V živote sa niekedy stáva, že veci sa nevyvíjajú tak, ako by sme si predstavovali. Mnohí ľudia sa často trápia tým, čo kedy a komu povedali, urobili, ako aj nad tým, čo nepovedali alebo neurobili. Faktom však ostáva, že minulosť nezmeníme. Môžeme sa z nej len poučiť. Nemá preto význam dookola si premietať ten istý film a vyčítať si, čo všetko sme spravili alebo nespravili. Aj mnohí z vás by zrejme vedeli rozprávať o prebdených nociach, kedy ste si púšťali tieto filmy a vyčítali si svoje chyby a prešľapy.
Všetko zlé je na niečo dobré
Nie nadarmo sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré. Je to pravda, má to však jeden „malý“ háčik. Na danú situáciu sa musíte vedieť takto pozrieť. Nie vždy je to možné hneď, niektoré veci totiž potrebujú svoj čas, aby vo vás dozreli a aby ste dokázali vidieť ich pozitívny prínos pre váš život.
Veľmi dôležitá je pritom úprimná snaha o tento prístup k životu. Niektorí ľudia so mnou možno nebudú súhlasiť, ja však tvrdím, že bez ohľadu na to, aká bolestivá je naša skúsenosť, dokážeme sa z nej poučiť a obrátiť ju na niečo dobré. Dôležité je analyzovať všetky fakty a rozpoznať emócie, ktoré sme pritom cítili, aby sme ich dokázali zdravým spôsobom prežiť.
Niektorí psychológovia sa zhodujú na tom, že ľuďom pomáha, keď vyjadria svoje pocity smerom von. Ich potláčanie môže viesť k rôznych psychickým poruchám ako úzkosť, depresia, bolesti hlavy či vysoký krvný tlak. Je preto dôležité poznať sám seba, aby ste vedeli, aký spôsob vyjadrenia týchto emócií vám pomôže.
Niekomu pomáha písanie, inému rozhovor s odborníkom, priateľom, partnerom či iným človekom s podobným problémom. Existujú aj ľudia, ktorí potrebujú veci najprv v sebe spracovať a až neskôr o nich dokážu otvorene hovoriť. Ak sa chcete posunúť vpred, je veľmi dôležité neukazovať prstom smerom do minulosti.
Je jednoduché obviňovať z našich problémov iných ľudí. Pravdou však ostáva, že tento spôsob nikomu nepomôže. Ani neustále sťažnosti či obvinenia nepredstavujú cestu, ktorá by niekomu pomohla vysporiadať sa s minulosťou. V tomto bode je potrebné nazrieť úprimne do vlastného vnútra a prijať pravdu – prijať situáciu, v ktorej sa nachádzate. Len tak sa dokážete úspešne posunúť ďalej.
Ďalším krokom je uvedomenie si prítomnosti, v ktorej ste vďační za to, čo máte. Keď prestanete obviňovať za vaše neúspechy a nešťastia iných ľudí, zbavíte sa negativity, ktorá je ako jed zožierajúci ľudské telo zvnútra. Jedným z najefektívnejších spôsobov ako nechať odísť minulosť, je užívať si prítomnosť.
Robte veci, ktoré vás napĺňajú šťastím a spokojnosťou. Sú to malé drobnosti ako pobyt v prírode, prechádzka s priateľom, dobrá večera a čokoľvek, čo vám prináša radosť. Takýto život v prítomnosti prináša so sebou uvedomenie, ktoré ide ruka v ruka so šťastím, empatiou a bezpečnosťou. Doprajte si čas na to, aby ste si mohli prečistiť hlavu a usporiadať si myšlienky.
Niekedy je dôležité vzdialiť sa od vzniknutej situácie tak, že sa vzdialite od ľudí, miest a vecí, ktoré vám pripomínajú bolestivú minulosť. Táto skúsenosť vám môže pomôcť zažiť niečo nové a pozitívne.
Môžete pritom porozmýšľať o ľuďoch, ktorí vás obklopujú. Možno prídete na to, že niektorí z nich sú pre vás toxickí a ťahajú vás smerom nadol. Ak nechcete, aby vás úplne stiahli, je dôležité rozlúčiť sa aj s týmito ľuďmi a nechať ich minulosti.
Na záver by som chcela povedať, že jednou z najdôležitejších vecí pri odpútavaní sa od minulosti je schopnosť odpustiť sebe i tým, ktorí vás zranili. Odpustenie je kľúčom k duchovnému rastu a osobnému rozvoju a dáva nám slobodu a štedrosť. Nikto nie je dokonalý a dlhotrvajúce emócie ako hnev, odpor, rozhorčenie môžu mať negatívny dopad na ľudské zdravie.
- Autor: Silvia Hanová
- Zdroj: www.pomahamevpodnikani.sk