Úvod Finančná gramotnosť Finančná gramotnosť a bohatstvo idú ruka v ruke

Finančná gramotnosť a bohatstvo idú ruka v ruke

Ľudia, ktorí majú najlepšie vedomosti o finančných trhoch patria zároveň medzi najbohatších. Sú aj najlepšie pripravení na krízu a dôchodok. Vyplýva to zo štúdií americkej konzultačnej spoločnosti Spectrem Group.

750

Ľudia, ktorí majú najlepšie vedomosti o finančných trhoch patria zároveň medzi najbohatších. Sú aj najlepšie pripravení na krízu a dôchodok. Vyplýva to zo štúdií americkej konzultačnej spoločnosti Spectrem Group.


Dvaja z piatich ľudí s investovateľným majetkom medzi piatimi a 25 miliónmi dolárov v prieskume tvrdili, že„veľmi dobre“ rozumujú svojim investíciám. Ide o dvojnásobne vyššie číslo ako v prípade milionárov s aktívami medzi jedným a piatimi miliónmi dolárov. Len 11 percent menej zámožných respondentov, ktorých majetok nepresahuje jeden milión dolárov, uviedlo, že sa rozumejú financiám. Finančná gramotnosť je teda úzko korelovaná s bohatstvom.

Bez kreditky

Rozhľad vo finančných otázkach je tesne prepojený aj s predvídavosťou a opatrnosťou. Ľudia, ktorí dosiahli vysoký stupeň finančnej inteligencie mali väčšiu pravdepodobnosť vytvárať si rezervy na horšie časy.Mali tiež menšiu šancu nevýhodne sa zadlžovať cez čerpanie úverov prostredníctvom kreditných kariet s vysokými poplatkami a úrokmi.

Najbohatší a zároveň najbystrejší investori najmenej ľutovali svoje predchádzajúce finančné správanie.Len štyri percentá z nich by sa menej zadlžili a 12 percent by viac sporilo. Naproti tomu až 45 percent ne-milionárov by si viac odkladalo bokom a pätina by si brala menej úverov.

Štatistiky výskumu súčasne hovoria, že čím má človek väčší prehľad v investičných príležitostiach, tým lepšie sa dokáže po finančnej stránke pripraviť na dôchodok a zlepšiť si počas neho svoj príjem pri optimalizovaní daňového zaťaženia.

Z prieskumu celkovo vyplýva, že sa oplatí vzdelávať a zvyšovať svoju finančnú gramotnosť. Špeciálne by to malo platiť o Slovákoch, kde viaceré prieskumy ukázali nízku úroveň tohto ukazovateľa nielen medzi staršími ľuďmi, ale aj medzi mladými, vzhľadom k absencii komplexného systému finančného vzdelávania v školstve. Čím skôr s tým začnú, tým viac rastie ich šanca stať sa bohatými a schopnosť správne sa rozhodnúť v časoch kríz.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?