So ženami sa dá rozprávať len o móde. Žena by mala sedieť doma, pridávať plyn na sporáku a starať sa o deti. To jej ide najlepšie. Žena po materskej dovolenke stráca slovnú zásobu…  Stretli ste sa už aj vy s takýmito názormi?

Živým dôkazom toho, že sú to naozaj iba predsudky, sú E-ženy.

Občianske združenie (OZ) E-ženy je určené:

  1. mamičkám na materskej dovolenke, ktoré hľadajú možnosti uplatnenia,
  2. ženám, ktoré potrebujú inšpiráciu a uvažujú nad podnikaním na internete, resp. chcú svoje podnikanie zlepšiť,
  3. podnikateľkám, ktoré sa rady podelia o svoje skúsenosti a odovzdávajú ich ďalej.

Ako myšlienka založenia vznikla a ako OZ funguje dodnes, som sa spýtala 1 zo zakladateliek – Gabriely Revickej.

Gabika, E-ženy vznikli v roku 2009 ako iniciatíva 3 zakladateliek. Vás, Moniky Jakubeczovej a Hanky Sekulovej. Aký bol hlavný stimul, ktorý rozhodol o vzniku Vášho portálu?

S Monikou a Hankou sme mali neskutočné množstvo rozhovorov o podnikaní cez internet. Každá z nás mala vlastný biznis na nete, média nás oslovovali a pýtali sa na nás na možnosti a riešenia pre maminy :). Ako skĺbiť rodinný život a podnikanie, ako podnikať z domu, atď. Poskytovali sme množstvo rozhovorov, ale nemohli sme v nich zverejniť názvy našich webstránok. Tak sme si povedali, že spravíme portál o podnikaní na webe a porozmýšľame o našej právnej forme. Napokon sme sa rozhodli pre občianske združenie, čo sa ukázalo ako veľmi dobré rozhodnutie. Doteraz je náš zámer osvetový a čo za svoju prácu môžu získať všetky naše členky, je zviditeľnenie nielen na webe a  na sociálnych sietiach, ale aj v silnej komunite. Následne sa medzi nami E-ženami vytvárajú rôzne formy spolupráce, máme nádherné výsledky networkingových aktivít.

Raňajky s E-ženami sa u Vás tešia veľkej obľube. Aký je feedback žien – podnikateliek, ktorým ste takto pomohli naštartovať svoj biznis?

Raňajky s E-ženami je stretnutie s výraznými prvkami poradenstva od podnikateliek  z praxe.  Ak sa po nich rozhodnú dámy stať členkami nášho združenia, získavajú mnoho výhod a možností podpory. Samotné ,,raňajky” môžu byť inšpiratívne, ale až pri poradenských rozhovoroch sa dá hovoriť o naštartovaní biznisu. Tento rok sme spustili aj Individuálne raňajky s E-ženou, ktoré často využívajú ženy zo vzdialených regiónov, ale aj z iných krajín.

E - ženy

Okrem raňajok s členkami E-ženy organizujete aj rôzne konferencie, workshopy, semináre s networkingové stretnutia a popritom stíhate každá svoje podnikanie, záujmy a rodinu. Povedzte, čím to je, že ženy zvládnu toľko úloh naraz?

Lebo robíme to, čo nás baví. Aspoň väčšina z nás sa živí tým, čo nás baví a potom to ide ako po masle. Stretávate sa s kamarátkou, s ktorou môžete robiť aj networking alebo s kamarátkou, ktorá vám dodáva nejaké služby, tovar alebo s ňou vytvárate spoločný workshop. Môžete ísť na prechádzku a prebrať s vašou obchodnou partnerkou podmienky novej spolupráce alebo si dať večeru a riešiť obsah nových článkov, čokoľvek.

Gabika, máte aj certifikát kouča. Čo to znamená a aký má význam vo Vašej práci?

Necítim sa celkom ako koučka. Využívam prvky koučovania pri konzultačných rozhovoroch, ale pochopila som, že mnoho mojich klientov a klientiek odo mňa očakáva poradenstvo. A kouč nemá čo radiť ani prenášať svoje skúsenosti. Koučing je úžasná technika, s viacerými E-ženami sa navzájom koučujeme, ale fakt je, že pri mojej práci klienti uprednostňujú konzultácie a poradenstvo a pre uľahčenie práce s nimi mi veľmi pomáhajú otázky, ktorých by mal mať kouč v zásobe veľmi veľa.

Aké sú podľa Vás 3 základné kroky, ktoré musí absolvovať každá žena, ak sa rozhodne podnikať na internete?

Pochopiť základy podnikania všeobecne (pravidlá legislatívy), pochopiť, ako sa zviditeľniť v Google (čo je celkom obšírna téma) a nebáť sa byť osobná a to tretie je skôr odporúčanie – byť originálna a ak to daná oblasť podnikania umožňuje, tak neanonymná. Mať proste svoje meno a tvár v kontaktoch, aby bolo jasné, kto stojí za jej skvelým nápadom. Ak pridáte svoj príbeh, ešte lepšie :-).

Aj vy cítite, že potrebujete zmenu, ale neviete sa na ňu odhodlať? Či už je to tvorba e-shopu, alebo webstránky, E-ženy vám pomôžu nájsť ten správny smer v online podnikaní.

Veľa šťastia prajem 🙂


Mgr. Jana Kvasnicová

V BiznisWebe spravujem sociálne siete a na blogu radím   podnikateľom, ako vytvoriť e-shop či webstránku, ako         rozbehnúť podnikanie na internete alebo písať hodnotný obsah pre web.