Jedným z najčastejších problémov mamičiek je, že pri starostlivosti o svoje potomstvo zabúdajú na seba. A aj keď si mnohé z nich tento problém uvedomujú, nevedia si s ním rady.

Ak ste si teraz smutne povzdychli, pretože ste sa v tom spoznali, nevešajte hlavu. Pomôcť vám môžu nasledujúce rady.

Nájdite si čas exkluzívne pre seba

Alfou a omegou je mať každý deň čas, ktorý budete venovať výlučne sebe. V ideálnom prípade by ste takýmto spôsobom mali mať pre seba aspoň hodinu denne. Rozumieme však tomu, že ak ste si doteraz nevedeli pre seba nájsť ani 5 minút, tak si len ťažko zrazu nájdete celú hodinu. Preto si na začiatok vyhraďte pre seba 15 minút a postupne tento čas navyšujte.

Zároveň je dobré uistiť sa, aby sa tento čas nepremenil opäť len na čas na povinnosti. Kľudne si preto urobte zoznam činností, ktoré by ste chceli robiť čisto pre vlastné potešenie. Relaxačný kúpeľ, kreatívna tvorba, tréning v posilňovni alebo kľudne aj hranie videohier na PlayStation 5. Môže to byť čokoľvek.

Pomôcť s domácnosťou vám môže nielen manžel, ale aj deti

Samozrejme, povinností sa zbaviť nemôžete úplne. Určite však nejednej z vás prospeje, ak uberie zo svojich očakávaní. Nemyslíme teraz na životné ciele a podobne, ale na očakávania týkajúce sa chodu domácnosti a toho, čo všetko zvládnete svojpomocne. Nie je predsa žiadnou hanbou si aspoň občas objednať obed, či dokonca využiť upratovacie a ďalšie služby. Veď na to sú.

Zároveň je však potrebné, aby sa o domácnosť starali všetci jej členovia. Od manžela to ženy spravidla aj očakávajú, ale čo deti? Aj tie treba zapojiť! Samozrejme, nezvládnu hneď čokoľvek, ale minimálne s upratovaním si vlastných hračiek sa dá začať kľudne ešte predtým, než dieťa dovŕši 2. rok života.

Využite, že sa vám na chvíľu môže o deti postarať aj niekto iný

Ako sme si povedali, deti vás môžu od niektorých drobnejších úkonov v domácnosti odbremeniť. Rovnako sa však s určitosťou zhodneme na tom, že v niektorých situáciách by vám najviac pomohlo, ak by sa o ne postaral niekto iný.

Ideálne je, ak môžu starí rodičia, ale môže to byť aj niekto zo susedov, ak sa nájde niekto ochotný, prípadne si môžete najať opatrovateľku. Možností máte určite viacero, preto ich využite vždy, keď to budete potrebovať.

Že to robíte? A kedy, keď príde termín vášho objednania k lekárovi a pri ďalších povinnostiach? My však hovoríme o tom, aby ste deti dali strážiť niekomu inému na to, aby ste sa vy mohli povenovať sebe. Aj to je totiž dôležité.

Zdroj obrázka:

  • Autor: New Africa / Stock.adobe.com