Nabíjanie mobilných zariadení je asi najneobľúbenejšia činnosť. Nabíjačku nájdeme pomaly v každej miestnosti, a pritom si neuvedomujeme, koľko z nich spotrebúva elektrickú energiu aj vtedy, ak k nim nie je pripojené žiadne zariadenie. Rovnako aj nabíjanie mobilov a tabletov pomaly ukrajuje zo spotreby elektriny. A pritom máme poruke riešenie, ktorého prevádzka nás nebude nič stáť.
Využívanie slnka na získavanie elektrickej energie je už dávno známe. Budujú sa solárne elektrárne, ktoré dokážu zabezpečiť dostatok elektriny aj pre potreby väčších miest. Fotovoltaické panely sa objavujú na strechách domov, aby slúžili buď ako doplnkový zdroj energie, alebo dokážu vytvoriť autonómnu domácnosť. Toto však stále nie je naše riešenie. Naše riešenie, ako využiť slnko na dobíjanie mobilných zariadení, je solárna nabíjačka.
Slnko pre malé spotreby elektriny
Už pred mnohými rokmi sme sa stretli s kalkulačkami, ktoré pre svoje fungovanie potrebovali len slnečné svetlo. Základom sú fotovoltaické články, z ktorých sa skladá solárny panel. Malý solárny panel dokázal vyrobiť dostatok energie, aby sa na kalkulačke dali robiť výpočty. Takýto malý panel by však nedokázal uspokojiť potreby pre stále náročnejšie batérie mobilných telefónov a tabletov.
Preto sa na trh pred niekoľkými rokmi dostali solárne nabíjačky pre mobilné zariadenia. Zvyčajne sa jednalo o skladacie solárne panely, ktoré boli využívané na priebežné dobíjanie baterky, ich výkon však nepostačoval na rýchle nabitie batérie.
Za posledné roky sa však podarilo zvýšiť výkon a hlavne účinnosť fotovoltaických panelov, a tak dnešné solárne nabíjačky pre mobily môžu dosahovať výkon štandardnej elektrickej nabíjačky. To znamená, že aj výkonný mobilný telefón dokážu nabiť v priebehu niečo viac ako hodiny. Treba si však dávať pozor na to, čo v skutočnosti taká nabíjačka ponúka.
Prvým údajom, ktorý si všimneme, je samozrejme výkon solárnej nabíjačky. Dnes už dvojpanelová solárna nabíjačka vo veľkosti menšieho tabletu dokáže mať výkon 15W, trojpanelová až cez 20W. To sú skutočne vysoké údaje, a takéto nabíjačky už výkonom konkurujú bežným elektrickým nabíjačkám.
Dôležité je skontrolovať si údaje o výstupnom výkone. Môžete mať výkonný solárny panel, ale ak výstup z nabíjačky bude 1A, zbytočne budete čakať na rýchle dobitie baterky.
Rovnako ak má solárna nabíjačka pre mobil dva výstupy s údajom 2A, skontrolujte si, či sa jedná o celkový výstupný výkon bude 2A, zvyčajne to znamená, že každý výstup bude mať 1A. Kvalitné (a preto nie najlacnejšie) však budú mať aj výstup 1x2A + 1x1A, resp. 2x2A. To znamená, že súčasne môžete dostatočne rýchlo nabíjať až dve zariadenia.
Lacné nemusí byť spoľahlivé
Ďalšou veľmi dôležitou funkciou práve pri solárnych nabíjačkách je schopnosť stáleho nabíjania, aj pri premenlivom počasí. Źiaľ, pri mnohých lacných modeloch sa môže stať, že nabíjačku položíte na slnečné miesto, pripojíte mobil, a nabíjate. Príde však oblak, ktorý prekryje slnko, a nabíjanie sa preruší.
Oblak prejde, slnko opäť svieti, vy spokojne čakáte na dobitie baterky, a po pár hodinách zistíte, že nič sa neudialo. Problémom totiž je neschopnosť opätovného spustenia nabíjania. Takéto lacné nabíjačky je potrebné vždy odpojiť a znovu zapojiť. Kvalitné solárne nabíjačky majú funkciu automatického resetu a opätovného spustenia nabíjania. To už stojí pri kúpe za zistenie, či nabíjačka takúto funkciu má.
Solárne nabíjačky na mobil môžu byť samostatné, alebo kombinované so zabudovanou batériou. Tie so zabudovanou batériou majú samozrejme výhodu, že elektrickú energiu máme uloženú v zásobe, a nemusíme nabíjať len cez deň. Tu je však solárny panel o niečo menej výkonný, takže baterka potrebuje viac času na dobitie.
Je to však ideálne riešenie pre pobyty, keď nie je problém s časom dobíjania batérií, resp. batériu je možné nabiť už doma, a na výlete len priebežne dobíjať. Optimálnym riešením je kombinácia výkonnej solárnej nabíjačky a samostatnej power bank.
Môžeme ju využívať každý deň, keď v priebehu dňa dobíjame power bank a v noci z neho potom potrebné zariadenie. Využitie solárnej nabíjačky je široké, praktické, a hlavne jeho prevádzkou si znížime spotrebu elektrickej energie zo siete.