Ako to robia, že sa im darí vo všetkom, na čo siahnu?

Aj vy ste už niekedy rozmýšľali nad tým, čo iné majú ľudia, ktorí vyhrávajú olympijské hry, dobyli Hollywood alebo ich hlasy znejú každý deň z rádia? A čo všetci tí úspešní vedci, umelci či podnikatelia, ktorí dokázali vybudovať obrovské korporácie a stali sa z nich veľmi bohatí ľudia, ktorí teraz sami pomáhajú iným? Aj vás pritom napadlo, že títo ľudia majú asi o koliesko viac, majú viac šťastia, alebo poznajú nejakú tajomnú formulku, ktorú si pravidelne pridávajú do receptu na úspešný život?

Ak sa vo vašej mysli už niekedy zrodili vyššie uvedené či im podobné myšlienky, máme pre vás dobrú správu. Neexistuje žiadny tajný recept na úspech a dokonca títo ľudia často majú oveľa pohnutejšie osudy, ako ktokoľvek z vás. Sila, ktorou disponujú, je ukrytá v ich vnútri a v obrovskej túžbe a snahe zlepšiť veci.

ľudia sa boja úspechu

Títo ľudia svojím neúnavným úsilím dobíjajú brány sveta. U väčšiny z nich nájdete nasledovné modely správania, ktoré im pomáhajú na ich ceste za osobnými i profesionálnymi úspechmi. Môžu vám tak poslúžiť ako inšpirácia na ceste za tým vaším.

Model 1: Ochota robiť to, čo nenávidíte

Mnohí z vás sú možno presvedčení o tom, že úspešní ľudia robia len, čo ich teší a čo milujú. Pravdou však je, že veľmi často robia práve to, čo najviac nenávidia. Možno ste si teraz položili otázku, prečo to robia, keď to nemajú radi? Robia to preto, že len pomocou týchto činností môžu dosiahnuť to, čo chcú a po čom túžia.

Iným slovami to možno aj tak povedať, že úspešní ľudia nečakajú na tú správnu motiváciu. Robia veci, ktoré musia robiť a pritom sa stávajú motivovanými. Je preto všeobecne prijímanou mylnou predstavou, že ľudia musia robiť to, čo ich baví, aby v tom boli skutočne dobrí. Realitou je, že musíte byť pripravení robiť veci, ktoré nemáte radi, aby ste sa stali tým, kým chcete byť.

Model 2: Robte to, čo nenávidíte ako prvé

Na vyššie uvedený model nadväzuje aj toto ďalšie nie je príliš populárne pravidlo. Úspešní ľudia nielen, že vykonávajú činnosti, ktoré nemajú radi, ale dokonca sa ich snažia robiť ako prvé.

Nepríjemné a zložité rozhodnutia ako ukončenie vzťahu či vyhodenie zlého zamestnanca nikdy neodkladajú na neskôr. Urobia ich ako prvé a platí u nich aj pravidlo, že čím skôr, tým lepšie. Vedia totiž, že zložité rozhodnutia budú ťažiť ich myseľ dovtedy, kým sa nerozhodnú. Takáto záťaž potom berie ľuďom veľké množstvo energie, ktorú by inak mohli využiť efektívnejším spôsobom a preto úspešní jedinci tieto veci nikdy neodkladajú na neskôr

Model 3: Správna reakcia na odmietnutie

Je jednoduché predstaviť si, že úspešní ľudia sa nikdy nestretli s odmietnutím. Pravdou však je, že títo ľudia sú odmietaní rovnako často ako ktokoľvek iný. Rozdiel oproti priemerným jedincom spočíva najmä v ich schopnosti prijať tento pocit a vyrovnať sa s ním.

Existujú dva spôsoby, akými sa možno postaviť k odmietnutiu. Prvý z nich vám hovorí, že ste boli odmietnutí, bolí to a tak sa radšej stiahnete. Podstata toho druhého, ktorý je vlastný väčšine úspešných ľudí, tkvie v tom, že si poviete, že ste boli odmietnutí a skúsite to znovu.

Vaša reakcia na vzniknuté situácie tak v mnohom predurčuje váš potenciálny úspech. Teba si pritom uvedomiť aj fakt, že odmietnutie sa vám nestáva, odmietnutie je to, ako sa vy sami cítite.

Model 4: Myslite vo veľkom

Ďalším z hlavných rozdielov, ktorí oddeľuje bežných ľudí od ich úspešnejších kolegov je fakt, že úspešní ľudia myslia vo veľkom. Väčšina ľudí okolo nás disponuje oveľa väčším potenciálom, ako si sami pripúšťajú. Tento ich talent je potrebné rozvíjať, aby mohli pomôcť sami sebe i ďalším ľuďom.

Ak chcete dosiahnuť veľký úspech, musíte nevyhnutne myslieť vo veľkom. Mnohí z vás si teraz možno pomyslia, že prečo by mali chcieť viac, keď im stačí to, čo už dosiahli. Je to tak preto, že tým dokážu pomôcť iným a inšpirovať ďalších ľudí vo svojom okolí. Príroda im dala talent, aby ho čo najviac rozvíjali a tak je ich povinnosťou ho rozvíjať.

Model 4: Vyšším sebavedomím za úspechom

Výnimoční a nevšední ľudia sú presvedčení o tom, že dosiahnu všetko, po čom túžia. Uvedomujú si pritom ešte jednu nesmierne dôležitú vec, že len oni sami sú strojcami svojho úspechu a všetko závisí len od toho, ako budú myslieť. Rozumejú aj tomu, že pochybenia sú nevyhnutnou súčasťou na ceste za úspechom.

Aj títo ľudia o sebe z času načas pochybujú. Ich výhodou je však najmä to, že dokážu rozpoznať signály svojich pochybností a včas sa ich zbaviť. Milujú sami seba a lásku rozdávajú všade vôkol. Vedia, že sebaláska a s ňou spojené sebavedomie je stav mysle, ktorí si dokážu sami navodiť. Poznajú pritom všetky možné techniky, ako sa k nemu prepracovať a tie pravidelne používajú.

Výnimoční a nevšední ľudia sú všade okolo nás a nie je žiadnym tajomstvom, že driemu v každom z vás. Tohto driemajúceho človeka však niekedy treba prebudiť a rozvíjať jeho potenciál. Chce to len objavovať a v tomto objavovaní aj vytrvať.

Pravdou je aj to, že to chce veľkú dávku úsilia, pretože dobré veci neprichádzajú len tak sami od seba. Vy ste tými prieskumníkmi, ktorí ich dokážu objaviť a prebudiť. Dôležité je pritom akékoľvek vzdelávanie.

Spoznávajte sami seba a vzdelávajte sa v oblastiach, ktoré vás zaujímajú. Nebojte sa podeliť o svoje poznatky s inými ľuďmi a navzájom si tak rozšíriť obzory. Tieto informácie si napokon vždy nájdu tohto správneho adresáta. Každý z nás je niečím výnimočný. Len tomu treba uveriť a budete prekvapení, ako sa vaše životy zmenia.


Silvia Hanová

Zakladateľka a majiteľka portálu www.pomahamevpodnikani.sk