Úvod Zaujímavosti Najbohatšia žena sveta zanechala dcére 40 miliárd dolárov

Najbohatšia žena sveta zanechala dcére 40 miliárd dolárov

Liliane Bettencourt, najbohatšia žena na svete, zomrela vo veku 94 rokov. Jej majetok odhadoval magazín Forbes na 40 miliárd dolárov. Väčšina z neho sa odvíjala od spoločnosti L’Oréal, ktorú zdedila pred 60 rokmi a z ktorej vybudovala najväčšiu kozmetickú firmu na svete. Jej otec, chemik Eugéne Schueller, v roku 1907 vytvoril nový druh farby na vlasy, ktorú nazval Oréale. Sám ju miešal, vyrábal a predával parížskym kaderníkom. V roku 1909 založil firmu, z ktorej sa neskôr stal L’Oréal.

121
Liliane Bettencourt, najbohatšia žena na svete, zomrela vo veku 94 rokov. Jej majetok odhadoval magazín Forbes na 40 miliárd dolárov. Väčšina z neho sa odvíjala od spoločnosti L’Oréal, ktorú zdedila pred 60 rokmi a z ktorej vybudovala najväčšiu kozmetickú firmu na svete.

Jej otec, chemik Eugéne Schueller, v roku 1907 vytvoril nový druh farby na vlasy, ktorú nazval Oréale. Sám ju miešal, vyrábal a predával parížskym kaderníkom. V roku 1909 založil firmu, z ktorej sa neskôr stal L’Oréal.

Liliane bola jedinou dcérou Eugéna a jeho manželky Louise. Narodila sa 21. októbra 1922. Už ako 15-ročná začala pracovať v otcovej firme ako učnica. Miešala kozmetické prípravky a lepila nálepky na fľaše šampónu.

V roku 1950 sa vydala za politika Andrého Bettencourta a stala sa viceprezidentkou L’Oréalu. O tri roky sa manželom narodila dcérka Françoise. Podobne ako mama Liliane, aj ona ostala jedináčikom.

André Bettencourt mal ako politik pestrú minulosť. V mladosti sa hlásil k fašistickému hnutiu La Cagoule, ktoré bojovalo proti komunizmu. V 30. rokoch toto hnutie finančne podporoval aj Lilianin otec Eugéne Schueller, za čo ho po vojne vyšetrovali. André Bettencourt sa však počas okupácie Francúzska zapojil do odboja proti nacistom a v 60. a 70. rokoch bol aj členom vlády. Dotiahol to až na ministra zahraničných vecí. Spolu s Liliane vo svojej vile hostili mnohých významných politikov a francúzsku smotánku tých čias.

SPORY S MAMOU

Ich dcéra Françoise sa neskôr vydala za Jeana-Pierra Meyersa, vnuka rabína zavraždeného nacistami v Osvienčime. Svoje deti vychovávala v židovskom duchu.

S mamou mali istý čas veľké spory. V rokoch 2007 a 2008 sa totiž prevalilo niekoľko škandálov týkajúcich sa Liliane. Jej tajomníka obvinili, že ilegálne financoval kampaň prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Kauza sa ťahala po súdoch až do roku 2013, keď všetky obvinenia stiahli.

Pozornosť médií pútal aj pikantný vzťah Liliane k umelcovi menom Francois-Marie Banier. Dvojica sa spriatelila, keď mal urobiť fotografie. Vzťah sa dostal až do takej roviny, že ho chcela adoptovať (mal o 24 rokov menej). Zahŕňala ho darmi, ktoré dosiahli celkovú hodnotu 1,3 miliardy dolárov. Medzi nimi bol súkromný ostrov a diela Picassa a ďalších maliarov.

Rodine sa to nepáčilo a tvrdila, že Banier starú dámu zneužíva. To napokon potvrdil aj súd a vymeral mu podmienečný trest. Banier dostal aj pokutu a rodine Bettencourtovcov musel vrátiť peniaze.

VYBUDOVALA KOLOS

Liliane a jej dcéra Françoise sa po niekoľkých rokoch uzmierili. Stará pani odstúpila z rady riaditeľov L’Oréal až v roku 2012. Nahradil ju vnuk Jean-Victor Meyers. Po jej smrti sa teraz Francoise-Bettencourt Meyers stala jedinou dedičkou. Magazín Bloomberg jej už pripisuje majetok v hodnote 42,3 miliardy dolárov, čo z nej robí novú najbohatšiu ženu na svete.

Rodina Bettencourtovcov vlastní približne 30-percentný podiel v L’Oréale. Ďalších približne 30 percent vlastní firma Nestlé. S ňou si Liliane v roku 1974 zamenila časť akcií pre obavy zo znárodnenia. Ďalších 37 percent predstavujú akcie v rukách verejnosti a zvyšok drží firma ako rezervu.

L’Oréal je v súčasnosti najväčšou kozmetickou firmou na svete. V roku 1920 zamestnávala iba 3 chemikov, v roku 1950 ich už bolo sto, v roku 1984 tisíc a v súčasnosti pre ňu pracuje takmer 20 000 chemikov. Spoločnosť má vo svete 6 vývojových centier a siedme buduje v USA.

NAJBOHATŠIE ŽENY NA SVETE

 • Francoise-Bettencourt Meyers (64) – 42,3 miliardy dolárov
  Dedička spoločnosti L´Oréal
 • Alice Walton (67) – 33,8 miliardy dolárov
  Dcéra Sama Waltona, zakladateľa siete supermarketov Walmart. Na rozdiel od bratov sa nevenuje biznisu, ale umeniu.
 • Jacqueline Mars (77) – 27 miliárd dolárov
  Vlastní tretinu výrobcu sladkostí Mars. Pre rodinnú firmu pracovala 20 rokov.
 • Maria Franca Fissolo (76) – 25,2 miliardy dolárov
  Vdova po Michellovi Ferrerovi. Žije v Monaku, firmu vyrábajúcu sladkosti riadi jej syn Giovanni.
 • Susanne Klatten (55) – 20,4 miliardy dolárov
  Po smrti rodičov zdedila polovicu chemickej spoločnosti Altana. Spoločne s bratom má podiel aj v automobilke BMW.