Realitný trh na Britských ostrovoch zažíva ťažké časy. Obzvlášť to platí, ak sa finančná neistota dotýka už aj najsilnejšieho trhu v Londýne. Kde jedni vidia krízu, iní, naopak, investičnú príležitosť. K slovu sa opäť dostávajú investori z Blízkeho východu.

Najnovšie správy z ostrovov hovoria o sledovaní trendu spred realitnej krízy. Štúdia spoločnosti Rightmove naznačuje, že ceny realít v Londýne klesajú už šiesty mesiac. Ak sa potvrdia predbežné odhady, priemerná cena domu v hlavnom meste bude nižšia ako 582-tisíc libier, čo je najmenej od konca roka 2015.

Spoločnosť dodáva, že ceny nehnuteľností naďalej poklesli aj tomto mesiaci, a to o 2,5 percenta. Prieskum spoločnosti Acadata potvrdil, že nehnuteľnosti na opačnom kvalitatívnom konci pocítili pokles najviac, čo zahŕňa až tridsaťtri mestských častí Londýna. K tomu prispieva aj zvyšovanie úrokových sadzieb po prvýkrát za dekádu.

NÁRAST LUXUSU

Luxus si však stále drží svoju hodnotu. Dokonca odborníci naznačujú, že ceny realít z tohto segmentu medzimesačne vzrástli, hoci tiež majú ďaleko od svojich maxím. Pre bohatšiu klientelu a pre kupcov to predstavuje príležitosť, hoci veľkou neistotou najmä pre ďalší vývoj cien bude dotiahnutie rokovaní o brexite a predovšetkým vývoj po ňom, keď z trhu môže unikať klientela.

Inak to však vidia investori z Blízkeho východu, pre ktorých je Londýn dlhodobo preferovaným realitným trhom a naďalej sa zaujímajú o luxusné nehnuteľnosti. Slabá libra ich takisto podporuje v tom, aby do tohto segmentu investovali. Podľa developerov z Blízkeho východu, ako aj pre anglických realitných odborníkov ide o typ investorov, ktorí hľadajú nehnuteľnosti v Londýne aj preto, lebo chcú, aby ich deti chodili do anglických škôl, učili sa jazyk a rozbehli lepšiu kariéru.

TRI AŽ PÄŤ ROKOV

Podľa developerov zohrávajú v tomto novom nastavení zahraniční kupci jednak dôležitú úlohu pre trh, jednak majú oproti domácim kupcom výhodu. Na trh sa totiž dostávajú kupci s americkými dolármi, keďže vidia jednu z príležitostí aj v rozdiele mien. Libra voči americkému doláru od minulého roka poklesla.

Podľa spoločnosti JLL klienti z Blízkeho východu preinvestovali vlani v Londýne a v realitách šesťsto miliónov dolárov. Je pravdepodobné, že tento objem bude naďalej rásť. Ako ďalej dodáva spoločnosť JLL, investori sledujú pri realitách najmä trojročný a päťročný výhľad a majú pocit, že brexit je krátkodobým problémom, ktorý sa vyrieši.