Každodenne sa na cestách stáva niekoľko dopravných nehôd. Ľudia pri nich utrpia nielen škody na svojom zdraví, ale škodu pocítia často aj na svojom aute. Takáto škoda sa buď dá opraviť, alebo môžete v priebehu sekundy prísť o celé vaše auto. V takýchto prípadoch vám môže pomôcť poistenie auta, ktoré vám môže ušetrí nemalé finančné prostriedky.

Povinné zmluvné poistenie, ako už z názvu vyplýva, musí mať uzatvorené každé motorové vozidlo. Ak však chcete byť chránení v prípade dopravnej nehody vy a vaše auto, je dobré, ak máte uzatvorené aj havarijné poistenie. To pokrýva viac rizík, než si možno myslíte. Zaujíma vás, aké?

Havarijné poistenie ušetrí čas aj peniaze

K havárii môže dôjsť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. V prípade, že sa stanete vinníkom nehody, havarijné poistenie vám môže ušetriť nielen peniaze, ale aj čas. Na vašom aute totiž môže dôjsť pri havárii k čiastočnej či totálnej škode.

Pokiaľ máte auto “na totálku”, poisťovňa vám v rámci havarijnej poistky vyplatí hodnotu vášho auta pred poistnou udalosťou. Ak havarijnú poistku nemáte, môžete tak prísť o veľké financie. Najhoršie je to vtedy, ak máte  drahé, prípadne úplne nové vozidlo. Na zaplakanie.

Pri dopravnej nehode, pri ktorej nie ste vinný, vám poisťovňa vyplatí potrebné prostriedky z vašej havarijnej poistky a potom ich bude vymáhať od poisťovne vinníka za vás. Vy tak ušetríte čas a návštevu poisťovne. Samozrejme, vinníkom môžete byť aj vy.

Škody, ktoré spôsobíte ostatným, uhradí vaše povinné zmluvné poistenie. Škody, ktoré pri nehode vznikli na vašom aute vám uhradí vaše havarijné poistenie, ak ho máte uzatvorené. Ak ho však  nemáte, musíte si škody uhradiť z vlastného vrecka.

Tí, ktorí považujú havarijné poistenie za drahý prežitok, prídu na jeho opodstatnenie práve vo chvíľach, kedy sa stane nehoda. Uzatvorenie poistenia je jednoduché. Dôležité však je vedieť, proti čomu vlastne vaše auto poisťujete. Aj ženy riešia poistky, keďže ony sú na cestách slabším článkom. Ženy nie sú horšími vodičmi ako muži, no predsa len väčšina je za volantom neistá.

Vodiči si auto pripoisťujú aj proti stretu so zverou

Okrem nehôd na cestách, pri ktorých sa stretne vaše auto s iným, môže dôjsť aj k iným kolíziám. Havarijná poistka platí aj pri strete so zverou.

Práve takéto nehody nemôžete nijako predvídať, keďže správanie zvierat na cestách je prchké a vašou jazdou ho môžete zbytočne vystrašiť. Síce je pravdou, že zviera na ceste nemá čo robiť, no dnes je už bežné, že z lesa pri ceste môže zviera na cestu ľahko zablúdiť.

K takýmto situáciám dochádza najmä v noci a nad ránom, kedy je viditeľnosť nižšia a pozornosť vodičov môže byť znížená. Stret so zvieraťom sa hlási poisťovni podobne ako bežná poistná udalosť.  

V špecifických prípadoch sa môže škoda, ktorá vznikla pri strete so zverou, uhradiť aj z PZP. Ide najmä o prípady, kedy sa preukáže zodpovednosť za spôsobenú nehodu majiteľovi hospodárskeho zvieraťa.

Ochráňte vaše auto proti vandalom

K poškodeniu vášho auta môže dôjsť aj takým spôsobom, ktorému môžete veľmi ťažko zabrániť. Ide o poškodenie auta vandalmi. Poistiť auto aj proti vandalizmu sa vám môže v budúcnosti oplatiť. Vandalizmom sa v praxi rozumie napríklad rozbitie skla vo dverách alebo ak vám niekto vyryje niečo na vaše auto.

K škodám na aute, ktoré sú spôsobené vandalmi, dochádza častejšie, ako si myslíte. Najčastejšími škodami, s ktorými sa poisťovne stretávajú, sú poškriabaný lak, preliačená karoséria, prepichnuté alebo vypustené pneumatiky, sprejovanie na karosériu a podobne.

Podpálenie auta takisto patrí k rizikám, ktoré si môžete v rámci havarijného poistenia auta uzavrieť. Existujú však poisťovne, ktoré vám nemusia škody na vašom zhorenom aute preplatiť. Niektoré poisťovne vám škody, ktoré spôsobil priamy útok podpaľača na vaše auto neuhradia.

Preto je dôležité pri uzatváraní havarijnej poistky pozorne dbať na to, ktoré riziká máte v rámci nej kryté. Okrem poistenia môžete svoje auto ochrániť proti vandalizmu aj tak, že ho budete parkovať na zabezpečených parkoviskách, poprípade na parkoviskách strážených priemyselnou kamerou. Tú si môžete nainštalovať aj priamo do vášho auta.

Vo všeobecnosti platí, že ak vlastníte auto, nemať ho aj poistené je veľké riziko. K rizikám môže dôjsť takmer všade a kedykoľvek. Ochráňte vaše auto aj pred rizikami, ktorým môžete ťažko zabrániť. Myslite do budúcnosti a vyhnete sa tak plateniu a zbytočným ťahaniciam s poisťovňami a inými vodičmi.