Možno to nazvať doteraz najväčším darom v histórii. Keď totiž rozdáva Bill Gates, tak to počuť. Ako uvádzajú svetové médiá, začiatkom leta daroval takmer päť miliárd dolárov v akciách Microsoftu.

Všetci sa zhodujú na tom, že takáto suma je doteraz najväčším jednotným darom vôbec a známeho miliardára stála päť percent jeho bohatstva. Alebo inak 64 miliónov akcií v softvérovom gigante Microsoft. Hoci akcie zatiaľ previedol na Nadáciu Billa a Melindy Gatesových, médiá to považujú za prvý, ale zároveň len ďalší krok v tom, ako postupne a metodicky zmenšuje svoj podiel v spoločnosti, naznačuje aj Ben Silverman, riaditeľ prieskumu v spoločnosti InsiderScore.

DOBROSRDEČNÍ MILIARDÁRI

Podľa viacerých odborníkov Gates pokračuje v sledovaní svojich zámerov, keď ešte v roku 2010 zriadil inštanciu Giving Pledge, na ktorej sa dohodol s investorom Warrenom Buffettom a ku ktorej sa pridalo ďalších 168 bohatých ľudí. Tí prisľúbili dať väčšinu svojho bohatstva na charitu.

Samotní manželia Gatesoví už od roku 1994 dali na charitu aj prostredníctvom svojej nadácie takmer 35 miliárd dolárov, čo naznačujú finančné ukazovatele nadácie. Dodávajú, že Bill Gates doteraz previedol už takmer 700 miliónov akcií na nadáciu a keby si ich ponechal do súčasnosti, bol by pri aktuálnej hodnote akcií o ďalších päťdesiat miliárd dolárov bohatší.

Gates zostáva aj po tomto dare jedným z najbohatších ľudí na planéte s odhadovaným majetkom 86 miliárd dolárov, ako naznačuje index Bloomberg Billionaires. Týmto krokom technovizionár znížil podiel v jeho bývalej firme na 1,3 percenta.