Vo svojom okolí často vidím ľudí, ktorí sa po celý život trápia so svojou finančnou situáciou. Všetko sú to úžasní ľudia, veľmi šikovní, s rôznymi nadaniami, talentmi a nespočetnými životnými skúsenosťami. Aj napriek tomu mnohých z nich spája jedna a tá istá vec, a tou je neustály boj s peniazmi. Na druhej strane sú medzi nami ľudia, ktorí nikdy nemajú finančné problémy a do čoho sa pustia, im prináša finančný prospech. Každý z nás je jedinečný a unikátna je aj naša cesta životom. Existujú však určité spoločné faktory, ktoré sa objavujú u mnohých z nás. Ak k tomu pridáme aj úprimný záujem vyriešiť nepríjemnú finančnú situáciu, možno je čas zamyslieť sa nad tým, či to nie sú napríklad niektoré z nasledovných.

Peniaze sú zlé

Pohľad do dávnej aj nie tak dávnej histórie nám ponúka množstvo “skvelých” príkladov, kedy boli peniaze v rukách mocných nebezpečným nástrojom skazy, ktorý bol často namierený voči iným ľuďom. Je to jeden z dôvodov, prečo si mnohí z nás tento fenomén spájajú s tým, že peniaze sú zlé a kazia ľudský charakter. Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že je to skutočne len naša domnienka. Ak má totiž niekto “pokazený” charakter, väčšinou je to vidieť aj v čase, kedy nemá moc a peniaze. Keď sa takýto človek dostane k moci a získa financie, táto jeho črta sa len stane viditeľnejšou.

Často sa tak stáva, že si práve moc a peniaze spájame s negatívnymi situáciami, ktoré sa dotkli našich životov a tak peniaze odmietame. Môže to byť hlboko v nás zakorenené a často sa stáva, že sa k tejto informácii ani nedostaneme. Mnohí z nás si to uvedomenia až v čase, kedy sa neustále topia vo finančných problémoch. Tento začarovaný kruh nás nesmierne vyčerpáva. Platí to samozrejme aj naopak. Ľudia, ktorí k životu, sami k sebe a k ostatným pristupujú s láskou a rešpektom, sa rovnako správajú aj v čase, kedy majú moc a peniaze

Strach z úspechu

Ďalším faktorom, ktorý sa bežne u nás vyskytuje častejšie, ako si myslíme a pripúšťame, je strach z úspechu. Tento pocit ide ruke v ruke so strachom zo zlyhania a mnohými ďalšími strachmi. Predstavme si teraz veľký sen, ktorý postupne začína dostávať skutočné kontúry. Pre každého je to niečo iné. Niekto túži vybudovať veľký podnik, iný rozšíriť podnikanie do viacerých krajín alebo prísť na trh s revolučným produktom či službou. Tento sen sa v určitom momente stáva reálnejším a my už v tomto bode celkom dobre vidíme, čo bolo pre naše zmysly doposiaľ ukryté.

Odrazu tak zisťujeme, čo všetko nás čaká, keď skutočne uspejeme. Možno, že budeme mať viac práce, budeme sa musieť naučiť množstvo nových vecí a budeme mať aj veľa nových zodpovedností. Niektorým z nás možno napadne aj otázka, čo vlastne budeme robiť s toľkými peniazmi? Medzitým nám môžu prechádzať hlavou rôzne myšlienky o tom, že toľko nových povinností a zodpovedností nezvládneme a že opäť zlyháme. A, bude to ešte horšie, lebo všetci ostatní budú vedieť, že sme to mali na dosah a aj napriek tomu sme to nedotiahli do zdarného konca. Ak vám je načrtnutý scenár povedomý, možno prišiel čas zamyslieť sa nad tým, či vás netrápi práve strach z úspechu.

Nepatrí sa to

Nedávno ma milo pobavil skutočný príbeh jedného môjho známeho, ktorý bol napísaný v období socializmu. Rozprávali sme sa spoločne o možnostiach zvýšenia príjmu a ako jedna z možností padol aj tip na prenájom nehnuteľností. Z diskusie postupne vyplynulo, že tento človek mal v minulosti možnosť získať jednu nehnuteľnosť za zlomok jej vtedajšej ceny od iného príbuzného, ktorý sa v tom čase sťahoval do zahraničia. On však už v danom období jednu nehnuteľnosť vlastnil a tak tento skvelý obchod odmietol. Najkurióznejším bol na tom však fakt, že za jeho rozhodnutím stál argument hovoriaci. Nepatrí sa, aby jeden človek vlastnil viac ako jednu nehnteľnosť.

Píšem o tom, že to  bolo kuriózne rozhodnutie, ale mnohí z nás alebo naši rodičia či známi možno majú podobné alebo rovnaké skúsenosti. Môže sa stať, že pevne uzamknuté v komôrke si ich stále nesieme so sebou a toto naše tajomstvo stojí v ceste nášho finančnému úspechu. Sme zároveň presvedčení o tom, že sa nepatrí byť “príliš” bohatým a mať hojnosť. Každého, kto s týmto fenoménom bojuje, však môžem ubezpečiť, že na tom skutočne nie je nič nepatričného. Nikomu totiž nepômôžete, keď budete chudobní. Váš prístup k životu to neovplyvní a môže sa stať, že odrazu to budete vy, kto bude môcť pomáhať iným.

Strach zo zmeny

Väčšina z nás nemá rada zmeny. Niektorí to však dotiahnu až tak ďaleko, že by sa najradšej zahrabali do deky, zaborili hlavu do vankúša, zapli televíziu a už nikdy nevyšli na svetlo sveta a nečelili žiadnym zmenám. Je to samozrejme extrém, avšak možno budeme prekvapení, ako často je naším “verným spoločníkom” práve strach zo zmeny. Nemusí sa dokonca jednať ani o nejaké extrémne zmeny ako je zmena práce, podnikania, presťahovanie sa, založenie rodiny alebo iné podobné životné míľniky. Stačí, že sme ráno nemali čas vypiť si kávu v kľude a museli sme hneď utekať na stretnutie a už sa cítime nesvoji a celý deň sme rozladení.

Peniaze prinášajú slobodu a zodpovednosť. Toto sú dva dostatočne veľké faktory, ktorých sa často obávame. Viac peňazí so sebou prináša množstvo rôznych zmien a my sme s týmito zmenani okamžite konfrontovaní. Takže, keď konečne prekonáme strach z úspechu a logicky si zdôvodníme, že si zaslúžime hojnosť, tak je tu ešte stále strach zo zmeny. Niektorí z nás sa obávajú, že sa zmení ich doterajší spoločenský status a bude odrazu vyčnievať z radu. Iní majú strach z toho, že ich priatelia zavrhnú a budú ich ohovárať alebo sa boja toho, že budú musieť robiť iné činnosti, ktoré za bežných okolností pripisujú bohatým.

Niekoľko slov na záver

Našťastie je to tak, že vždy máme slobodnú voľbu. Ani úspech a s ním spojená moc či finančná hojnosť nás nemusí zmeniť natoľko, aby nám to bolo nepohodlné, práve naopak. V skutočnosti sú to zmeny príjemné, pretože môžeme ísť do obchodu a neriešiť viac, či si môžeme kúpiť to alebo ono, máme väčšiu možnosť cestovať a spoznávať nové kúty sveta a ich kultúry a ochutnávať exotické gastronómie. Nie je podmienkou, že keď zbohatneme, musíme si kúpiť dom v prepychovej štvrti nášho mesta alebo najnovší model mercedesu.

Sme to len my, kto napokon rozhoduje o tom, ako naložíme s naším úspechom a získanými financiami. Môžeme sa venovať rozvoju podnikania alebo pomoci slabším ľuďom či zvieratám. Možností je mnoho, stačí len zapojiť fantáziu a pripustiť si fakt, že si takúto možnosť voľby a hojnosť skutočne zaslúžime a že na tom naoaj nie je nič zlé. Prajem nám všetkým veľa úspechov pri prekonávaní prekážok na ceste za finančnou slobodou a veľa radosti z úspechu, keď sa to podarí.