Keď sa naše podnikanie ocitne v bode, kedy je potrebné prijať prvého človeka do pracovného tímu, spolu s tým sa pred nami vynárajú aj nové výzvy. Za každým úspešným podnikaním stojí určitý človek, ktorý to celé naštartoval a postavil na nohy. Pred týmto podnikateľom však odrazu stojí výzva v podobe zachovania si dobrej reputácie a udržateľného rozvoja. Logickým záverom v tejto fáze sa tak môže javiť najatie človeka, ktorý sa mu bude čo najviac podobať. Je to však naozaj tá najlepšia cesta?

Staré známe slová

Verím tomu, že väčšina podnikateľov sa už niekedy prichytila v situácii, kedy sme boli presvedčení o tom, že to, čo robíme a ako to robíme, je to najlepšie pre náš biznis a nik iný to neurobí lepšie. Nemusí v tom byť ani žiadna pýcha či nadradenosť. Pretože každý z nás sa snaží dostať zo seba čo najviac a niečo vybudovať. Na druhej strane však platí, že každý z nás je unikátny. Má svoju vlastnú životnú cestu, po ktorej kráča iným tempom, pričom objavuje aj iné možnosti. Odpoveď na otázku, či je ideálnym riešením pre rozširovanie pracovného tímu prijatie nášho presného klonu. Nie je jednoznačná a závisí od konkrétneho uhla pohľadu.

Výhody

Existuje množstvo veľmi dobrých dôvodov, prečo prijať do tímu niekoho, kto sa nám čo najviac podobá. Pracovné vzťahy sa príliš nelíšia od iných medziľudských vzťahov vrátane manželstva. Síce môže byť na začiatku veľmi atraktívne fungovať vo vzťahu s niekým, kto je úplne iný, ako sme my, ale väčšinou to nemá dlhé trvanie. Úspešné dlhoročné vzťahy však väčšinou pretrvajú medzi tými, ktorí sa aspoň pohybujú jedným smerom a sú naladení na približne rovnakú vlnovú dĺžku. Suma sumárum, majú čo najviac spoločného. Rovnaká rovnica platí aj pre pracovné vzťahy. Prijať do tímu človeka, s ktorým sa vezieme na jedných saniach a netlačíme sa pritom, môže byť pre dané podnikanie i všetkých zainteresovaných veľkým prínosom. Takéto spojenie v neposlednom rade prináša veľkú dávku podpory a motivácie. Človek, ktorý je rovnako nadšený pre danú cestu, nás inšpiruje a väčšinou nám aj lepšie rozumie. S takýmto človekom si zároveň rýchlejšie vybudujeme dôveru a vzájomný rešpekt.

Nevýhody

Tak, ako existuje množstvo dôvodov podporujúcich ideu prijatia klonu do nášho pracovného tímu, jestvuje aj viacero faktorov, pre ktoré to vždy nemusí byť tá najlepšie myšlienka. Niekedy sa naše podnikanie ocitne vo fáze, kedy doslova potrebuje novú krv a smerovanie. Ak je ťahúň biznisu dostatočne silným vizionárom, možno už nepotrebuje človeka, ktorý bude rovnaký. Namiesto toho možno prišiel čas pohľadať do tímu partnera, ktorý nás doplní tam, kde nám niečo chýba a mierne nás uzemní.

Ktorá cesta je správna?

Neexistuje univerzálna odpoveď ani na túto otázku. Všetko závisí od konkrétneho podnikania, jeho smerovania, fázy, v ktorej sa nachádza a v neposlednom rade od človeka, ktorý ho vedie. Je príjemný pocit mať pri sebe oporu v niekom, kto nám rozumie aj bez slov a zdieľa s nami túto profesionálnu cestu. Na druhej strane však potrebujeme aj iný náhľad na rovnakú vec a mať pri sebe akúsi opozíciu, ktorá nám predstaví potrebný protipól. Aj tento pohľad môže byť veľmi dôležitý a dokáže nám otvoriť nové perspektívy, ktoré by nám náš klon zrejme neponúkol.

Z vlastnej skúsenosti volím človeka, s ktorým mám čo najviac spoločného. S takým partnerom možno zdieľať nadšenie a radosť zo samotného preteku, nielen finálny výsledok a viesť sa s ním na jednej vlne, čo nás ešte viac posiľňuje. Nezabúdajme však ani na prínos spomínaného opozičníka, u ktorého sa vždy možno schladiť :-).