K športu takpovediac zákonite patria aj zranenia. A týka sa to akejkoľvek športovej činnosti, vrátane pravidelného silového tréningu.

Vaše telo potrebuje aj odpočívať

Tým vás však nechceme odhovoriť od pravidelného posilňovania. Treba si však dávať pozor, pretože svalovica nôh, ktorá vám sťaží chodenie po schodoch vedúcich k vchodovým dverám do vášho domu, nemusí byť to jediné, čo si z posilňovne odnesiete. Ako zraneniam pri silovom tréningu predchádzať?

Kto chce v posilňovni dosiahnuť viditeľné výsledky, musí mať tréningový plán. Dôležité však nie sú len dni tréningu, ale aj dni regenerácie. Dostatočná regenerácia je totiž potrebná na to, aby ste predišli zraneniam z nadmernej únavy svalových vláken.

Čo sa tréningového plánu týka, dôležité je tiež prispôsobovať ho okolnostiam. „Lezie“ na vás nejaká choroba a necítite sa na tréning? Tak ho vynechajte a nemajte z toho výčitky svedomia! A ak by ste sa ich predsa len nevedeli zbaviť, namiesto silového tréningu absolvujte aspoň ľahké aeróbne cvičenie.

Príprava na samotný tréning

Pred samotným silovým tréningom je dôležité sa rozcvičiť. Venovať niekoľko minúť aeróbnemu cvičeniu a doplniť ho o strečing, to je ideálna príprava pre vaše telo. Rozhodne takúto prípravu nepodceňujte.

A čo po rozcvičke? Hneď sa pokúsiť o osobné maximum v drepe? Tak to je ideálna cesta smer ortopedická ambulancia Bratislava. Dajte si najskôr zo dve série s polovičnou váhou, keďže aj takýmto spôsobom dokážete svoje telo pripraviť na tréning v plnej intenzite.

A čo po tréningu?

Príprava na tréning je dôležitá a to isté platí aj o ukončení tréningu. Tak, ako ste tréning začínali, ho preto aj ukončite. To znamená, že aj na záver si vyčleňte čas na nejakú aeróbnu aktivitu doplnenú o strečing.

Ak chcete dosiahnuť adekvátne výsledky, ruka v ruke s cvičením ide aj správna výživa. Tá je dôležitá aj z hľadiska regenerácie a tým pádom aj prevencie voči zraneniam. Doprajte preto svojmu telu dostatočný prísun potrebných makroživín, vitamínov a minerálov.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Sergey Peterman / Shutterstock.com