Možno, že aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú umenie a tvorivosť a obdivujete tých, ktorí túto svoju zručnosť povýšili až na profesionálnu úroveň. Je to prekrásny a napĺňajúci pocit venovať sa tomu, čo je našou integrálnou súčasťou a o čo sa môžeme podeliť s inými. Krása nás povznáša a napĺňa príjemnými pocitmi radosti a šťastia. Pri pohľade na umenie žasneme a na našich tvárach sa zračí obdiv k odvahe umelcov, ktorí dokázali vdýchnuť život svojim predstavám. Pre inšpiráciu však nemusíme chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť na ľudové umenia, ktoré napĺňali každodenné životy našich predkov. Mnohé z nich si udržiavajú tradíciu až dodnes alebo v súčanosti zažívajú jej obnovu.

Prebudenie tvorivej sily

Výsledok umeleckej tvorby nám slúži pre potešenie, môže však mať aj praktický účel, prípadne v sebe obsiahnuť kombináciu oboch uvedených prvkov. Keď dokážeme vidieť a oceniť úžasné výsledky tejto práce, máme v sebe estetické vnímanie a vidíme okolo seba krásu. Takýto pohľad nám môže poslúžiť ako vodítko k hľadaniu tvorcu v nás samotných. Nie každý človek má ambíciu živiť sa tvorivou prácou, každý z nás však túži po naplnenom živote. Ak sa venujeme činnostiam, ktoré nám robia radosť, celé naše vnútro rozkvnitne do žiarivých farieb jarnej záhrady prebúdzajúcej sa z dlhého zimného sna. Túžba po tvorení je prirodzenou súčasťou každého z nás.

Stačí len nasledovať toto volanie a začať sa venovať tomu, čo je nám blízke. Pre niekoho to môže byť vyšívanie, pre iného hudba, tanec, práca s drevom, kovom, ľanom a čokoľvek iné, čo nás napadne a k čomu nás naše vnútro priťahuje. Netreba pritom čakať až na čas, kedy budeme v dôchodku tak, ako to zvyknú hovoriť mnohí z nás. Zároveň tí, čo sú už dôchodku, nemusia zúfať, že všetkému je koniec a mali začať, keď boli mladí. Každý deň nám poskytuje novú príležitosť vydať sa na prieskum neprebádaných území a objavovanie skrytých tajomstiev. Stačí sa len na chvíľu stíšiť, zastaviť v bežnom zhone a obrátiť pozornosť do nášho vnútra. Každý z nás tam nájde tvorivú silu, ktorá čaká len na to, aby sa mohla začať rozvíjať.

Už žiadne výhovorky

Mnohí z nás prirodzene cítia, že majú na niečo nadanie alebo by sa mohli začať venovať určitej tvorivej činnosti. To je prvý úžasný krok, ktorý nám prezrádza, že tvorivá sila v nás skutočne drieme. Ona naozaj spí v každom človeku, niektorí z nás sú však k jej volaniu hluchí. Tí, ktorí by ho aj radi vypočuli, potom často narážajú na rôzne ďalšie prekážky, ktorých sú tiež tvorcami, a to často bez toho, aby to vôbec tušili. Prieskum každého nového územia si vyžaduje dôkladnú prípravu na takúto výpravu. Potrebujeme sa rozhodnúť o tom, že vyrážame, zabaliť si potrebnú výstroj, príslušenstvo, náradie, potraviny, pripraviť si cestovný, časový plán a zvážiť množstvo ďalších faktorov.

Takéto rozhodnutie si vyžaduje odvahu, svedomitú prípravu a napokon aj ochotu zdolávať množstvo potenciálnych prekážok. Rovnaké je to aj v prípade, kedy sa rozhodneme zobudiť naše tvorivé schopnosti. Keď tak počúvame príbehy rôznych ľudí okolo nás, nájdeme v nich množstvo spoločných znakov. Bojíme sa. Máme strach z veľkého množstva vecí a tento strach často na prvý pohľad vôbec nevidíme. Je ukrytý hlboko v nás a ako tmavý tieň negatívne ovplyvňuje všetky naše rozhodnutia. Čo sa však stane s tieňom, keď v polosvetlej miestnosti úplne rozsvietime? Zmizne, stratí sa a niet po ňom viac ani stopy. A, tak je to aj s našimi strachmi poháňanými slabou sebadôverou a malou alebo žiadnou sebaláskou. Tam, kde je láska a dôvera, však nie je miesto pre strach.

Cieľ je cesta

Tí z nás, ktorí sa odvážili vydať sa cestou akéhokoľvek tvorenia, už vedia, že pri väčšine začiatkov bola potrebná veľká dávky odvahy a sebadôvery. Väčšina z nás, ktorí sme sa rozhodli prebudiť nášho tvorivého ducha, sme však vedeli, že musíme milovať sami seba a dôverovať našim rozhodnutiam, aby sme prežili napĺňajúci život a krôčik po krôčiku sme sa začali približovať k ustanoveným cieľom. Až sme si jedného dňa uvedomili, že cieľ je zároveň cestou, nádhernou, nesmiernou, žiarivou, ktorá nám prináša život v láske a radosti zo všetkých vytvorených výsledkov.

Nebojme sa prekročiť svoj vlastný tieň. Tak, ako už mnoho múdrych ľudí v minulosti povedalo, otočme našu tvár za slnkom a všetky tiene ostanú na nami. Ak sa s láskou zahľadíme do nášho žiarivého vnútra, pochopíme i rozpustíme tým všetky naše obavy a tiene. Dôležité je pritom pochopiť, že takúto cestu nikto z nás neujde zo dňa na deň a preto je na nej potrebná veľká dávka pokory a trpezlivosti. Mali by sme byť láskyplní k prípadným nezdarom a dopriať si čas, aby sme zdokonalili všetky naše kvality. Môže sa stať, že v tomto procese zabočíme do vedľajšej uličky a na jej konci zistíme, že je slepá. Ani táto skúsenosť by nás však nemala odradiť. Naopak, je to úžasný dar, ktorý nám ukazuje, že tadiaľ už v budúcnosti nemáme chodiť, prípadne tieto miesta obísť.

Kreativita nie je definovaná

Mnohí z nás si pod kreativitou predstavujú diela a výtvory, ktoré už sú súčasťou existujúcich smerov a do určitej miery sa tak nechávajú vtesnať do už vytvorených štruktúr. Každý z nás je však jedinečný a dokáže tvoriť úplne novým spôsobom už len tým, že vytvorí kombináciu z existujúcich prvkov, ktorá tu predtým nebola. Nemusíme sa báť pustiť fantáziu na plné obrátky a ani toho, že by sme museli nasledovať už vytvorené. Práve naopak. Všetci milujeme nové veci, pretože našou prirodzenou vlatnosťou je zvedavosť a možnosť naučiť sa niečo nové.

Niektorí z nás možno teraz pretočia očami so slovami, že kto by sa už chcel učiť niečo nové. Pravdou však je, že celý život sa učíme niečo nové a túžime spoznávať nepoznané, okúsiť to, ohmatať, ovoňať či ochutňať. Za uvedený smutný prístup k štúdiu nášho života a jeho nezmerných možností môže do určitej miery aj súčasný vzdelávací a výchovný systém, ktoré skutočne často dávajú len minimálny priestor individuálnej kreativite vyvíjajúcich sa tvorcov. Ani to by nás však nemalo odradiť na našej úžasnej ceste životom. Mnohí ľudia nám ponúkajú skvelú inšpiráciu svojimi vlastnými životnými príbehmi, ktoré poukazujú na skutočnú odvahu prebudiť svojho tvorivého ducha.

Nie je preto ani dôvod myslieť si, že nám sa niečo také nemôže prihodiť. Sme skutočnými tvorcami nášho života, takže ak uveríme tomu, že nemôžeme nič vytvoriť, tak naozaj nič nevytvoríme a naopak. Keď však dokážeme zahnať tento tieň, otvorí sa pred nami brána možností so svetlom, aké sme predtým nikdy nevideli a náš život sa rozoznie piesňou radosti a skutočného šťastia dieťaťa. Tento nárok na radosť a tvorbu si môže uplatniť každý z nás a nie je v tom ani kúsok sebeckosti. Milovať sám seba a veriť vo svoje schopnosti je právom každého z nás. Stačí sa len spýtať tvorivej sily, ktorá nás volá, či je to tak a odpoveď si nesieme priamo v sebe. Želám nám všetkým, aby sme sa započúvali do tónov našej tvorivej sily a pustili túto ľúbeznú hudbu do nášho života.