akéhokoľvek zamestnávateľa? No predsa pracovným pohovorom. Dostať sa na vysnenú pracovnú pozíciu je niekedy ťažšie ako sa tam potom udržať. A tým povestným prvým krokom k úspešnej kariére v novej firme je práve pracovný pohovor.

Dôležité je sebavedomie. A to dosiahnete aj vhodným výberom oblečenia

Na každom pracovnom pohovore je dôležité sebaisté vystupovanie. Chcete práve vy presvedčiť potenciálneho zamestnávateľa, že ste spomedzi všetkých kandidátov na danú pracovnú pozíciu tou najlepšou voľbou.

O to viac ak ide o pohovor do úspešnej firmy a človek podvedome očakáva veľkú konkurenciu. Ten pocit sa dokáže o to viac vystupňovať ak sa firma aj prezentuje tým, že je „na úrovni“ a spĺňa všetky možné ISO a iné normy.

Kľúčom k sebavedomému vystupovaniu je vtedy aj to, že sa oblečiete tak, aby ste sa cítili pohodlne a zároveň, aby ste dodržali určité pravidlá, ktoré by pri obliekaní sa na pohovor dodržané byť mali. Aké sú to? Záleží aj od pozície, o ktorú sa uchádzate.

Aký dress code na akú pozíciu?

Aj keď je v súčasnosti ťažšie nájsť spoločnosť, ktorá by sa riadila príliš formálnym dress codom, pri niektorých pozíciach je takzvaný business formal dress code stále vyžadovaný.

Preto ak sa hlásite na nejakú vedúcu pozíciu, dajte si extra záležať na oblečení na pohovor. Oblečte si pekný kostým, či elegantné púzdrové šaty a obujte si lodičky s uzavretou špičkou. S farbami neexperimentuje a zvoľte radšej tmavšie.

Ak vás čaká pohovor na asistentku, či na úradnícku pozíciu, môžete od príliš striktného outfitu upustiť, ale neprekračujte hranicu formálnosti. To znamená, že sa riaďte business causal dress codom. Ten prináša decentné oživenie v podobe svetrov, blúzok, či trenčkotov, ale aj pastelových farieb

Zväčša platí, že moderné firmy majú aj moderné postoje k obliekaniu sa do práce a nelipnú príliš na striktnom dodržiavaní pravidiel. Preto pri pohovoroch na pozície v digitálnych agentúrach, či redakciách môžete smelo zvoliť smart causal dress code a s ním aj väčšiu dávku pohodlia.

Nebojte sa nápaditejších strihov (avšak nič vyzývavé) a ležérnejších prvkov. Nemusíte sa ani príliš báť menej formálnych farebných kombinácií, avšak je dobré vedieť kombinovať farby s vkusom.


  • Zdroj obrázka: George Rudy / Shutterstock.com