Život je ako film, ktorého úspech závisí najmä na dobre zahranej hlavnej úlohe. Môžu sa v ňom vyskytnúť výborné a dych berúce výkony aj vo vedľajších rolách, skvelé rekvizity a výprava dodajú samotnému titulku želaný tón, avšak celá pozornosť a ťažisko úspechu aj napriek tomu spočíva na výkone postavy obsadenej do hlavnej úlohy. Predstavme si teraz, že náš život je film a my sme jeho hlavným režisérom.

Akú tému si zvolíme, aby sme dosiahli požadovaný úspech, koho obsadíme do hlavnej a koho do vedľajšej úlohy? Mnohí z nás sa po celý život topia v rôznych problémoch a niekedy sa nám zdá, akoby tento proces ani nemal koniec. Toľko sa v nich máčame, až napokon nevidíme ani samotný začiatok. Čo sa nám však bráni vstať a zahľadieť smerom vpred k potenciálnym riešeniam?

Často si to neuvedomujeme, ale kľúčom môže byť situácia, kedy sme do hlavnej filmovej role obsadili strach a keďže hlavný režisér má zrejme blízko k tejto téme, mohlo sa pokojne stať aj to, že do vedľajších úloh sme obsadili aj iné druhy strachu, aby vhodným spôsobom podporovali a dopĺňali hlavného aktéra. Pozrime sa teraz na to, ako by mohol vyzerať scenár takého filmu s načrtnutým hereckým obsadením.

Epizóda #1: Strach z toho, že nie som dosť dobrý

Súčasná spoločnosť je z veľkej časti založená na konzume a pri snahe zapadnúť do vytvorených spoločenských šablón úspechu majú mnohí z nás často pocit, že nezapadáme ani do jednej z nich. Tento úspech je väčšinou orientovaný na cieľ, ktorým môže byť krása, materiálne bohatstvo či určité spoločenské postavenie. Ľudia sú ubezpečovaní o tom, že dosiahnutie týchto cieľov im v živote prinesie radosť, šťastie a naplnenie. Pravdou je, že všetky tieto veci nám pomáhajú k lepšiemu prežitiu, avšak skutočný pocit naplnenia len pomocou nich nikdy nedosiahneme.

Je to ako začarovaný kruh, v ktorom nikdy nemáme dosť. Dosiahneme určité postavenie, máme k dispozícii určitý obnos finančných prostriedkov a nové možnosti, následne si kúpime väčší byt, dom či auto a takto to robíme dookola. Film sa stáva nezáživným, chýba mu iskra a vášeň, predlžuje sa, opakujú sa rovnaké state a nás to začína unavovať. Nevidíme kľúčovú pointu a sme presvedčení o tom, že hlavný aktér nepodáva dobrý výkon. Zabudli sme však pritom na jednú základnú vec – koho sme obsadili do hlavnej úlohy? Je to strach z toho, že nie som dosť dobrý.

A, tak hlavný hrdina robí, čo môže, aby bol stále lepší a lepší a zapadol do vytvorených vzorcov a štruktúr. Pracuje, nakupuje, konzumuje a tak stále dookola, pričom priamym výsledkom tohto postupu je stále väčšia frustrácia. V tomto bode je potrebné zastaviť sa a vymeniť scenár pre hlavného hrdinu. Stále môže pracovať na svojich cieľoch, výzvach aj materiálnej hojnosti. Prečo nie, sú efektívnym prostriedkom pre komfortné prežitie. Je však potrebné, aby mal hlavný hrdina plné uvedomenie si toho, že je úžasným človekom aj bez toho všetkého, a to len preto, že jednoducho je.

Epizóda #2: Strach z toho, že pochybím

V tejto epizóde je už náš hlavný hrdina plný šťastia a radosti zo života. Pretože si uvedomuje, že je dôležitou súčasťou celku a vie, že bez ohľadu na to, aký materiálny či spoločenský úspech dosiahne, je na správnom mieste. S týmto uvedomením sa s nadšením púšťa do neprebádaných vôd. Hľadá čo ho zaujíma a napĺňa svoje najvnútornejšie potreby. Aby dosiahol nielen materiálnu hojnosť, ale aby mal aj pôžitok zo samotnej životnej cesty a činností, ktorým sa venuje. Tu sa však zápletka opäť začína zamotávať, lebo hlavný hrdina vstupuje do neprebádaných vôd.

So sklamaním v očiach postupne zisťuje, že jeho skvelej vízii takmer nikto z jeho okolia nedôveruje a považujú ho za blázna či nerealistického snílka. Často sa stáva terčom kritiky alebo posmechu svojich blízkych a známych a jeho sebavedomie klesá priamo úmerne s týmito externými názormi. Prestáva si veriť spolu s tým, ako rastie obtiažnosť zvolených výziev. Niekoľkokrát spravil chybu, ktorú mu publikum okamžite pripomenulo vo svetle toho, že to nedokáže. Negatívne reakcie sa hrdinu dotknú a aktívne sa pohráva s myšlienkou, že to vzdá. Však prečo nie, možno majú všetci ostatní naozaj pravdu. Na druhej strane sa mu nová cesta páči a baví ho objavovať úplne nové veci a tak sa napokon rozhodne, že sa nezastaví a pôjde ďalej.

Párkrát už spadol a znovu sa dokázal postaviť. Dôkladne si prezrel si jamu, v ktorej naposledy uviazol a keď ju znovu zbadal pred najbližšou križovatkou, elegantne sa jej vyhol. Zastal svoj automobil, vytiahol lopatu a jamu jednoducho zakopal. Aké jednoduché a efektívne riešenie! Na ceste späť tam jama stále bola, ale bola už bezpečne zakopaná. Pri každej ďalšej jame urobil náš hrdina to isté. Po čase pochopil, že jeho scenár písal strach z pochybenia spojený s posmechom a pochybnosťou o tom, že nie je dosť dobrý na to, aby nasledoval svoji víziu a uspel.

Epizóda #3: Strach zo samotného úspech

Ako sa hlavný hrdina blížil do finále, odrazu začínal mať zvláštny pocit, že niečo tu nehrá tak, akoby malo. Čo sa to s ním odrazu deje? Začal si klásť otázky, prečo všetka tá námaha a načo to vôbec všetko robil? Tu už začínali krútiť hlavami aj všetci neveriaci a neprajníci jeho úspechu. Čo sa to s tebou deje, pýtali sa a v duchu si vraveli, že ten chudák sa už asi nadobro zbláznil. Najprv na sebe pracuje, prekonáva jednu prekážku za druhou, a to aj napriek všetkej tej nedôvere okolia a naraz stojí predo dvermi vytúženého úspechu a odmieta ich otvoriť.

Na stole má priravené výhovorky hodné toho najväčšieho majstra výhovoriek, avšak sám seba stále nemôže presvedčiť a tak sa aj on sám seba napokon pýta, čo sa to so mnou deje? Mám všetko, po čom som túžil, ostáva len tento posledný kľúč, o ktorom viem, že pasuje do tejto brány vedúcej k úspechu. Dosiahol som pomyselný vrchol hory, som na mieste, kde som chcel byť. Čo sa to so mnou deje? My však vieme, čo sa s naším hrdinom deje. On už totiž čítal aj druhú časť scenára, ktorá je ešte napínavejšia, ako bola tá prvá. Za bránami úspechu ho čaká sloboda a zodpovednosť. Je to opäť krok k niečomu, čo si vyžaduje veľa práce. Žiadny oddych na vrchole, namiesto toho viac zodpovednosti a práce.

Často už nielen za seba, ale aj za vytúženú rodinu, obchodného partnera, nové podnikanie, zamestnancov a iných, ktorí môžu tvoriť súčasť nášho úspechu. A, tak náš hrdina zistil, že sa bojí samotného úspechu a všetkých povinností, ktoré sú s tým spojené. Pomyslí si: “Ach, ako mi bolo dobre, keď som nič nemal a nemusel som sa starať o nič, len o seba.” Aj v tomto bode máme vždy slobodnú voľbu neurobiť ten posledný krok. Ak ho však neurobíme, nikdy neuvidíme ten svet, ktorý sa skrýva za zamknutou bránou úspechu. Čo myslíte, ako sa náš hrdina napokon rozhodol? ?

Niekoľko slov na záver

Táto téma sa týka nás všetkých, nielen podnikateľov. Tí z nás, ktorí však už podnikajú nejakú dobu, sa už určite niekedy ocitli aspoň v jednej z načrnutých situácii a boli nútení poradiť si so všetkými možnými druhmi strachu. Pre tých, ktorí ešte len uvažujú o vstupe do podnikania, je to jednoduchý príklad niektorých bežných situácií, v ktorých sa raz veľmi pravdepodobne ocitnú. Každý z nás je jedinečný a unikátne sú aj naše riešenia, ktoré prispievajú k variabilite sveta, v ktorom žijeme. Niektoré situácie sú však rovnaké a zažíva ich každý z nás a preto sa o ich prežívanie môžeme navzájom podeliť a odovzdať si aj takýtmo spôsobom nazbierané skúsenosti. Želám nám všetkým veľa úspechov vo všetkom, čo je pre nás dôležité a veľa filmových úspechov na našom vlastnom filmovom plátne života, kde nádej a láska vyhrávajú nad strachom a beznádejou.