Zvieratá sú nám oveľa podobnejšie než si mnohí ľudia myslia. Cítia bolesť, vedia vycítiť nebezpečenstvo, vedia cítiť náklonnosť a lásku či si brániť svoje teritórium.

Bohužiaľ trpia rovnako ako ľudia na rôzne ochorenia, s ktorými sa môžu už narodiť alebo ich časom postihnú. Ochorenia treba však riešiť s veterinárom a hľadať spôsob, ako chorému zvieraťu pomôcť.

O alergiách počul už každý. Nie každý však vie, že aj psy sú náchylné na mnohé alergie. Počuli ste už o hypoalergénnych granulách? Čo sú zač a čím sa líšia od obyčajných granúl?

Čo je to vlastne alergia?

Alergická reakcia je reakcia imunitného systému na rôzne látky, ktoré telu vadia alebo ich nedokáže prijať. Môže ísť o látky v potravinách, vo vzduchu, v prírode…

Medzi najčastejšie psie alergie patrí alergia na uhryznutie nejakým parazitom, napríklad blchou. Patrí sem aj alergia na rôzne roztoče, pele či práve potravinová alergia. Vášmu psovi môže vadiť nejaký konkrétny druh mäsa, vajcia, pšenica, mlieko, sója alebo kukurica.

Medzi typické príznaky potravinovej alergie patria:

  • Kožné prejavy – opuchy, svrbenie
  • Tráviace prejavy – zvracanie, hnačka
  • Kombinácia vyššie uvedených alebo nejaký úplne iný prejav

Ak vidíte, že s vaším psom nie je niečo v poriadku, treba ísť k veterinárovi, ktorý vám určite poradí a v prípade potravinovej alergie, určí správny postup liečby.

V prípade, že vás pes skutočne trpí potravinou alergiou, budú vám s veľkou pravdepodobnosťou odporučené hypoalergénne granule.

Aké sú to hypoalergénne granule?

Jednoducho povedané, sú to granule, ktoré obsahujú alergénne látky vo veľmi malom množstve. Známe alergény sú vynechané úplne, ako napríklad obilniny či sója. V krmive sa nachádzajú kvalitnejšie zložky.

Namiesto hovädzieho mäsa je v nich napríklad mäso byvolie či konské. Ak chcete mať najlepšie krmivo pre svojho psa, určite sa nebojte priplatiť si. Váš pes sa vám poďakuje!


  • Zdroj obrázku: Chendongshan / Shutterstock.com