Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste sa radi presťahovali, ale neviete, kam? Sieť InterNations, ktorá spája najväčšie množstvo ľudí žijúcich a pracujúcich v zahraničí na svete, vytvorila rebríček tých najlepších krajín pre prisťahovalcov. Posúdila pritom odpovede od 12 500 ľudí reprezentujúcich 166 národností, ktorí žijú v 188 krajinách. V dotazníku mali ohodnotiť 43 kategórií na škále od 1 do 7. Medzi najdôležitejšie faktory patrili bezpečnosť a istota, zdravotná starostlivosť, doprava a turizmus, osobné šťastie či možnosti trávenia voľného času. Výsledky určili túto sedemnástku krajín.

Holandsko

Krajinu Beneluxu posunula na sedemnástu priečku najmä výborná doprava (siedma najlepšia). V ostatných kategóriách skôr zaostávala.

Fínsko

Táto severská krajina sa môže pochváliť piatou priečkou v kategórii zdravotníctva a starostlivosti. Dobre si v nej viedli aj jej susedia Švédsko a Dánsko.

Nový Zéland

Oproti minulému roku ide o prepad o dve miesta. Nový Zéland vyniká najmä možnosťami trávenia voľného času.

Švédsko

Dobré platy a vysoká kvalita života. Krajina troch koruniek má tiež výborné zdravotníctvo.

Kanada

Finančnícke centrá v mestách Vancouver a Montreal lákajú veľké množstvo cudzincov. Kanada sa tento rok umiestnila o jedno miesto nižšie, stále si však udržiava vysoké skóre v kategórii bezpečnosti.

Dánsko

Maličkú škandinávsku krajinu často opisujú ako najšťastnejšiu na svete. Oproti minulému roku sa posunula o 9 priečok nahor.

Luxembursko

Krajina s 580-tisícmi obyvateľov sa minulý rok umiestnila na 17-tom mieste. Veľmi dobre si tentoraz viedla najmä v kategórii bezpečnosti.

Nemecko

Táto európska krajina nemá o prisťahovalcov núdzu. V kategórii bezpečnosti sa umiestnila na piatom mieste spomedzi všetkých posudzovaných krajín. Dobré hodnotenia získala aj v oblasti zdravotníctva.

Kostarika

Oproti minulému roku sa síce posunula o niekoľko priečok nižšie, ale prisťahovalci ju nevnímajú negatívnejšie – skôr si iné krajiny polepšili.

Švajčiarsko

Cudzincov láka najmä Zürich a jeho finančnícke centrá. Švajčiarsko obsadilo prvé miesto v kategórii bezpečnosti a tretie v kategórii dopravy.

Rakúsko

Náš západný sused zaznamenal prepad vo všetkých kategóriách, no stále sa umiestnil na druhom mieste v kategórii zdravotníctva a na ôsmom v oblasti dopravy.

Japonsko

Minulý rok obsadila krajina vychádzajúceho slnka tretie miesto. Najlepšie hodnotenou kategóriou bola bezpečnosť.

Česká republika

Bratia Česi si piate miesto zaslúžili najmä skvelým hodnotením v kategórii doprava a cestovanie, kde skončili štvrtí. V ostatných kategóriách sa umiestnili relatívne nízko.

Singapur

Z ôsmeho na štvrté miesto. Singapur skončil prvý v hodnotení cestovania a dopravy a tretí v kategórii bezpečnosti.

Španielsko

Obľúbená krajina na juhu Európy si získala najvyššie hodnotenia v kategórii trávenia voľného času. Vysoko sa umiestnila aj v indexe osobného šťastia.

Tajvan

Minuloročný celkový víťaz sa posunul o jednu priečku nižšie. Exceloval v kategóriách zdravotníctva a dopravy s cestovaním.

Portugalsko

Prekvapivý víťaz? Možno. Najzápadnejšia krajina pevninskej Európy sa oproti minulému roku vyšplhala o 13 priečok vyššie. Prisťahovalci oceňujú najmä jej miernu klímu a skvelé možnosti trávenia voľného času.