Jedinečný domov si vyžaduje jedinečné dizajnérske prvky, ktoré prinesú do vášho interiéru štýlový nádych, pôsobivý kontrast a osobitnú charizmu. A presne takúto moc majú akcentové, resp. dramatické steny. Chcete vedieť ako na ne?

1. Pozor na vhodné umiestnenie

Otvorené, svetlé priestory s vysokými stropmi sú ideálnym miestom pre vytvorenie akcentovej steny. Na druhej strane, by ste sa mali vyhnúť malým miestnostiam s nedostatkom denného svetla, v ktorých by dramatická stena ešte viac podčiarkla pocit stiesnenosti.

Ohľad je treba brať aj na symetriu stien. Vaše oko, ako prvé zaznamenáva rozmanitosť tvarov, až potom sa zameriava na farbu. Nepravidelné rozmiestnenie architektonických prvkov, ako sú okná, dvere či krb, nebudú preto dramatickej stene príliš lichotiť a môžu rozbiť celý vzhľad miestnosti.

2. Vhodné farebné prevedenie

V tejto súvislosti existujú 2 základné smery, a to:

Jemná akcentová stena – Čoraz viac ľudí preferuje domácnosti v neutrálnych (monochromatických) farbách, to však neznamená, že akcentovú stenu musíte rovno vylúčiť zo svojho dizajnérskeho projektu.

Stačí si zvoliť o jeden či dva odtiene svetlejšiu alebo hlbšiu farbu, ako máte na ostatných stenách.

Výrazná akcentová stena – ak jemné tóny nie sú nič pre vás, vyberte si výrazné kontrastné odtiene. Pozor však na svetlo! Nikdy nevyberajte tmavú farbu stien do tmavej miestnosti.

Ak vyberáte dramatickú stenu do detskej izby, siahnuť môžete po rozkošných pastelových farbách. Skvelým riešením sú aj samolepiace tapety, ktoré si vďaka ich jednoduchej aplikácií zamilujete.

3. Hra s textúrami

Akcentová stena je tou najsilnejšou tajnou zbraňou, ktorú môžete pri dizajnovaní interiéru použiť. Nemusíte sa hrať len s farebnou paletou.

Existuje široká škála textúr, ktoré dokonale fungujú. Využiť môžete napríklad drevené alebo kamenné obklady, vliesové tapety na stenu či moderné zelené, resp. živé steny, vďaka ktorým budete o krok bližšie k prírode.

Hľadáte tapety, ktoré využijete na vašu nadčasovú akcentovú stenu? Pozrite si široký výber na stránke Glast.sk.


  • Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com