Množstvo spoločností má svoju flotilu firemných vozidiel. Či ide o osobné, alebo úžitkové automobily, resp. ich mix, náklady na prevádzku týchto vozidiel tvoria nezanedbateľnú časť výdavkov firmy. Ako ich mať čo najnižšie?

Priplaťte si za úspornejšie modely

Jednou z najväčších položiek sú v tomto prípade náklady na palivo. Na to treba myslieť už pri kúpe vozidiel do firmy.

Množstvo podnikateľov totiž robí chybu v tom, že vozidlá do firmy vyberajú výlučne na základe obstarávacej ceny.

Kúpou však náklady na firemné vozidlá ešte len začínajú. Myslite na to, keď budete rozmýšľať nad tým, či má zmysel kúpiť drahšie vozidlo, ale s úspornejším pohonom.

Porovnajte si ponuky poisťovní

Každé vozidlo v cestnej premávke musí mať uhradené povinné zmluvné poistenie (PZP). To ponúka viacero poisťovní a ich ponuky sa odlišujú tak podmienkami ako aj cenou.

Pred uzavretím PZP poistenia (resp. ďalších poistení) firemných vozidiel je preto dobré dôkladne si jednotlivé ponuky porovnať, aby ste vedeli, ktorá poisťovňa vám ponúkne najvýhodnejšie poistenie a pomôže vám tak znížiť náklady na prevádzku firemného vozového parku.

Nezanedbávajte pravidelnú údržbu

Medzi faktory, ktoré zbytočne navyšujú náklady na prevádzku firemných vozidiel, patrí aj zanedbávanie pravidelnej údržby.

Absencia pravidelných kontrol a tiež ignorovanie prvých príznakov opotrebovaných, či inak poškodených autodielov, až pokiaľ nie je servis nutný na to, aby sa auto vôbec dalo používať, len zbytočne predražuje servisné úkony.

Jednotlivé autodiely na seba vplývajú a aj ak je poškodený jeden, môže to prispieť k rýchlejšiemu opotrebovaniu viacerých ďalších.

Firemné vozidlo včas predajte

Ak sa pozrieme na náklady na firemné vozidlo počas všetkých rokov jeho používania, dôležité je tiež vedieť, kedy ho predať. „Držať“ vozidlo, až pokiaľ nie je súce na vrakovisko, vás oberie o možnosť získať slušnú čiastku za jeho predaj.

Iste, autá strácajú hodnotu (hlavne v prvých rokoch) rýchlo, ale to neznamená, že vášmu rozpočtu nepomôže, keď sa aspoň časť ceny vozidla vráti takýmto spôsobom naspäť.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Roman Samborskyi / Shutterstock.com