Trh s diamantmi v tomto roku potvrdzuje svoje predpovede z vlaňajška o raste a vzkriesení svojich ambícií. Prispelo k tomu niekoľko predajov, ale aj náhod. V každom prípade diamanty si opäť získavajú pozornosť investorov a finančnú váhu.
Najnovšie náznaky tohto trendu prichádzajú z Indie, ktorej súčasný dopyt výrazne presahuje mnohé ostatné roky.
Diamantová spoločnosť De Beers totiž podľa informácií z tohto týždňa predala tento rok zatiaľ takmer dvojnásobok diamantov potom, čo India vlani zrušila bankovky s veľkou nominálnou hodnotou, čím na peňažnom trhu vyvolala paniku.
Záujem Indov presunúť svoje peniaze do iných nositeľov hodnoty bol síce ekonomickým dôvodom, ale v značnej miere potvrdil, že aj surové diamanty sú vhodnou alternatívou, a tiež rozprúdil stagnujúci trend, ktorý sa tiahol už od začiatku minulého roka. De Beers prostredníctvom svojich firiem predala v prvom kvartáli zatiaľ viac ako 14 miliónov karátov.
NOVÁ NÁDEJ V ŤAŽBE
Otázka viacerých analytikov znie, ako dlho je takýto trend udržateľný, aj z dôvodu, že diamantové domy začínajú pribrzďovať predaj, aby opäť naplnili svoje sklady. To nakoniec vo svojej správe potvrdil aj dom De Beers, ktorý už znížil predaj o pätinu.
Inou správou, ktorá rozvírila vody diamantového trhu, bol nález 114-karátového diamantu v juhoafrickom Lesothe, kde spoločnosť Gem Diamonds kameň vyťažila. Po dlhom období hlucha, keď trh už začínal pochybovať o schopnosti súčasných baní ťažiť aj veľké kusy, je to pozitívna správa.
Rovnako pre túto juhoafrickú ťažobnú spoločnosť išlo o „životabudič“, keďže už od začiatku minulého roka čelila trvalému poklesu svojich akcií práve pre nedostatok veľkých nálezov. Akcie jej okamžite vzrástli o viac ako desať percent. Kameň síce nie je najväčším, aký baňa vyťažila, ale má dobrý kvalitatívny potenciál stať sa aj šperkom.
REKORDNÝ PREDAJ ROKA
Celkovo sa opäť darí najmä najkvalitnejšej forme a úprave diamantov v šperkoch. Tento mesiac totiž diamanty priniesli aj rekordný predaj.
V Hongkongu vydražili najväčší ružový diamant na svete za 71 miliónov dolárov (67 miliónov eur). Diamant s názvom Pink Star a s hmotnosťou 59,6 karátu tak pokoril rekord, ktorý od mája 2016 držal vzácny modrý, 14,62 karátu vážiaci diamant Oppenheimer Blue. Ten vydražili za cenu 51,3 milióna eur.
Záujem o šperky s farebnými diamantmi rastie a s ním stúpa aj ich hodnota. Len za ostatných osem rokov vzrástla cena ružových diamantov o 180 percent.
Aukčná sieň mala od dražby klenotu, ktorý bol niekoľko rokov súčasťou jej vlastného inventára, veľké očakávania. S hodnotou ružového drahokamu sa predávajúca Sotheby’s takmer zhodla, hoci jeho cenu odhadovala až na 72 miliónov eur.
V časoch takého bezprecedentného dopytu po farebných diamantoch som rád, že prinášame späť na trh tento veľkolepý kameň. Jeho nezvyčajná váha 59,6 karátu spolu so sýtosťou a s bohatosťou farby vysoko prevyšuje akýkoľvek historicky nájdený ružový diamant,“ uviedol ešte pred dražbou David Bennett, riaditeľ divízie šperkov aukčnej siene Sotheby’s.
AJ PRÍBEH PREDÁVA
Diamant Pink Star je najväčším ružovým diamantom kategórie Fancy Vivid, aký kedy hodnotilo svetovo najuznávanejšie gemologické laboratórium GIA (Gemologival Institute of America).
Až 59,6 karátu vážiaci Pink Star je tiež ružový diamant s veľmi pozoruhodnou históriou. Od svojho predstavenia verejnosti v máji 2003 bol v dražbe už druhý raz.
Už v roku 2013 ho vydražil newyorský brúsič diamantov Isaac Wolf za 83 miliónov amerických dolárov.
Samotná dražba prebehla síce bez komplikácií, no Isaac Wolf za diamant do dnešného dňa nezaplatil, a tak ostal Pink Star v inventári aukčnej siene Sotheby’s, ktorá predajcovi garantovala sumu 60 miliónov dolárov. Aukčná sieň Sotheby’s sa tak musela spojiť s ďalšími dvomi spoločnosťami a diamant za danú sumu odkúpiť.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Zdroj: JET by J&T Banka
- Zdroj obrázkov: jet.sk, pixabay.com