Každý z nás bez výnimky sníva o tom, že sa bude venovať v živote niečomu, čo ho bude skutočne napĺňať. Niektorí si pritom predstavujú budovanie vlastného podniku alebo pomoc pri takejto práci pre iných, iní starostlivosť o rodinu alebo iných ľudí. Nech to však nakoniec nazveme akokoľvek, stále platí, že táto činnosť musí zodpovedať našim najvnútornejším potrebám a presvedčeniam. Len vtedy nás totiž bude skutočne napĺňať.

Všetko máme vo svojich rukách (hlave)

Vyššie uvedené už zrejme niekedy počul každý z nás. Napriek tomu je medzi nami stále väčšina populácie, ktorá je presvedčená o tom, že takéto naplnenie je výsadou len malej hŕstky šťastlivcov či vyvolených. Pre všetkých týchto „pochybovačov“ mám skvelú správu – nie je to tak. Všetko máme vo vlastných rukách (hlavách) a každý z nás, úplne každý jeden bez ohľadu na krajinu pôvodu, pohlavie, vzhľad, farbu pleti, národnosti či akúkoľvek orientáciu. Môže žiť presne taký život, ktorý miluje, robí ho šťastným a vykonávať takú prácu, ktorá ho napĺňa a robí mu obrovskú radosť. Možno, že niektorí z nás si to aj dokážu na chvíľu predstaviť. No vzápätí si však povedia, že to je síce všetko pekné ale my potrebujeme aj z niečoho žiť a platiť účty.

Zaraďme teda aj toto naše prianie medzi všetky ostatné a predstavme si, že máme všetkého dostatok – aj peňazí. Predstaviť si to však musíme bez akýchkoľvek pochýb a strachu. Toto presvedčenie musí byť tak pevné a musíme mu natoľko veriť, že ho nič nezlomí. Zároveň je potrebné myslieť pritom na jednu nesmierne dôležitú vec. Energia, ktorá sprevádza tieto rozhodnutia, musí byť pozitívna a takto aj smerovaná, aby sa dostavil želaný pozitívny výsledok. Akékoľvek naše presvedčenia nesmú byť smerované negatívne voči niekomu inému. Ovplyvňovať jeho slobodnú voľbu tiež nesmú ísť na úkor iných, ani nikomu ubližovať, a to ani nám samým. Ak ich takto nasmerujeme, takáto negatívna energia sa obráti späť voči nám a môže pôsobiť ešte silnejšie – deštruktívnejšie.

Umelecké začiatky

Každý z nás je tvorom, ktorý tvorí a sme tak všetci umelci vytvárajúci naše vlastné životy. Aby sme však mohli začať tvoriť, musíme vedieť, čo vlastne chceme tvoriť. V tomto bode je preto potrebný úprimný pohľad do nášho vnútra. Odhalí naše najvnútornejšie potreby a túžby, silné a slabé stránky a všetky aspekty nášho bytia. Odporúčam urobiť si písomný zoznam týchto túžob, snov, kladných aj záporných stránok, talentov, záujmov, ale aj negatív, zdanlivých nedostatkov a slabých stránok. Takýto zoznam je dobré postupom času dopĺňať a podľa aktuálneho vývoja aktualizovať. Je pritom dôležitá trpezlivosť, pretože nie všetko uvidíme na „prvý pohľad“ a mnohé najprv ani nechceme vidieť.

Bez zodpovednosti to nejde

Doslova možno povedať, že je tiež na mieste, aby sme sa konečne stali plnohodnotnými vlastníkmi nášho života so všetkou s tým spojenou zodpovednosťou. Nikto iný totiž nie je vinný za to, že sa nemáme dobre, nerobíme vysnívanú prácu a neobklopujú nás napĺňajúce vzťahy. Sme to len my a reálne odrazy našich myšlienok, ktoré tvoria našu realitu. Je preto dôležité prevziať zodpovednosť za to, ako myslíme a cítime, pretože tam sa to všetko začína. Len my sami sme skutočne zodpovední za všetko, čo sa nám v živote deje. Čím skôr túto skutočnosť prijmeme, tým skôr môžeme začať pracovať na vytúžených zmenách, ktoré nás postupne zavedú tam, kde by sme chceli byť.

Všetky skúsenosti, aj tie, ktoré považujeme za negatívne, sú v tomto procese našimi najvernejšími priateľmi a učiteľmi. Ukazujú nám, ktorým smerom by sme sa mali vydať a ktorým nie. Ak zistíme, že zvolený smer nie je dobrý, vieme, že len my sami môžeme otočiť kormidlo a vydať sa inou cestou. Sme jedinými kapitánmi nášho života. Pri napĺňaní našich túžob sa však nemusíme vtesnávať do už vytvorených vzorcov správania inými ľuďmi. Každý z nás je unikátny a ak pritom nikomu neubližujeme, môžeme si vytvárať toľko nových vzorcov, koľko si len prajeme a kormidlovať pritom naše lode naprieč šírym oceánom lásky, šťastia, radosti a naplnenia.

Snívajme s čistým srdcom

Každý z nás sa občas zasníva a predstavuje si, aké by to bolo úžasné robiť to alebo ono, cestovať a spoznávať tie najskrytejšie kúty sveta, rôznych ľudí a ich zvyky, venovať sa tvorivej činnosti, deťom alebo pomáhať iným ľuďom. Niektorým z nás by stačilo len na chvíľu sa zastaviť, dýchať svieži ranný vzduch a prežívať nesmiernu a hlbokú radosť z toho, že sme tu. Toto všetko môžeme a môže sa to stať našou každodennou realitou. Sme tvorcami našej reality a je tak len na nás, či sa rozhodneme prežívať strachy a nedostatky, alebo pôjdeme cestou radosti, šťastia, naplnenosti a lásky.

Tí z nás, ktorí tomu neveria, to môžu vyskúšať sami na sebe a ak budú pritom dostatočne precízny, budú postupovať v celom procese krok za krokom a s veľkou dávkou trpezlivosti a úprimnosti k sebe samým, budú časom veľmi príjemne prekvapení. Začnime sa skutočne milovať. Sebaláska je skutočným kľúčom, ktorý odomyká brány k našim srdciam a srdciam všetkých ostatných ľudí. Čím viac milujeme sami seba, tým viac sa staráme o svoje potreby, sme šťastnejší a tieto pocity prenášame aj na iných ľudí. Spokojnosť a naplnenie z nás vyžaruje a postupne zisťujeme, že máme dostatok nielen pre seba, ale aj pre množstvo ďalších ľudí. Nedovoľme strachu a pochybnostiam, aby nám zväzovali ruky. Pustime sa do tvorenia s radosťou a láskou a výsledky budú úžasné pre každého z nás.

Niekoľko slov na záver

Želám nám veľa radosti na tejto krásnej ceste spoznávania a tvorby, aby si každý kapitán naplno užil svoju plavbu a more, po ktorom sa bdue plaviť, bolo pokojné. Aj keď niekedy nás práve tie najväčšie vlny najviac naučia. Za každú plavbu, aj tú najnáročnejšiu, by sme tak mali vždy poďakovať a oceniť všetko, čo sme sa na nej naučili. Čím viac sa budeme plaviť a brázdiť moria spoznávania, tým ľahšie vždy nájdeme cestu do bezpečného prístavu.