Ferrari 512 Testarossa z 90. rokov patrí k najvyrábanejším modelom talianskej značky. Cena tohto auta sa pohybuje okolo 210 000 eur. Kúpili by ste si jedno perfektne zrenovované za menej ako polovičnú cenu? Jediný drobný problém je v tom, že aj auto je polovičné…

Tri exempláre Ferrari 512 TR v detskej veľkosti si dal v 90. rokoch vyrobiť luxusný obchodný dom Harrod’s. Boli plne funkčné až na to, že ich poháňa motor z kosačky s objemom 0,2 litra a maximálna rýchlosť je 40 km/h. To originál mal 4,9-litrový dvanásťvalec s výkonom 390 koní a dosahoval rýchlosť 313 km/h.

Jeden exemplár teraz zrenovovali v istom anglickom servise. Pracovali na ňom takmer rok a je na predaj za 83 000 eur. Napriek tomu, že ide o detské autíčko, pozornosť venovaná detailom je na úrovni skutočného Ferrari. Všetky dvere, veko kufra aj výklopné svetlá fungujú tak ako na ozajstnom športiaku. Karoséria je z laminátu, prístroje na palubnej doske, volant a kožený interiér pochádzajú priamo z Ferrari. Autíčko nie je homologované, a tak sa na ňom nemožno preháňať po verejných cestách, jedine na súkromnom pozemku.

REKORDNÝ MEDVEDÍK

Funkčné detské Ferrari je zrejme najdrahšou hračkou, akú si môžete v tomto okamihu kúpiť. Na svetových rekordérov však ani zďaleka nemá.

Plyšový medvedík je asi najväčšia klasika a nájdeme ho aj na čele rebríčka najdrahších hračiek v histórii. Postarala sa o to nemecká firma Steiff v spolupráci so značkou Louis Vuitton. Ručne vyrobený medvedík v cestovnom oblečení a s batožinou LV bol v roku 2000 vydražený za 2,1 milióna dolárov. Kúpil ho juhokórejský zberateľ Jessie Kim a vystavil ho v múzeu plyšových medvedíkov v meste Čedžu.

hračky

Výrobky firmy Steiff sú veľmi cenené, aj keď miliónová suma je naozaj výnimočná. Známa je napríklad limitovaná séria 125 medvedíkov so srsťou zo zlata a s očami z diamantov a zo zafírov. Tieto medvedíky stáli 193 000 dolárov.

ZLATÝ HOJDACÍ KONÍK

Z podobného súdka je aj špeciálna Rubikova kocka, ktorú objednali na 15. výročie tejto hračky v roku 1995. Každú stranu zdobí 185 karátov rôznofarebných drahých kameňov – smaragdov, ametystov či rubínov. Kocka je plne funkčná, ale príliš drahá na hranie – stála 1,5 milióna dolárov.

Deťom naozaj bohatých rodičov je určený hojdací koník zo zlata. Pri príležitosti narodenia japonského princa Hisahita v roku 2006 ho vyrobila japonská dizajnérka Ginza Tanaka. Jej „koník“ vážil 36 kíl a stál 1,3 milióna dolárov. O niečo úspornejšiu verziu za 600-tisíc dolárov kúpili Beyoncé a Jay-Z pre svoju dcérku Blue Ivy.

Drahé kovy a kamene sa skvejú tiež na najdrahšej hracej konzole na svete. Postarala sa o to firma Nintendo. Hracia konzola je z 22-karátového zlata a váži 2,5 kilogramu. Ovládacie gombíky zdobí 78 diamantov. Výroba tejto konzoly trvala pol roka a jej cena je 485 000 dolárov.

BARBIE A G. I. JOE

U chlapcov sú veľmi obľúbené akčné figúrky, u dievčat bábiky Barbie. Veľký záujem o oba druhy hračiek je medzi dospelými zberateľmi.

Vôbec najdrahšou akčnou figúrkou sa stal prototyp G. I. Joe. V roku 1963 ho vytvoril Don Levine pre hračkársku firmu Hasbro. Figúrka vysoká 29 cm má 21 pohyblivých častí a je oblečená v ručne šitej uniforme. Stala sa predlohou neskoršej série postavičiek G. I. Joe. Prototyp kúpil v roku 2003 na aukcii americký zberateľ Stephen Geppi za 200 000 dolárov a vystavil ho vo svojom múzeu v Marylande.

Medzi Barbie kraľuje bábika navrhnutá austrálskym dizajnérom šperkov Stefanom Canturim. Má vlastný diamantový náhrdelník, ktorému dominuje ružový štvorcový kúsok. Diamant je vsadený aj do prsteňa na jej na pravej ruke. Túto Barbie predali za 302 000 dolárov.