Mnohí z nás snívajú o podnikaní, pretože sa túžia stať pánmi svojho času a chcú byť zároveň finančne nezávislí. Pravdou však ostáva, že len máloktorému sa uvedené stane realitou už počas prvého roka podnikania. Hovorí sa, že ak prežijeme prvých osemnásť mesiacov podnikania, máme za sebou jeden veľmi dôležitý míľnik. Ani tento nám však nezaručí trvalý úspech. Prečo je toto obdobie také ťažké a ako ho úspešne prekonať, si v krátkosti naznačíme v nasledujúcom texte.
Veľká zodpovednosť
Mnohých začínajúcich podnikateľov dokáže nemilo prekvapiť množstvo rôznych nových povinností. Odrazu ležia len na ich pleciach a s tým spojená zodpovednosť. V lepšom prípade sú zodpovední len sami za seba, v horšom i za svoje rodiny a prípadných podriadených pracovníkov či partnerov.
Ak majú investora, zodpovedajú za svoje rozhodnutia aj tomuto človeku. Na druhej strane je potrebné povedať, že podnikatelia sú dospelí ľudia a mnohí z nich sú oveľa pripravenejší prijímať takúto zodpovednosť, ako si myslia. Prijímanie zložitých rozhodnutí nás vždy posúva vpred a je tak samo o sebe motivačným faktorom, ktorý nám pomáha úspešne prežiť toto náročné obdobie.
Čas sa stane novým pojmom
Množstvo nových povinností a vecí, ktoré sa musia naučiť začínajúci podnikatelia, môže spôsobiť, že v určitom momente si uvedomíme, že namiesto viac voľného času, ho máme zrazu oveľa menej.
Väčšinou to však trvá len po určité obdobie, kedy je skutočne potrebné zabrať a po ktorom si môžeme dopriať zaslúžený oddych a na chvíľu zase zvoľniť tempo. Postupom času sa naučíme rozpoznať čas, kedy je potrebné pridať a kedy si môžeme dovoliť zvoľniť. Keď v tom nájdeme rovnováhu, začneme sa cítiť spokojnejší, náš výkon bude celkovo vyrovnanejší a efektívny.
Riziko ako nový štandard
Každý nový podnikateľ postupne zistí, že neustále niečo riskuje. Tento pocit môže byť skutočne unavujúci a vyčerpávajúci, je však súčasťou podnikateľskej činnosti a tak sa ho nemožno celkom zbaviť. Vieme si s ním poradiť tak, že sa naučíme mať radi riziko a prijmeme ho ako náš nový štandard.
Skutočné riziko totiž nespočíva v rozhodnutí začať podnikať, pretože to môže každý, ale je obsiahnuté v samotnom výkone podnikateľskej činnosti. Je preto dobré mať pri sebe niekoho, kto nás v ťažkých časoch podporí. Motivovať sa však môžeme aj sami, a to tak, že si budeme pripomínať, prečo sme začali, ako aj mnohými ďalšími technikami.
S vyššie uvedeným tak v neposlednom rade súvisí skutočnosť, že pri každodennom podstupovaní a vysporiadavaní sa s rôznymi rizikami a prekážkami spojenými s podnikanám, sa môžeme cítiť veľmi nepohodlne a rýchlo stratiť ten príjemný euforický pocit, ktorý sme si priniesli na jeho začiatku. Aby sa nám to nestalo, je potrebné prijať tento stav ako ďalšie štandardné „status quo“ a bežnú súčasť nášho nového profesionálneho života. Nie je to jednoduchá výzva a aj keď to na papieri vyzerá ako jasné, realita býva často omnoho zložitejšia.