Väčšinou vnímame kúpeľňu ako miesto, kde absolvujeme nevyhnutné ranné či večerné rituály pred tým, než odídeme do práce, alebo naopak, než si ľahneme do postele.

Existuje však hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste kúpeľni mali venovať oveľa viac pozornosti.

Relax vo vani je na nezaplatenie

Nemusíte z kúpeľne hneď budovať wellness centrum profesionálneho kalibru. Koniec-koncov, taký luxus si môže dovoliť len veľmi málo kúpeľní už len z priestorových dôvodov.

Veľkorysú vaňu obsypanú sviečkami, uvoľňujúcu penu a príjemné vyvaľovanie sa, aspoň odborníkmi odporúčaných dvadsať minút, si však určite môžete dopriať.

Pokiaľ nemáte možnosť vybudovať si v kúpeľni trochu súkromia v podobe presklenej zásteny, vyriešte to inak. Štýlový kúpeľňový záves vám urobí rovnakú službu. Voľba dizajnu je čisto na vás, prevedenie tiež.

  • (Zdroj foto: ImageFlow / Shutterstock.com)

Všetko na svojom mieste

Hlavnou zásadou toho, aby vaša kúpeľňa pôsobila čisto a príjemne, je, že všetky veci musia mať svoje miesto.

Toto je okrem iného aj pravidlom učenia feng šuej, ktoré hovorí, že chaos vo veciach prináša chaos do života. Tohto by ste sa mali v kúpeľni držať. Obzvlášť ak nepatrí medzi tie väčšie. Poličky do kúpeľne vám v tomto smere výrazne zjednodušia prácu.

Pojmú všetky kozmetické a hygienické nevyhnutnosti a vďaka širokej ponuke dodajú vašej kúpeľni aj štýlový vzhľad. Môžu byť:

  • samodržiace,
  • teleskopické,
  • stojanové,
  • rohové,
  • závesné,
  • mobilné,
  • pod umývadlo.

Ponuka je taká široká, že si vyberiete aj v prípade špecifických podmienok či požiadaviek. Do menšej kúpeľne je praktickejšia rohová verzia s niekoľkými etážami pre rýchly prístup ku všetkému potrebnému.

Vo väčšej sa môžete s vybavením trochu „rozšupnúť“ a dopriať si poličku, ktorá bude kombinovaná s lavicou či úložným priestorom, napríklad na špinavú bielizeň alebo čisté uteráky.

  • (Zdroj foto: united photo studio / Shutterstock.com)

Ako tento bonusový priestor využijete, je čisto na vašom uvážení. Dôležité je, aby vďaka nemu kúpeľňa pôsobila vzdušne.

Bez zrkadla by to nešlo

Jednou z najdôležitejších súčastí každej kúpeľne sú zrkadlá. Bez nich by kúpeľňa nikdy nebola úplná a svoj účel by plnila len spolovice. Zrkadlá sú nevyhnutné nielen pre svoje každodenné využitie, ale plnia aj estetickú a v mnohých prípadoch i zväčšovaciu úlohu.

Tú oceníte predovšetkým v menšom priestore, ktorému vhodne zvolené zrkadlo môže opticky pridať niekoľko centimetrov.

Vyberajte tak, aby nebolo príliš veľké a nepohltilo celý priestor. Po praktickej stránke je ideálne zvoliť zrkadlo s úpravou proti zahmlievaniu. Tvar a prevedenie je otázka vašich preferencií.

  • (Zdroj foto: Peshkova / Shutterstock.com

Môžete dať prednosť praktickej verzii s policami a osvetlením alebo samostatnému zrkadlu, čím sa však nijako neobmedzíte vo výbere tvaru.

Nezabudnite ani na malé kozmetické zrkadielko, ktoré bezpochyby oceníte pri rannom nanášaní mejkapu či úprave obočia, pretože jedna jeho strana je obvykle zväčšovacia. Šikovne však poslúži aj pri finalizácii účesu.

Nainštalované môže byť na pevno alebo na teleskopickom ramene, vďaka ktorému je ešte variabilnejšie.

LED zrkadlá

Sofistikovanejšie kúsky majú vlastné LED osvetlenie a dajú sa veľmi ľahko prichytiť špeciálnym lepidlom na hladký čistý povrch obkladačiek, takže vám tým odpadnú starosti s vŕtaním.

Zrkadlá sú pre kúpeľňu veľmi odporúčané aj podľa feng šuej, pretože urýchľujú a cirkulujú energiu. Ale pozor.

Pokiaľ máte v kúpeľni aj toaletu, dbajte na to, aby sa v odraze zrkadla neobjavila práve ona. Toaleta je totiž podľa tohto učenia veľmi škodlivá, čo sa týka toku energie. Jej zrkadlenie je teda výslovne nežiadúce.