Je to ľahšie, než by sa mohlo zdať! Vyskúšajte tieto triky, ako nezaspať, ako pomôcť svojmu psychickému zdraviu a ako si počas obednej pauzy naštartovať mozog.

Pohýbte sa

Cvičenie omladzuje telo aj ducha. Starší ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu, majú v kognitívnych testoch rovnaké výsledky, ako ich o desať rokov mladšie náprotivky. Nie je isté, prečo to tak je, ale podľa vedcov môže byť dôvodom zvýšené prúdenie krvi v mozgu.

Dajte si cappuccino

Dobré správy pre všetkých milovníkov kávy! Nielenže nás po obede udrží čulých vďaka tomu, že zablokuje mozgové receptory pre únavu, ale aj znižuje riziko depresie a Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby. Podobne ako kakao tiež prirodzene zlepšuje stav našich ciev, opravuje bunkové poškodenia a pôsobí ako antioxidant.

naštartovať mozog počas obedňajšej prestávky

Meditujte

Blahodarné účinky meditácie sú známe dlho, no v poslednom čase ich hromadne propagujú vedci z celého sveta. Sprevádza ju zväčšený objem mozgovej kôry či zníženie mozgovej aktivity spájanej s túlavými myšlienkami a roztržitosťou. Okrem toho zvyšuje koncentráciu.

Zdriemnite si

Mozog nikdy nespí. Spánkový deficit však môže výrazne znížiť našu psychickú výkonnosť, sústredenosť a kreatívne zmýšľanie. Ak v práci nemáte možnosť dať si „šlofíka“, pokúste sa v noci naspať aspoň sedem hodín.

Vylúštite krížovku

Podľa nedávnej štúdie čelilo až 75% nadšencov krížoviek menšiemu riziku demencie a vykazovalo celkovo lepšie myslenie.

Doprajte telu vitamíny

Vitamín B12 podporuje činnosť centrálnej nervovej sústavy. Nedostatok vitamínu D preukázateľne obmedzuje naše kognitívne funkcie. Ženy by mali dbať na zvýšený príjem železa počas menštruácie. Pomáha totiž do mozgu dopraviť kyslík. Ak nie ste fanúšik vitamínových doplnkov, snažte sa ich prijať pomocou vyváženej stravy.

Okoreňte si jedlo

Presne tak. Kurkuma redukuje symptómy Alzheimerovej choroby vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam. Kakao a jeho zložky sú tiež veľmi prospešné pre naše mozgy. Stavíme sa, že sa na pultoch obchodov čoskoro objaví čokoláda s príchuťou karí?