Ako HRistka a nedávna absolventka som si prešla svojím obdobím zdĺhavého písania životopisu a ešte dlhším čakaním na odpovede personalistov. Mnohokrát som sa nedočkala. Na druhej strane momentálne sama hodnotím príbehy spísané inými a rozhodujem o ich budúcnosti.

Práve vďaka týmto dvom paradoxným pohľadom a skúsenostiam mi napadlo poradiť vám, študentom a prácuchtivým, ako sa predrať úvodnou bariérou bežného výberového procesu.

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime vyhnúť opakovaným zásadným chybám, ktoré sa pri tvorbe životopisu vyskytujú. A čo je hlavné, krok za krokom si prejdeme, ako vyťažiť z vášho osobného príbehu a vytvoriť CVčko, ktoré môže personalistov príjemne prekvapiť.

1. PREMYSLITE SI ZÁMER

Uchádzate sa o stáž, prácu, dobrovoľníctvo? Vyžaduje si vaše budúce pôsobisko kreativitu alebo je skôr formálne a cenia sa odborné schopnosti či prax? Aká je atmosféra, ciele a kultúra prostredia, ktorého súčasťou by ste sa chceli stať?

Ešte pred tým, než otvoríte Word a začnete automaticky spisovať históriu vášho vzdelania a praxe, zamyslite sa, prečo a pre koho to vlastne robíte.

Verte mi, personalisti už majú v očku niekoľko stovák, ak nie tisícok životopisov a vedia veľmi rýchlo posúdiť, či ste ten istý životopis posielali ďalším 20 firmám.

Všeobecné a nekonkrétne údaje splynú s davom. Potrebujete dokázať, prečo ste práve vy vhodným kandidátom.

Vyzdvihnite svoje skúsenosti v konkrétnom odbore, získané certifikáty či doplnkové aktivity popri škole, ktoré by mohli nadväzovať na vašu budúcu prácu. Prejavte váš potenciál a zápal pre dané miesto.

2. VYBERAJTE DIZAJN STAROSTLIVO

Okrem klasických, často preferovaných nástrojov (napr. Word) a webových stránok ponúkajúcich všeobecný template európskych štandardov, existujú ďalšie alternatívy na tvorbu životopisu.

Ich výhodou je jednoduché vyplnenie a oku lahodiaci výsledok. Spomedzi bezplatných stránok, kde si môžete svoje CV nahodiť, odporúčam cvmkr.com alebo kickresume.com. Šikovnejší jedinci si taktiež môžu kreatívnejší životopis navrhnúť aj cez Powerpoint.

Čo sa týka posúdenia vizuálnej stránky životopisu, každý HRista má svoj vkus. Kým niekto preferuje trochu farieb a netradičné usporiadanie, iný sa pridŕža klasiky a veľkonočné životopisy odloží bokom. Myslím však, že nasledovaním kritéria jednoduchosť – jasnosť – prehľadnosť nič nepokazíte.

personalistov

3. PRI FOTKE SI TO TRIKRÁT PREMYSLITE

Citlivý bod tohto článku. Ach…na fotky v životopisoch vieme byť veľmi hákliví. Vedú sa nekonečné debaty, či ju dať alebo nedať a nasledujú ďalšie úvahy, ako by mala dostatočne reprezentívna fotka vyzerať.

Z môjho pohľadu stále prevažujú nevhodné fotky. Nie, selfie nie je riešenie, ak chcete získať prácu snov. Ani fotka z kúpeľne, zo súťaže miss, či fotka, na ktorej vás nie je vidieť, lebo ste ďaleko a je tak zlej kvality.

Rovnako, ako vám dobrý obrázok vie nahrať body navyše, prestrelený autoportrét vás pošle domov skôr, ako si personalista prečíta aj niečo o vašich schopnostiach. Preto ak si nie ste istí, radšej ju nedávajte. My si vás aj tak preveríme na sociálnych sieťach.

Ak ste však rozhodnutí to s fotkou skúsiť, použite takú, akú by ste si dali na preukaz. V menej formálnych prípadoch nemusíte mať v pozadí práve bielu stenu a na sebe košeľu, ale je fajn, ak je vám vidieť tvár jasne a priamo. Aj z fotky sa dá totiž vyčítať, ako si dal dotyčný na príprave životopisu záležať.

4. VYŤAŽTE ZO VZDELANIA A PRACOVNÝCH SKÚSENOSTÍ

Po výbere formátu, nahraní fotografie a vyplnení úvodných kontaktných údajov (kde je mimochodom fajn uviesť napr. aj link na váš web či Linkedin) nasleduje najpodstatnejšia obsahová stránka – vzdelanie a najmä prax.

Podľa istej americkej štúdie priemerný čas, ktorí strávia personalisti hodnotením životopisu, je 6 SEKÚND. Áno, aj tak máličko času stačí na to, aby sme preleteli základnými bodmi, ktoré zvažujeme pri takmer každej pozícii. Najdôležitejšími časťami životopisu sú pre nás : posledné a predposledné pracovné miesto, na ktorom ste pôsobili a ich trvanie.

Kľúčom k úspechu v tomto bode je upriamiť pozornosť na relevantné pracovné skúsenosti. Rozviňte každú pracovnú skúsenosť do 4 – 5 odrážok po jednej vete, pri tých starších stačia aj 2 – 3 body. Pokiaľ je to možné, uveďte čísla, čo sa vám podarilo zefektívniť, zvýšiť, riadiť, navrhnúť, zmeniť.

Využívajte tieto slovesá, dokážte, že ste proaktívni a oplatí sa vás mať v tíme. Vyhoďte zo životopisu rôznorodé krátkodobé brigády, ak je ich príliš veľa. Cení sa akákoľvek pracovná skúsenosť, žiaden zamestnávateľ však nechce prijať človeka, ktorý vydrží v práci najviac dva mesiace. Pracovné skúsenosti a vzdelanie uvádzajte vždy v postupnosti od najaktuálnejšieho po najstaršie.

Pokiaľ ste študentmi a dlhodobejších pracovných skúseností nemáte až tak veľa, určite nezabudnite na mimoškolskú činnosť, krúžky, súťaže či dobrovoľníctvo. Je fajn vidieť študenta, ktorý sa vie angažovať a je zapálený pre svoje záľuby. Študenti v časti vzdelávania môžu pokojne opísať aj tému záverečných prác a istotne nezabúdajte na zahraničné výmenné pobyty a stáže.

co zaujíma persoalistov

5. NEPODCEŇUJTE SVOJE SCHOPNOSTI A ZÁUJMY

Každá organizácia chce vedieť, akého človeka si medzi seba pozýva. Keďže zo životopisu, navyše toho bez fotky, nie je možné kandidáta úplne zaradiť, je dobré, ak mu dáte vašu pravú tvár. Dobrou cestou k zosobneniu vášho CV je vyzdvihnúť vaše doplňujúce schopnosti a koníčky.

Konkretizujte vaše schopnosti: pokiaľ to nie je možné pri kategórii jazykové znalosti, ak ste dobrí v IT sfére, uveďte všetky nástroje, s ktorými máte skúsenosti. Dajte si však pozor na odhad stupňa znalostí v tejto oblasti – nie každý je expertom v MS Office či v práci s internetom a webovými stránkami. Ak ste bežný používateľ, postačí úroveň základný či pokročilý – aj na tom totiž vedia kandidáti na pohovore mnohokrát pohorieť.

Ako sme spomínali v predchádzajúcom bode, nebojte sa okrem jazykových a počítačových znalostí uviesť aj ďalšie schopnosti, ktoré ste preukázali v neziskovom sektore. Pri kolónke záľuby buďte tiež osobní – stačí však uviesť vaše 3 – 4 preferované záľuby.

6. BUĎTE SAMI SEBOU

Rovnako ako neexistuje ideálny kandidát, nie je možné povedať, ako by mal vyzerať dokonalý životopis. Hoci má pomerne pevnú štruktúru, skúste v ňom čo najlepšie definovať, kým ste. Neporovnávajte sa so vzormi, ktoré nájdete na internete, pretože mnohé z nich sú neaktuálne a príliš všeobecné.

Odľahčite svoje CV od klišé a fráz a stojte si za každým uvedeným slovom. Ak by ste totiž chceli spomenúť obľúbené povahové črty ako flexibilita, kreativita, tímový hráč a podobne, očakávajte, že na pohovore môže odznieť otázka, kedy konkrétne ste tieto vlastnosti využili.

7. POSLEDNÉ ÚPRAVY VEDIA ZAVÁŽIŤ

Potom, čo ste svoje CV doklepli a jeho rozsah sa dokázal udržať na 1 – 2 stranách, sa pomaly dostávate do cieľa. Dosiahnutý úspech však stále ohrozuje gramatická a štylistická stránka životopisu. Áno, viem, viacerí máte doteraz husiu kožu z diktátov, ale odoslať svoje CV s chybami vie byť celkom fail. Dajte preto životopis niekomu blízkemu na rýchle prezretie, aby ste predišli dopleteným hrúbkam a preklepom.

Pamätajte na kritérium jednoduchosť – jasnosť – prehľadnosť a odstráňte čo najviac odlišných rozčlenení, fontov a nič nehovoriacich viet. Dolaďte formát, zvýraznite názvy pozícií, meno spoločností či školy, kde ste pôsobili. Ešte poslednýkrát zvážte fotku a súbor uložte ideálne ako pdf-ko.

Pri odosielaní emailom si dajte dokopy aj stručný obsah sprievodného textu (ak si nie ste istí, tiež dajte na kontrolu) a pošlite. Posledná rada z tejto vyčerpávajúcej série: zhodnoťte názov mailu, ktorý používate na komunikáciu s potenciálnym zamestnávateľom. Hviezdičky, kvetinky a iné zdrobneniny sú milé, ale do odbornej sféry sa nehodia.

Ak ste šli krok za krokom, nachádzate sa práve na konci, respektíve na začiatku možnej cesty za svojou vysnívanou prácou či iným pôsobiskom. Pevne dúfam, že vďaka vyššie spomenutým radám dokážete vyniknúť a prezentovať svoje schopnosti i potenciál tak, ako ho sami vnímate.