Už vás nebaví stereotyp vo vašej práci? Chceli by ste sa zbaviť šéfa a skúsiť to na vlastnú päsť? Nie je nič jednoduchšie, ako začať podnikať.

Mať prvotný elán a na prvý pohľad dobrý nápad však nemusí vždy stačiť. Ako ženy sme silné a určite by sme sa nemali báť začať, pretože hoci sa o nás hovorí, že sme „krehkejšie“ pohlavie, vieme riadne zabojovať.

Vytrvalosťou sa dá dosiahnuť naozaj všetko a nie je žiaden cieľ, ktorý by sme nemohli pokoriť.

Je tu však zopár vecí, na ktoré si musíte dať ako začínajúca podnikateľka pozor:

1. Spravte si plán a spoznajte trh

Na úvod si stanovte, v akej oblasti budete pôsobiť. Pripravte si služby či produkty, pozrite sa na ne z pohľadu konkurencie aj zákazníka a podľa toho ich zlepšujte.

Nebojte sa opýtať napríklad aj svojich známych a požiadajte ich o zhodnotenie svojho podnikateľského plánu. Okrem sústredenia sa na vlastný biznis si veľmi dobre „preklepnite“ aj konkurenciu.

2. Zvoľte správnu formu podnikania – živnosť alebo s.r.o.

Prv, ako sa pustíte do samotného podnikania, nezabudnite si zvoliť vhodnú formu. Ak viete, že zarobíte do 20.000 € ročne, uprednostnite živnosť. Pri nej môžete tiež zvoliť tzv. paušálne výdaje, kedy si dáte do účtovníctva výdaje vo výške 60 % z príjmov a nemusíte riešiť žiadne bločky.

Druhou možnosťou je spoločnosť s ručením obmedzeným. Tu už paušálne výdaje nemôžete použiť, ale môžete ušetriť na tom, že ako konateľka nebudete platiť sociálne odvody. Navyše, „eseročka“ má obrovskú výhodu: neručíte za škody spôsobené podnikaním celým majetkom, ako je tomu pri živnosti.

3. Neustále sa učte a dajte o sebe vedieť

Veľa podnikateľov zabúda na jednu dôležitú vec: učiť sa treba nielen na úvod, ale permanentne. Či už ide o rozvoj vlastných služieb alebo produktov, alebo aj o nové formy marketingu. Pri vlastných službách na sebe neustále pracujte a snažte sa získať spätnú väzbu od klientov.

Hovorí sa, že reklama predáva a preto by ste sa mali zamerať aj na túto oblasť. Nepodceňujte online marketing, mať dnes vlastný web spolu so stránkou na sociálnych sieťach je nevyhnutnou súčasťou prezentácie. Nezostaňte však len pri základe, ale dajte o sebe vedieť aj kreatívnejšími formami.

4. Nezabudnite na administratívu a povinnosti

Účtovníctvo, evidencia, faktúry a rôzne iné administratívne záležitosti. Zrejme niet na svete podnikateľa, ktorý by mal rád byrokraciu. Určite však nepodceňujte túto časť podnikania, pretože zanedbať povinnosti sa nevypláca najmä z finančného hľadiska.

Rôzne úrady si totiž veľmi radi „zgustnú“ na tom, ak spravíte chybu, alebo ak nebudete mať v poriadku účtovníctvo. Pokiaľ sa v tom sami neorientujete, odporúčame vám využiť služby externých účtovníkov. Ročné vás zopár stoviek € za správne pripravené dokumenty a účtovníctvo určite nezabije.

5. Ak vidíte príležitosť, nebojte sa financovať ju aj z úveru

Veľmi veľa začínajúcich podnikateľov si myslí, že musí na úvod svojho podnikania šetriť. To je ale veľký omyl, pretože nikdy sa nikomu nepodarilo „prešetriť“ k úspechu. Práve naopak, musíte čo najviac investovať, pretože len peniaze dokážu vyrobiť ďalšie peniaze.

Pochopiteľne, nie každá začínajúca podnikateľka má k dispozícii neobmedzený mešec peňazí. Pokiaľ však vidíte naozaj dobrú podnikateľskú príležitosť, nebojte sa financovať ju aj  z pôžičky.

Ak si požičiate za dobrých podmienok, nie je jediný dôvod, prečo by ste nemali takúto formu financovania využiť. Navyše, podnikatelia si môžu dať úroky z pôžičky do účtovníctva a ide o daňovo uznateľný výdavok! Takže dobre vybraná pôžička, naozaj môže byť ideálnym spôsobom financovania.

Na záver ešte posledná rada, milé ženy: určite sa nebojte začať. Držte sa svojho plánu, nezabúdajte na neustále vzdelávanie sa a sledovanie konkurencie. V prípade naozaj sľubnej príležitosti sa nebojte investovať do podnikania viac a uvidíte, že odvážnym ženám šťastena naozaj praje 🙂

  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com