Či už sa o kryptomeny aktívne zaujímate alebo len raz za čas na ne natrafíte, o ich existencii vie takmer každý. Svet kryptomien však vonkoncom nekončí len pri najznámejšom Bitcoine, poznáme ich totiž oveľa viac.
S príchodom Bitcoinu prišiel doposiaľ neznámy svet virtuálnych mien a menový systém predstavil revolučnú novinku. Kým pre mnohých išlo o niečo spočiatku nevídané, dnes už každý o kryptomenách počul a vie vymenovať aspoň tú, čo stála za samotným zrodom.
Poznáte ale aj ďalšie kryptomeny, ktoré sa stali ďalšou populárnou možnosťou investície po celom svete?
Príchod Etherea zatienil konkurenciu
Asi každému je zrejmé, že kryptomena s najväčšou trhovou hodnotou bude Bitcoin. Druhou v poradí je virtuálna mena Ethereum a práve tá sa môže zaradiť k tým relatívne novším.
Aj napriek tomu si Ethereum získalo úspech mnohých nadšencov alternatívneho investovania.
Vyhľadávaná je aj pre svoju určitú podobnosť so samotným Bitcoinom, mnohí nákup Etherea preferujú najmä pre svoju unikátnosť a vyhľadávaný jednoduchší systém ťaženia.
Ripple je slušnou konkurenciou
Z hľadiska trhovej kapitalizácie sa na treťom mieste nachádza Ripple. Je výrazným konkurentom Bitcoinu, líši sa s ním však vo viacerých vlastnostiach.
Napríklad v porovnaní s kryptomenou na prvej priečke ponúka Ripple oveľa rýchlejší čas vyrovnania a jeho fungovanie nestojí na ťažbe, ale využíva sa proces porovnávania a opakujúcej sa zhody.
Výrazným rozdiel je najmä to, že kým je Bitcoin úplne decentralizovaný, Ripple predstavuje transakčnú sieť a jej obsahom je aj virtuálna mena Ripple.
Menej známy Litecoin
Medzi ďalšiu pomerne vyhľadávanú kryptomenu možno označiť aj Litecoin. Určite viacerí o tejto virtuálnej mene ešte nepočuli a mnohých tak prekvapí, že sa Litecoin považuje za akúsi pokročilejšiu náhradu Bitcoinu s určitým odľahčením.
Dôvod jej vzniku bol teda úplne jednoduchý, má ísť totiž o verziu kryptomeny, ktorá ponúkne oproti najznámejšiemu Bitcoinu výhody, no veľmi sa tým neodlíši od toho, na akom princípe funguje.
Rozdiel v rýchlosti, štvornásobne väčší počet mincí či menšie poplatky sú toho jasným dôkazom.
V súčasnosti existuje kryptomien ale oveľa viac a toto nie sú jediné virtuálne meny, čo dokázali rozhýbať celý svet.
Nech už zvažujete investíciu nad akoukoľvek z nich, určite by ste si mali zistiť všetko nevyhnutné a brať na vedomie aj možné riziká. Len v takom prípade budete vedieť, čo táto investícia obnáša a ako z nej môžete vyťažiť.