V posledných rokoch ceny áut (nových aj ojazdených) výraznejšie rástli. Zároveň si však začali autá lepšie držať svoju hodnotu. Túto zmenu najviac vidieť tam, kde bol prepad hodnoty v minulosti najvýraznejší: prvých niekoľko rokov po kúpe nového vozidla.

Technický stav

Treba si však uvedomiť, že aj napriek vyššie uvedenému si vaše auto nebude držať svoju hodnotu len tak, bez vášho pričinenia. A tiež nejde len o to, či na ňom budete chodievať maximálne do práce, alebo na nákupy a maximálne raz za pár rokov na liečebný kúpeľný pobyt do susedného kraja, alebo s ním absolvujete niekoľko dovoleniek pri mori a veľké množstvo rôznych výletov. Veľmi dôležitá je aj starostlivosť o auto.

V prvom rade je samozrejme dôležité, aby bolo o auto počas doby používania dobre postarané po technickej stránke. Ak budete predávať auto v stave, v ktorom nebude určitú dobu vyžadovať zásadné investície, určite sa vám ho podarí predať za vyššiu sumu. A tiež vám pomôže, ak budete mať dôkladne zdokumentovanú servisnú históriu vozidla.

Vzhľad

Starostlivosť o auto sa však netýka výlučne jeho technického stavu. Dôležité je aj to, ako auto vyzerá. Vzhľad predávaného auta má totiž tiež zásadný vplyv na cenu, ktorú zaň reálne môžete očakávať.

Pravidelné dôkladné umývanie auta je najlepšou prevenciou pred viditeľnými prejavmi starnutia. Z tohto hľadiska však množstvo vodičov zanedbáva interiér. A platí to aj o tých, ktorí pravidelne umývajú karosériu. V takých prípadoch potom práve stav interiéru „zradí“ pri snahách predať auto za čo najvyššiu sumu.

Čo sa samotného interiéru týka, extra zanedbávaný býva batožinový priestor. Ten totiž nemáme počas jazdy „na očiach“. A pritom aj jednoduchý doplnok, akým sú gumové vaničky do kufra, ochráni batožinový priestor vášho vozidla pred výraznejším opotrebovaním a pomôže tak zachovať čo najviac z jeho hodnoty.

Do podobných doplnkov sa preto oplatí investovať čo najskôr. Nejde o veľké sumy a násobne sa vám to vráti pri predaji vozidla.

Zdroj obrázka:

  • Autor: VGstockstudio / Shutterstock.com