Aby ste boli vo svojom živote spokojní, mali by ste sa o to samozrejme aj pričiniť. Pokiaľ však ide o vašu kariéru, existujú veci, ktoré sa odporúčajú urobiť čo najskôr. Nie preto, že vám to všetko hovoria všemohúci „bohovia“ kariéry, ale preto, že vám to výrazne uľahčí vašu profesionálnu budúcnosť, nehovoriac o každodennej práci, s ktorou sa určite neraz pasujete. Použite tento zoznam a návrhy, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vašu kariéru.

1. Naučte sa prezentovať

Príliš veľké sebavedomie nie je celkom vyhovujúce, no to neznamená, že by ste si nemali byť vedomý svojich kvalít a hodnôt, a to ešte pred dovŕšením prahu veku dospelosti.

Samozrejme, časom sa bude popisovať vaša kariéra aj sama, napríklad na životopise, ktorý ste si vytlačili vďaka výkonným tonerom Samsung, ale nikdy by ste sa nemali „zaseknúť“, keď počujete otázku: „Čo robíte?“. Musíte sa na ňu naučiť odpovedať. Takže si pripravte vlastnú mini-prezentáciu, ktorá vám neraz pomôže aj na pracovnom pohovore.

2. Poznajte svoje superschopnosti

Alebo inými slovami, viete, v čom ste neuveriteľne dobrí! Pre niekoho to môže byť obyčajná zvedavosť alebo nadšenie pre prácu, ktorá ho baví. Študenti svoje schopnosti a vynikajúce vlastnosti využívajú aj pri písaní diplomových prác, ktorými potrebujú zapôsobiť na skúšobnú komisiu. Využite preto svoje schopnosti, o ktorých viete vo svoj vlastný prospech a kariéru aj vy.

3. Buďte si vedomí vlastných slabostí

Každá minca má dve strany a aj misky tých najpresnejších laboratórnych váh sa musia niečím vyvážiť, rovnako sú na tom aj vaše dobré vlastnosti.  Ich protikladom sú samozrejme aj tie možno menej príjemné povahové črty. Pre lepšiu kariéru a pracovný úspech ich ale musíte poznať tiež! Byť si vedomý toho, čo vám môže naopak uškodiť.

4. Naučte sa delegovať

Nikto nemôže robiť všetko a naraz. Zvyšujúc kariérny rebríček, si musíte uvedomiť aj rozdiel medzi vecami, za ktoré stojí za to strácať s nimi čas, a tými, ktoré by vás nemali ani zaujímať a mohli ste ich vykonávaním poveriť niekoho iného- teda delegovať na druhých. Naučte sa to a pomôže vám to vo vašom osobnom aj kariérnom raste.

5. Určite si hranice

Na vašej životnej ceste bude na to veľa príležitostí. Nestrácajte energiu a súhlaste s činmi, ktoré zodpovedajú vašim požiadavkám. Úprimne si odpovedzte na otázku, čo chcete a očakávate od svojej kariéry a vytvorte si zoznam vašich neodvratných základov. Pri ďalšom používaní tak môžete rozhodnutia o kariére prijať oveľa ľahšie.

6.Poučte sa z vlastných chýb

Asi ste už o tejto myšlienke počuli. Neznamená to, že by ste mali robiť chyby, ale čo si budeme nahovárať. Žiadny človek nie je tak dokonalý, aby sa im na 100 %vyhýbal. Ak sa to stane alebo stalo aj vám, veľmi dobre viete, že je nutné ísť ďalej. Vyvodiť záver a z chýb sa poučiť. Aj tieto veci môžu o ďalších fázach vašej kariéry veľmi výrazne rozhodnúť.