Nedávno som písala o tom, že podnikanie nie je žiadna romantická prechádzka ružovou záhradou. Niekedy sa oveľa viac podobá na neupravenú poľnú cestu s množstvom zákrut, na ktorej sa nachádza nespočetné množstvo jám, výmoľov a rôznych iných prekážok. Tieto vás môžu spomaliť, no nikdy by vás nemali úplne zastaviť. Ja vždy hovorievam, že aj pomalá jazda môže byť veľmi príjemná. Dáva vám totiž priestor dôkladnejšie si prehliadnuť okolie, pričom niekedy objavíte zákutia, ktoré nie sú označené na žiadnej mape.

Kým sa úplne zasnívam a začnem si predstavovať skutočnú poľnú cestu, ktorá končí niekde na okraji lesa a ústí pri nádhernom mieste plnom voňavých kvetov rôznych farieb, vrátim sa naspäť k motivácii a jej úlohe v podnikaní. Aby ste dokázali každý deň prekonávať rôzne nástrahy a výzvy, ktoré k vám prichádzajú do života, je potrebná solídna dávka motivácie.

Niektorí odborníci definujú motiváciu ako túžbu realizovať veci. Ja si myslím, že je to celkom pekne vystihnuté. Keby sme išli ešte trošku hlbšie, tak objavíme aj detailnejší popis, ktorý hovorí o tom, že motivácia je proces, ktorý iniciuje, vedie a udržiava správanie zamerané na stanovený cieľ.

Motivácia je určitá sila, ktorú možno prirovnať k motoru, ktorý nás poháňa na ceste do cieľa.

Je to presne to, čo potrebujeme aj v podnikaní. Má takú moc, že dokáže zmeniť pasívnych účastníkov na aktívnych hráčov. Mnohým ľuďom sa však stáva, že po čase sa tento pocit niekam vytratí a zrazu sa sami seba pýtajú, prečo vlastne robia to, čo robia. Som presvedčená o tom, že tento pocit zažije aspoň raz v živote každý podnikateľ. Vtedy je dôležité pripomenúť si pôvodné ciele, ktoré vás motivovali k tomu začať.

Existujú však aj rôzne iné techniky, ako nájsť stratenú motiváciu. Väčšina ľudí sa z času na čas zamyslí nad tým, prečo sú vlastne na svete a čo je ich cieľom v živote. Mnohí následne začnú hľadať odpoveď na túto otázku a keď ju nájdu, začnú v niečom podnikať. Ak totiž máte jasný cieľ a účel toho, čo robíte, tento pocit je sám o sebe veľkým motivátorom.

Motivácia sa začína ako niečo veľmi široké a zahalené v hmle. Ako však kráčate do hĺbky, postupne je všetko jasnejšie. Raz, keď si stanovíte cieľ, oveľa jasnejšie vám začnú byť aj cesty, ako sa k nemu dostať. Začnete dostávať správne odpovede na vaše otázky a budete vedieť, čo všetko je potrebné vykonať každý deň. Realizáciou a napĺňaním krátkodobých úloh a cieľov sa postupne prepracujete k tým väčším.

Dôležitá je však pritom aj mentálna príprava. Ak budete príliš prepracovaní a vyčerpaní, neostane vám dostatok síl na vlastný rozvoj. Na rad tak prichádza hľadanie harmónie a potrebnej rovnováhy vo všetkom, čo robíte. Môže napríklad nastať situácia, kedy je potrebné poriadne zabrať a nejaký čas nebudete mať čas na nič a budete zanedbávať aj zdravý životný štýl. Zdá sa, že keď príde veľká príležitosť, niekedy to naozaj nejde inak. Tento deficit je však potrebné následne doplniť adekvátnym odpočinkom a odmenou, ktorá bude tiež pôsobiť ako motivačný faktor.

Ruka v ruke s udržaním motivácie ide aj seba-disciplína. Ľudia, ktorí majú vysokú úroveň seba-disciplíny, často vyžarujú zvláštnu energiu akoby mali všetko pod kontrolou. Pravdou však ostáva, že ľudský faktor môže vždy morálne poklesnúť alebo zlyhať. Je preto dôležité udržiavať si motiváciu, aby ste aj v takejto chvíli dokázali vstať a ísť ďalej.

Vyššie uvedené riadky možno zhrnúť do jednej spoločnej veci – aby ste si udržali motiváciu, musíte sa naučiť, ako ju vždy nájsť sami v sebe. Ľudia, ktorí sa dokážu sami motivovať, majú dosť veľkú guráž na to, aby si vytvárali vlastné životné pravidlá. Väčšinou majú i svoju vlastnú životnú filozofiu, ktorá nie vždy korešponduje s tradičnými konvenciami a vzorcami.

Aj v tomto prístupe k životu napokon tkvie ich úspech. Ľudia, ktorí sa sami motivujú, si stanovujú svoje vlastné štandardy. V neposlednom rade dokážu snívať vo veľkom a plniť si tieto sny. Vedia, že oni sami sú strojcami svojho vlastného osudu. Vytýčením cieľa si určujú hranice, ku ktorým sa krok po kroku približujú. Mnohí výskumníci v tejto súvislosti potvrdzujú, že už len samotné stanovenie cieľa pôsobí motivačne.

Na záver možno ešte povedať, že schopnosť motivovať sám seba, je jedným z kľúčových faktorov akéhokoľvek úspechu a platí to rovnako v profesionálnom i osobnom živote.