Aj keď pandémia rozhodne ešte nie je za nami, toto leto bude predsa len „rozcestovanejšie“ ako posledné dve. A rozhodne to platí aj pre cestovanie vlastným autom, ktoré je medzi našincami veľmi populárne.

Servisná prehliadka nikdy nie je na škodu

Aj ak sa javí, že vaše auto je v perfektnom stave, náhoda môže „zapracovať“ a nečakaná porucha môže prísť práve po ceste na dovolenku.

A je vtedy jedno, či idete k moru, alebo do pekného hotela v Nízkych Tatrách, rozhodne to nepoteší v žiadnom prípade (aj keď pochopiteľne, pokazené auto v cudzom štáte ďaleko od hraníc je väčšia nepríjemnosť ako keď sa vám to stane na Slovensku).

Preto by mala byť súčasťou vašich príprav na dovolenku aj návšteva servisu a absolvovanie preddovolenkovej „preventívnej“ prehliadky vášho vozidla. To sa týka hlavne tých, ktorí sa chystajú na dlhšiu cestu k moru, ale ak sa chystáte leto stráviť výletmi po Slovensku, taktiež nezaškodí mať auto skontrolované, aby ste si toto obdobie užili bez obmedzení.

Urobte aj niečo naviac

Samozrejme, takúto kontrolu je potrebné absolvovať aspoň v niekoľkodňovom predstihu pred odchodom na dovolenku, aby v prípade, že by bolo potrebné objednávať nejaké náhradné diely, všetko stihlo prísť. A samozrejme, aby vám to stihli namontovať na vaše auto.

Pri podobnej prehliadke vám zväčša skontrolujú aj stav vašej povinnej výbavy, ale pred cestou na dovolenku nezaškodí mať v aute aj niečo naviac. Napríklad motorový olej, destilovanú vodu, prenosné svietidlo, či základné náradie pre rôzne núdzové situácie.

K príprave pred dovolenkou autom však nepatrí len kontrola vášho vozidla. Pripraviť sa musíte aj vy. Zistite si preto dopravné predpisy vo vašej cieľovej destinácii a v krajinách, cez ktoré pôjdete, aby ste zbytočne niečo neporušili kvôli svojej neznalosti.


  • Zdroj obrázka: Pressmaster / Shutterstock.com