Či už si kúpite starší ojazdený automobil, alebo úplne nový, ktorý nemal žiadneho iného majiteľa okrem vás, mali by ste sa starať o svoj automobil počas celého roka. Najmä teraz v zimnom období, kedy je na cestách príliš veľa posypovej soli a hrozí vám, že sa na neposypanej alebo neodhrnutej ceste pošmyknete, by ste mali jazdiť dvakrát opatrnejšie ako počas iných ročných období. Aby vám ale časté návštevy autoservisov nevyťahovali zbytočne peniaze z vreciek, poradíme vám, čo by ste si mali všímať, aby vám auto slúžilo čo najdlhšie.

Regenerácie DPF filtrov v dieselových autách

Výfukové plyny ohrozujú vzduch, ktorý dýchame a preto sa sprísňujú podmienky emisných noriem EURO. Do dieselových áut sú montované výkonné DPF filtre. Ak máte staršie dieselové auto s DPF filtrom, dávajte si tento filter pravidelne čistiť. Regenerácia DPF filtrov je pre váš automobil dôležitá. Pravidelné zanedbávanie čistenia, alebo ak chcete regenerácie, môže vaše auto ohroziť. Mohlo by sa stať, že jedného rána by ste svoj automobil nenaštartovali. Výkonný DPF filter bude výkonným len vtedy, ak budete venovať dostatok pozornosti jeho čisteniu.

Pravidelné vymieňanie pneumatík

Striedanie letných a zimných pneumatík príde niekomu zbytočné a radšej jazdia celý rok na zimných. Myslia si, že ušetria, no opak je pravdou.

Myslite na to, že pre váš automobil nie je dobré, keď v lete jazdí na tvrdých zimných pneumatikách. Zimné pneumatiky nie sú stavané na rozhorúčené cesty počas leta, preto ak nechcete každý rok kupovať nové pneumatiky, po zime vymeňte zimné pneumatiky za letné. Letné pneumatiky zoderiete skôr ako zimné. V lete predsa len jazdievajte častejšie ako v zime. Skontrolujte si hĺbku dezénu a poraďte sa so svojim mechanikom, kedy by ste si mali kúpiť nové letné pneumatiky. Počítajte s tým, že predné budú zodraté podstatne viac. Neriskujte dopravnú nehodu a kontrolujte si stav vašich pneumatík.

Okrem toho si dávajte pravidelne vymieňať aj brzdové kotúče a sledujte si, kedy je potrebné vymeniť brzdovú kvapalinu. To, v akom stave sú vaše plastové vaničky do kufra, nebude také dôležité, ako to, v akom stave sú vaše brzdy.

Ak sa chcete vyhnúť častým návštevám servisov, meňte pneumatiky, kontrolujte stav bŕzd a čistite DPF filter (iba ak máte dieselové auto).