Zdravé sebavedomie môžeme prirovnať k najkrajšiemu a najčerstvejšiemu jablku, do ktorého by sme sa okamžite s chuťou a radosťou zahryzli. Láka nás svojou farbou, tvarom, veľkosťou aj vôňou. Vieme, že keď ho ochutnáme, budeme mať skvelý pocit a urobíme niečo vhodné aj pre naše zdravie. Podobné je to je aj s našim sebavedomím, ak dokážeme naplno využívať jeho úžasný potenciál.

Niektorí z nás tomu ešte stále odmietajú uveriť, ale každá cesta sa začína u nás.

Ak si sami seba vážime, pristupujeme k sebe s úctou, rešpektom a láskou, vysielame zvyšku sveta veľmi dôležité signály o tom, ako by sa k nám správať aj všetci ostatní, s ktorými prichádzame do kontaktu. Inak povedané, ak sami seba nerešpektujeme, nectíme vlastné potreby, neprijímame sa takí, akí sme a skutočne sa nemilujeme, ukazujeme tým nášmu okoliu, že aj oni sa k nám môžu takto správať. Prečo by sa k nám mali chovať lepšie, ako to robíme my sami?

Ľahší a jednoduchší život

Keď sa začneme milovať a rešpektovať naše potreby, začnú sa v našich životoch doslova diať zázraky. Naše životy sa stanú radostnejšími, ľahšími a jednoduchšímí a výsledkom tohto prístupu je aj celkový pokles dramatických situácií v nich. Mnohí z nás cítia ťažobu z každodenného života a pod ťarchou rôznych povinností sa niekedy až ohýbame. Keď si však lepšie posvietime na všetky situácie, ktoré spôsobujú tieto pocity, zistíme, že často je to preto, že nerobíme a nevenujeme svoju pozornosť činnostiam, ktoré nás napĺňajú radosťou a šťastím. V mnohých prípadoch naopak plníme túžby a želania iných, snažíme sa napasovať sa do zažitých vzorcov správania vytvorených inými a spoločenských štruktúr, s ktorými často vôbec nerozonujeme.

Tento stav ide ruka v ruke s frustráciou a prináša nepríjemnú ťažobu. Mnohí namietajú, že každý nemôže robiť to, čo ho baví. Vážne? A, prečo nie? Pravda, každý z nás má možnosť slobodnej voľby. Môžeme “spokojne” oddychovať v komfortnej zóne obete, alebo sa môžeme pre zmenu zamyslieť nad tým, aký život chceme žiť a čo s tým môžeme urobiť. Tí z nás, ktorí sa skutočne milujú a rešpektujú a sú presvedčení o tom, že si zaslúžia to najlepšie, sa nikdy neuspokoja s ničím, čo nás nerobí šťastnými. Takáto situácia sa môže dočasne vyskytnúť v našich životoch, avšak vzhľadom na jej negatívny a nepríjemný dosah a dopad na nás, sa budeme snažiť ju čo najrýchlejšie transformovať na pozitívnu a príjemnú.

Zdravšie a vyrovanejšie vzťahy

Osobne skutočne nevidím žiadny relevantný dôvod, prečo by si každý z nás nezaslúžil v živote to najlepšie. Naša cesta životom je jedno nádherné a napínavé dobrodružstvo, ktoré má pre každého z nás pripravené rôzne hádanky a odhalenia v podobe tých najúžasnejších vecí, aké si len dokážeme predstaviť. Naše myšlienky vytvárajú náš život a preto platí, že sme to, na čo myslíme. Ak sme presvedčení o tom, že si zaslúžime to najlepšie, to najlepšie aj dostaneme. Cesta k tomu nemusí byť vždy priama a býva pretkaná rôznymi menšími či väčšími výzvami. Nádherne to vystihuje jedno známe staré porekadlo, ktoré poznajú aj naše deti – “bez práce nie sú koláče”. Takže, aj toto je práca ako každá iná.

Keď už totiž pripustíme, že náš život je odrazom našich myšlienok a pocitov o nás samotných, tá najťažšia práca sa ešte len začína. Je to veľká zmena, ktorá si vyžaduje ďalšie zmeny vo všetkom okolo nás. Často sme uviaznutí v rôznych toxických vzťahoch s ľuďmi, ktorí odrážajú naše presvedčenia o nás samotných. Týchto ľudí niekedy považujeme za blízkych, možno aj za tých najbližších. Čo sa však stane v prípade, keď odrazu stúpne naša hodnota a budeme od týchto ľudí chcieť, aby sa k nám začali správať iným, lepším spôsobom? Aby sa k nám správali s rešpektom, úctou , mali s nami súcit a boli k nám láskaví? Aj oni majú na výber.

Môžu sa tejto našej zmene potešiť a pripojiť sa k nám a spolu s nami vytvárať zdravšie, napĺňajúcejšie a radostnejšie vzájomné vzťahy, alebo ju môžu neprijať a ostať v pôvodom toxickom móde. Potom je už len na nás, ako s tým všetkým naložíme. Výsledkom toho môže byť aj rozpad týchto vzťahov a úplná zmena pôvodných priateľov, kolegov, partnerov, obchodných parnerov, ako aj celého okolia a na druhej strane život naplnený úctou, rešpektom, láskou a láskavosťou. Pretože, ak sa takýmto spôsobom začneme správať k sebe, tak vo svojom okolí dokážeme mať len ľudí, ktorí sa takto k nám správajú. Zároveň sa inak nebudeme správať ani my k nim, pretože inak by sme ich vo svojom okolí neudržali.

Vnútorný pokoj a sila

Jedným z najúžasnejších hlavných produktov vyššieho sebavedomia, väčšej sebaúcty a sebalásky, je vnútorný pokoj a stabilita. Naše sebavedomie sa v tomto bode už neodvíja od názoru iných ľudí a nezávisí na tom, čo si o nás pomyslia iní. Od tohto momentu začína odrážať naše najvnútornejšie potreby a my sa stávame oveľa nezávislejšími ľuďmi s vyššou emocionálnou inteligenciou. Vnútorný pokoj so sebou prináša aj oveľa menej dramatických situácií v našich životoch. Môže sa stať, že občas nás niečo vyvedie z rovnováhy, ale láskyplným prístupom k sebe a rešpektovaním našich potrieb sa opäť dokážeme rýchlo vrátiť naspäť do stredu.

Inými slovami to možno povedať aj tak, že dokážeme oveľa lepšie kontrolovať naše vlastné emócie a aj všetky situácie, v ktorých sa nachádzame a do ktorých sa dostávame. Spolu s tým prichádza do nášho života aj oveľa viac empatie s rozhodnutiami iných ľudí, pretože sa dokážeme vcítiť do ich situácií. Dokážeme byť súcitní a láskyplne jednať s nimi a to prináša väčší pokoj a pochopenie do našich srdcí. Zaujímavé je, že mnohí z nás sú presvedčení o tom, že takéto súcitné a láskyplné konanie ich robí zraniteľnejšími. Tí, ktorí to vyskúšali, však zistili, že presný opak je pravdou.

Namiesto slabosti sa objavuje obrovská sila spojená s vnútorným mierom a pochopením. Zároveň nám táto sila slúži ako súdnosť, kedy dokážeme rozpoznať, že v určitej toxickej situácii už nemôžeme viac zotrvávať, pretože nás nenapĺňa a ubližuje nám.

Niekoľko slov na záver

Život je nádherná prechádzka rajom označovaným ako Zem. Mnohí z nás však vnímajú túto cestu ako náročný výstup na vysokú horu a pýtajú sa, kedy už konečne budeme na tom vytúženom vrchole a budeme si môcť oddýchnuť? Čo sa však stane, keď na ten vrchol skutočne vystúpime? Horolezci by nám to hneď vysvetlili! Pri ceste nadol nás niekedy čaká ešte náročnejšia cesta, ako bol samotný výstup. Medzitým sa však striedajú miesta, ktoré sú ploché a plné nádherných pohľadov na lúky, lesy či jazerá, pri ktorých sa naše srdcia napĺňajú radosťou z tejto nádhery.

Tak je to v našich životoch. Kráčame po ceste zvanej život a riešime prichádzajúce výzvy, pričom niektoré z nich sú ľahšie, iné nám dávajú viac zabrať. Ten pocit, keď sa dostaneme do bodu, kedy sme ktorúkoľvek z nich zvládli, je úžasný a povznášajúci a dodáva nám silu na ďalšiu cestu a do riešenia ďalších výziev. Je tak len na nás, či budeme neustále túžiť po stagnácii v komfornej zóne alebo sa zosonbňovať s rolou obete, alebo sa k životu postavíme čelom a vydáme sa s radosťou na napínovú a dobrodružnú cestu plnú nádherných výziev, ktoré nás budú posúvať ku krásnym riešeniam.

Želám nám všetkým veľa radosti, lásky a súcitu, ktorý je tak dôležitý pre celú našu spoločnosť. Verím, že každý z nás je úžasný a v živote rieši len výzvy, ktoré je schopný zvládnuť. Niekedy je len potrebné trošku pootvoriť dvere s odvahou a nechať svoje pohodlie za sebou a začnú sa diať malé zázraky.