Na hodine psychológie na strednej škole som sa naučila jednu podstatnú vec, a to, že nech čokoľvek robíte, motivácia by mala byť vždy o krok pred vami.
Nebojte sa. Nejdem vás zaťažovať definíciami z učebníc, no pár si ich predsa len neodpustím.
Donald O. Hebb, významný kanadský psychológ 20. storočia, tvrdil, že motivácia má dvojaký význam. Po prvé, vysvetľuje, prečo je organizmus skôr aktívny ako apatický a po druhé, prečo jedna aktivita dominuje nad inou. Ako príklad uvádza to, prečo organizmus hľadá vodu a nie potravu.
Zamýšľať sa nad definíciami popredných psychológov by bolo však kontraproduktívne a v neposlednom rade i DEmotivujúce dočítať tento článok do konca, a preto pridám už len jednu WIKIdefiníciu. Tá motiváciu označuje za psychologický proces, ktorý aktivuje ľudské správanie a dáva mu účel a smer. Je to vôľa niečo dosiahnuť.
Je jedno, či ste accountom, copywriterom, social media managerom či PPC-čkárom. Ak chcete odchádzať z práce spokojní, bez stresov a s úsmevom na tvári, že ste dnes mali v práci dobrý deň, musíte mať dobrú motiváciu. Deti v škôlke motivujú pani učiteľky. My sme už dospelí, a preto to musíme zvládnuť sami. A tu je 5 spôsobov, ktoré vám možno pomôžu.
1. Rutina nie je na škodu. A najmä tá ranná
Stereotypov sa každý bojí. Vraj zabíjajú vzťahy i zdravý rozum. Oponovať nebudem, no niekedy sa na to treba pozrieť aj z inej strany – tej rannej.
Vedci tvrdia, že naša vôľa je najsilnejšia v dopoludňajších hodinách. Tak prečo to nevyužiť? Ak si vytvoríte rannú rutinu vecí, ktoré chcete alebo musíte spraviť, zvyšok dňa už zvládnete ľavou zadnou, pretože deň začnete s tým, že ste už niečo dosiahli.
Niekedy úplne postačí to, že nevstanete 5 minút pred ôsmou, ale o siedmej a pôjdete si zabehať či zacvičiť. Nielenže urobíte niečo pre svoju motiváciu, ale aj pre svoje zdravie.
2. Každý deň robte to, čo vás robí šťastným
Poviem vám tajomstvo. Neprokrastinujeme preto, že sme leniví, ale preto, že nie sme šťastní. Podľa niektorých vedcov je to otázka nálady. A ako si zabezpečiť dobrú náladu? Tak, že budete robiť veci, vďaka ktorým ste šťastní.
Pustite si pri umývaní zubov svoju obľúbenú hudbu, pripravte si do práce veselú desiatu, kúpte si veselé pracovné papuče – jednoducho oživte svoj stereotyp drobnosťami, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári.
3. Čo môžeš urobiť dnes, odlož radšej na zajtra
Pri zložitom projekte je najťažšie jednoducho začať. Náš mozog je totiž predvídavejší, ako by sme si chceli pripustiť. Keď vieme, čo všetko musíme spraviť, koľko času nám to zaberie a aké je to náročné, dostaneme strach vôbec niečo začať. A čo sa stane? Začneme odkladať. Pred problémom však už neujdeme.
Náročnejšiu úlohu si preto vždy rozdelím aspoň do dvoch dní a nesnažím sa ju robiť nárazovo. Využiť to môžete ako pri písaní článkov, tak pri vytváraní komunikačného plánu pre sociálne médiá či pred náročným stretnutím.
Poslednú časť svojho pracovného dňa venujte výskumu, vypracujte si osnovu a zvyšok spravte nasledujúci deň. Ráno budete do práce kráčať s vedomím, že nie ste na nule a pôjde vám to od ruky.
4. Odmeny nie sú len pre domácich miláčikov
Čo spravíte, keď sa vášmu štvornohému domácemu miláčikovi podarí sadnúť na povel? Odmeníte ho jeho obľúbenou maškrtou. Na ľudí má odmeňovanie rovnaký efekt. Inšpirovala som sa článkom Erica Barkera, ktorý tvrdí, že odmena je z troch štvrtín zodpovedná za to, prečo niečo robíme. Ak sa vám podarí splniť všetko, čo ste si dnes naplánovali, odmeňte sa. Ako, to je len na vás. U mňa celkom zaberá nakupovanie či ďalší diel môjho obľúbeného seriálu.
5. Aj malé víťazstvá sú víťazstvá
Veľa ľudí má po príchode do práce, skontrolovania e-mailovej schránky a prejdenia si dnešných taskov tendenciu hádzať flintu do žita. Ak si však spomeniete na to, že aj malé víťazstvo je víťazstvo, budete sa na to pozerať inak. Mne robí veľkú radosť, keď mi z e-mailovej schránky postupne ubúdajú maily s tým, že ich aj vyriešim. Skúste sa na to rovnako pozrieť aj vy.
Techník a spôsobov, ako sa motivovať v práci, je veľmi veľa. Ja som pri písaní tohto článku vyhľadala tie, ktoré pomáhajú mne. Ak využívate iné spôsoby, budem rada, ak sa s nimi podelíte.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor: Dana Bednárová
- Zdroj: www.visibility.sk