Halloween je už čoskoro za dverami. Obchody, spoločenské miesta a niektoré domácnosti budú už po niekoľkýkrát vyzdobené tekvicami, pričom väčšina ľudí zájde na Halloweensku oslavu vo svojej obľúbenej maske.

U nás tento sviatok ešte nie je až tak preslávený, resp. oslavovaný ako v Severnej Amerike. Viete však aspoň, čo sa skrýva za tradičnými prvkami tohto sviatku? Čítajte ďalej.

Masky

História obliekania sa do všelijakých halloweenskych masiek začala niekedy v 20. – 30. rokoch minulého storočia. Účel oblekov sa však výrazne zmenil. Ešte pred 2. svetovou vojnou sa deti obliekali do jednoduchého, vynoseného oblečenia a tvár si natierali sadzou.

Detské kostýmy nabrali na obrátkach až po 2. svetovej vojne, kedy ekonomika potrebovala zúfalo naštartovať a tento sviatok sa stal obeťou komerčnosti, a výhodným biznisom pre podnikateľov.

Sladkosti

Táto tradícia je spätá najmä s USA. Deti prezlečené ako kostýmy, masky navštevujú jeden dom za druhým a žiadajú si od ľudí sladkosti s použitím slov „trick or treat“.

halloween dobroty

V preklade to znamená, že alebo im dáte maškrtu (treat), inak sa v opačnom prípade sa dočkáte nepríjemnosti, ako napr. zamydlenie okna alebo hodenia vajca na stenu. V krajine sa tento zvyk traduje niekedy od 40-tych rokov 20. storočia.

Trick or treat sa  pravdepodobne vyvinul zo stredovekej tradície nazvanej souling, kedy deti a chudobní ľudia taktiež chodili od domu do domu a pýtali si jedlo, peniaze alebo iné dobroty. Všetko za výmenu modlitieb v očistci. Vo Veľkej Británii tento zvyk pretrval až do začiatku 20. storočia.

Tekvica

Vyrezané tekvice môžeme v čase Halloweena vidieť ako ozdobu obchodov alebo ilustrácii pred domami či v oknách. Vyduté tekvice boli využívané i pri soulingu, kedy v nich dopytujúci mali sviečku, symbolizujúcu dušu uväznenú v očistci.

V angličtine sa nazývajú ako Jack-o‘-lantern a sú spojené s irským príbehom o Jackovi. Podľa folklóru, Jack prekabátil diabla, ktorého sa mu podarilo dostať na strom, na ktorý následne vyrezal kríž.

Nakoniec spolu uzavreli dohodu, podľa ktorej mu diabol nemohol vziať dušu. Jack sa však kvôli svojim skutkom nemohol dostať ani do neba, kvôli čomu musel ostať na Zemi. Na osvietenie jeho cesty mu diabol posmešne hodil nehasnúci uhlík, ktorý si Jack vložil do vydutej repy.