Ak bývate v rodinnom dome, s najväčšou pravdepodobnosťou sa pri starostlivosti o svoj pozemok nezaobídete bez kosačky.

Tých je však na trhu hneď niekoľko druhov. Aby ste si vybrali správne, treba vziať do úvahy viacero faktorov.

Veľkosť trávnatej plochy

Zrejme najväčší vplyv na výber kosačky má veľkosť vášho pozemku, resp. trávnatej plochy. S menšími plochami si hravo poradia elektrické, prípadne moderné aku kosačky.

Pri potrebe kosiť stredne veľkú plochu už využijete vyšší výkon benzínových kosačiek. A v prípade, že potrebujete kosiť naozaj rozsiahlu plochu, zvážiť môžete rovno záhradný traktor.

Členitosť pozemku a rôzne prekážky

Okrem veľkosti pozemku je potrebné vziať do úvahy aj jeho členitosť a prípadný výskyt rôznych prekážok.

Pri rovnomerných plochách bez prekážok sa nič nemení, ale akonáhle máte na pozemku nejaký svah, je dobré zvážiť kúpu kosačky s pohonom zadných alebo aj všetkých štyroch kolies.

A aká kosačka vám uľahčí kosenie okolo stromov, kvetinových záhonov a podobných prekážok?

V takýchto prípadoch oceníte najmä menšiu šírku záberu a dobrú ovládateľnosť. Ideálnou voľbou sú tak aku kosačky, s ktorými vám pri kosení nebude prekážať žiadny kábel a v porovnaní s benzínovými kosačkami sú ľahšie a aj sa ľahšie ovládajú.

Pri množstve koreňov stromov, jám a podobných nerovností je zase potrebné brať do úvahy výšku rezu kosačky a flexibilitu jej podvozku.

A v ťažko dostupných miestach alebo napríklad pri kosení v bezprostrednej blízkosti záhonových obrubníkov oceníte aj strunovú kosačku.

Čo s pokosenou trávou?

Pri kúpe kosačky treba myslieť aj na pokosenú trávu. Väčšina ľudí ju bude zbierať priamo do koša kosačky.

V tom prípade však musí byť jeho veľkosť adekvátna veľkosti pozemku. Inak by počas kosenia bolo až príliš často treba takto nazbieranú pokosenú trávu chodiť vysypať.

Alternatívnou je ponechať pokosenú trávu na trávniku ako mulč. V takom prípade by ste mali mať kosačku, ktorá vám umožní nastaviť si potrebnú výšku rezu, prípadne môžete rovno siahnuť po špeciálnej mulčovacej kosačke.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Med Photo Studio / Stock.adobe.com