Pre väčšinu ľudí je kúpa auta investíciou na dlhú dobu, ktorá môže bez problémov presiahnuť aj desaťročnú hranicu. To nemusí predstavovať problém, auto vám dokáže spoľahlivo slúžiť dlho. Je však potrebné sa oň adekvátne starať.

Dodržujte servisné intervaly stanovené výrobcom

Je pochopiteľné, že rôzne súčasti auta sa používaním opotrebúvajú a treba ich po určitom čase (alebo po najazdení určitého počtu km) meniť.

Každý výrobca udáva výmenné intervaly, ktoré by ste mali dodržiavať. Ak teda chcete, aby vám auto dlhé roky spoľahlivo fungovalo.

Náznaky problémov riešte čo najskôr

Samozrejme, nikdy to nie je len o plánovaných výmenách. Bez ohľadu na to, aké auto si kúpite, nejaký nečakaný problém sa vyskytnúť môže (a časom sa aj vyskytne).

Veľakrát vám však včasný servis, napríklad aj v podobe odbornej diagnostiky riadiacich jednotiek, môže ušetriť nemalú sumu. Väčšinou totiž platí, že ignorovanie vznikajúceho problému len zvyšuje náklady na servis, ktorému sa tak či tak nevyhnete.

Dôkladne auto umývajte

Starostlivosť o auto však nie je „len“ o návštevách servisu. Dôležité je aj jeho dôkladné umývanie (vrátanie interiéru).

A nielen kvôli tomu, aby vaše auto dobre vyzeralo. „Zažratá“ špina znižuje hodnotu auta a napríklad posypový materiál nalepený po zime v rôznych „zákutiach“ auta prispieva k hrdzaveniu.

V zime sa vyhýbajte častým krátkym jazdám

Medzi riziká pri každom aute patria aj časté studené štarty. Iste, je pred nami leto, takže táto záležitosť chvíľu nebude „témou dňa“, ale pred príchodom zimy bude potrebné si uvedomiť, že najväčšie opotrebovanie motora nastáva počas prvých minút jazdy po studenom štarte.

Skrátka predtým, ako sa motor zahreje na optimálnu prevádzkovú teplotu. Keď teda príde zima, skúste sa vyhnúť opakovaným krátkym jazdám, počas ktorých sa motor nestihne zahriať.

Ak parkujete v garáži, dobre ju vetrajte

A na záver jeden tip pre tých, ktorí auto parkujú vo vlastnej garáži. Vlastná garáž rozhodne nie je na zahodenie, nielen kvôli parkovaciemu miestu pre vaše auto, ale aj ako priestor pre rôzne veci, ktoré nepotrebujete priamo v domácnosti, či už ide o vaše náčinie na cvičenie, termovíziu InfiRay a ďalšie poľovnícke vybavenie vášho partnera a čokoľvek iné.

Parkovať auto v garáži však automaticky nemusí znamenať výhodu. Častým problémom je slabé vetranie garáže, kvôli čomu sa v dutinách auta môže hromadiť vlhkosť, ktorá spôsobuje nadmerné hrdzavenie. Ak teda auto parkujete v garáži, zabezpečte jej poriadne vetranie.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Fxquadro / Stock.adobe.com