Čo plánuješ robiť, keď odídeš do dôchodku? Dúfaš, že budeš konečne cestovať, tráviť čas s priateľmi a rodinou, budeš sa venovať svojím záľubám a záujmom, ktoré si celý život odkladal na neskôr?

Väčšina ľudí strávi 40 – 50 rokov pracovaním a keď už konečne odídu na vytúžený dôchodok, zistia, že zdravie a mladosť sú fuč a ich sny im len tak prekĺzli pomedzi prsty. Stačí len navštíviť domov dôchodcov a vypočuť si ľudí, ktorí tam žijú.

Väčšina z nich ľutuje veci, ktoré nespravili, túžby, ktoré nikdy nezrealizovali a ich sny, ktoré premárnili čakaním.

Prečo by to muselo byť práve takto? Prečo sa takmer každý človek bezhlavo rúti na vysokú školu, len aby si mohol nájsť dobrú a stálu prácu, strávi veľkú časť života lezením po firemnom rebríčku, aby mohol potom konečne oddychovať vo vytúženom dôchodku?

Prečo však nežiť život a neplniť si sny práve teraz, nevyčkávať neustále na správnu chvíľu alebo vidinu slobody v neskoršom veku?

Môžeš žiť život aký si predstavuješ aj bez bohatstva a to počas tvojich „pracovných rokov“, napríklad formou tzv. mini-dôchodkov. Nemusíme čakať 30 rokov keď väčšina našich snov a túžob sa dá zažiť a zrealizovať prekvapivo ľahko.

Niekto možno celý život túži navštíviť Paríž alebo precestovať motorkou Áziu, no nič pre to nerobí mysliac si, že by musel celý život šetriť peniaze alebo čakať na správnu chvíľu a dúfajúc, že raz sa mu to predsa len nejak splní.

V dnešnej dobe je však cestovanie otázka pár desiatok / stovák eur a čas si môže nájsť každý – je to len o prioritách. Jediné čo potrebuješ je odhodlanie, hľadať riešenia (googliť) a konať.

Ide o to aby si skúmal svoj život, svoje ciele, nápady a sny a namiesto neustáleho odkladania konal hneď teraz na ich zrealizovaní.

Navrhni si svoj vlastný život a nenechaj aby ti ho spoločnosť navrhla za teba. Definícia je pre každého rozdielna.

Lifestyle dizajn teda zobrazuje život podľa seba, nech vyzerá akokoľvek, je to obraz toho čo chceš dosiahnuť a zažiť a závisí to len od teba a nikoho iného.

Ži tak ako sám chceš a pamätaj, že je vždy lepšie ľutovať veci, ktoré si spravil ako tie, ktoré si nespravil.

Informácie však nestačia a ako vraví Derek Sivers,

„ak by viac informácií bolo riešením, všetci by sme boli milionári so sixpackmi“

Základ je konať.
Na záver, je jasné, že to nie je pre každého, no celý koncept Lifestyle dizajnu je o hľadaní riešení, nie problémov. Nie je o vyčkávaní, ale o plnení svojich snov.
A toto je filozofia LifeStyle dizajnu. Najznámejší zástanca takéhoto životného štýlu je autor, bloger, investor a majster v „hackovaní“ života – Tim Ferriss.


  • Autor: Peter Mikulina