Ak by sme chceli porovnávať bývanie v byte a v dome, pri oboch by sme našli tak výhody ako aj nevýhody. Zameriame sa teraz na jednu nevýhodu, ktorá sa síce môže týkať aj bývania v dome, ale „typická“ je skôr pre byty. Je ňou hluk.

S hlučnými susedmi si najlepšie poradí zvuková izolácia

Na mysli samozrejme máme hluk, ktorý do vášho bytu preniká od susedov. A nemyslíme tým občasné nočné buchnutie výklopu na kuchynskej linke suseda, ktorý ešte nemá nehlučné kovanie AVENTOS HK top. Problémoví bývajú skôr susedia, ktorí opakovane spôsobujú v bytovom dome hluk krikom, hlasno pustenou TV, či hudbou a pod.

Takíto susedia už môžu značne znižovať komfort bývania ľuďom okolo nich. V lepšom prípade to dokáže vyriešiť slušná konverzácia, ale niekedy by ste u druhých dávku empatie hľadali len márne. V takom prípade je jediným spoľahlivým riešením zvuková izolácia steny.

Dôležitým parametrom je nielen účinnosť, ale aj hrúbka

Aj keď nájsť na trhu rôzne materiály, ktoré slúžia na zvukovú izoláciu stien, nie je problém, účinné odhlučnenie steny v panelovom dome je úloha, pri ktorej je lepšie využiť odbornú pomoc. Pri riešení zvukovej izolácie steny totiž samotný „výkon“ izolácie nie je jediným dôležitým parametrom, ktorý je potrebné brať na zreteľ.

Druhým dôležitým parametrom je hrúbka izolácie. Možno vám napadlo, že čím hrubšia konštrukcia, tým lepšie a aj keď výlučne z hľadiska izolácie zvuku to zjednodušene môže platiť, príliš hrubú zvukovú izoláciu steny vo svojom byte rozhodne nechcete. Pomerne výrazne by vám totiž zmenšila miestnosť.

Ideálna zvuková izolácia steny je tak akýmsi kompromisom medzi účinnosťou konštrukcie a jej celkovou hrúbkou. Práve preto je najlepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí pre váš typ hluku navrhnú izolačnú konštrukciu zloženú z materiálov, ktoré prinesú požadovaný účinok bez toho, aby vám ubrali príliš veľa z plochy miestnosti.

Zdroj obrázka:

  • Autor: nicoletaionescu / Stock.adobe.com