Z večera do rána nikto nezbohatne. To by ste museli vyhrať v lotérií. Potrebná je vytrvalá práca. A čím skôr s ňou začnete, tým lepšie. Samozrejme, pre úspech v profesijnom živote je dôležité aj vzdelanie, ale zarábať sa dá predsa aj popri štúdiu.

Nájsť si akúkoľvek brigádu nebude problém, ale budete z nej mať niečo viac okrem zárobku?

Skĺbiť štúdium a rôzne spôsoby privyrobenia si je cieľom mnohých študentov. Aspoň pokiaľ ich nezačne „full-time“ zamestnávať písanie bakalárskej práce alebo (v prípade študentov druhých stupňov) písanie diplomovej práce.

Často však skončia pri brigádach, ktoré síce umožňujú niečo si zarobiť, ale ich „pridaná hodnota“ je veľmi malá, respektíve žiadna. A väčšina študentov by takúto prácu „normálne“ robiť rozhodne nechcelo. A čo takto si popri štúdiu privyrábať zmysluplnejšie?

Privyrábajte si s pridanou hodnotou

Čo takto začať doučovať? Ak v niečom vynikáte, bola by škoda nevyužiť to na viac ako „len“ štúdium. Môžete sa o svoje vedomosti podeliť. A aj doučovaním si dané vedomosti ešte viac prehlbujete a osvojujete. Tým pádom trafíte dve muchy jednou ranou, štúdium aj privyrobenie si.

Veľakrát majú študenti problém skĺbiť štúdium a brigádu časovo. Prednášky a pracovná doba sa im skrátka kryjú. V tomto majú výhodu tí, ktorí si dokážu privyrobiť z pohodlia internátu, či podnájmu. Ako? No predsa prácou na počítači.

Ak ovládate grafiku, nie je vám cudzie vytvorenie web stránky, či možno pokročilejšie programovanie, môžete si ľahko privyrábať kedy chcete a bez toho, aby ste niekam chodili.

A dôležité rada na záver: naučte sa rozumne hospodáriť. Akýkoľvek zárobok vám bude v konečnom dôsledku zbytočný ak s ním nebudete vedieť hospodárne naložiť.

Míňajte peniaze na to, čo skutočne potrebujete a nie na zbytočnosti. Už to samo o sebe dokáže vašu finančnú situáciu vylepšiť.


  • Zdroj obrázka: AshTproductions / Shutterstock.com