Bohatazena.sk

V zozname miliardárov Forbes je aj prvý Slovák

V každoročnom rebríčku magazínu Forbes sa tento rok objavil rekordný počet dolárových miliardárov. Je ich spolu 2043, o 233 viac ako vlani. A objavil sa medzi nimi aj prvý miliardár zo Slovenska.

Forbes zostavuje svoj prestížny zoznam už 30 rokov. Tento okrúhly ročník zaznamenal hneď niekoľko rekordov. Počet miliardárov na svete prvýkrát prekročil hranicu 2 000. Ich kombinovaný majetok vzrástol oproti minulému roku o 18 percent. Spolu dosahuje hodnotu 7,67 bilióna dolárov, čo je ďalší rekord.

Svetovým boháčom sa minulý rok veľmi darilo. Pomer tých, ktorým majetok vzrástol, je tri ku jednej oproti tým, čo vlani zaznamenali straty.

Svoje o tom vie aj Bill Gates, ktorý je na prvom mieste už 18. raz. Jeho majetok vzrástol na 86 miliárd dolárov, rok predtým mal 75 miliárd. Najväčší prírastok na planéte zaznamenal majiteľ Amazonu Jeff Bezos. Vlani zveľadil svoj majetok o 27,6 miliardy dolárov a s celkovou sumou 72,8 miliardy poskočil na tretie miesto. Do prvej trojky sa dostal vôbec prvýkrát v živote.

Na druhé miesto sa vrátil legendárny 86-ročný investor Warren Buffett, ktorý mal po Bezosovi druhý najlepší rok. Za 12 mesiacov si pripísal 14,8 miliardy. Z pozície svetovej dvojky zosadil ďalšieho osemdesiatnika Amancia Ortegu. Zakladateľovi španielskej siete Zara sa síce tiež darilo a pribudlo mu 4,3 miliardy, na ostatných skokanov to však nestačilo a tak klesol na štvrté miesto.

Do prvej päťky sa vôbec prvýkrát dostal ďalší technologický guru Mark Zuckerberg. Pomohol mu k tomu nárast o 11, 4 miliardy.

NOVÝ NAJMLADŠÍ

Najviac nových miliardárov v rebríčku pochádza z Číny – 76. Z USA je v rebríčku 25 nových tvárí. Iba 56 z viac ako dvetisíc svetových boháčov má menej ako 40 rokov a len štyria majú menej ako 30. Sú medzi nimi dvaja zakladatelia Snapchatu – Evan Spiegel a Bobby Murphy a bratia John a Patrick Collisonovci. Tí pochádzajú z Írska, ale v San Franciscu založili spoločnosť Stripe, ktorá umožňuje internetové platby. John Collison má 26 rokov, ale o dva mesiace menej ako Evan Spiegel a vďaka tomu ho vystriedal na poste najmladšieho miliardára na svete.

PRIBÚDAJÚ PODNIKATEĽKY Z ÁZIE

V zozname je spolu 227 žien, 15 z nich je v ňom prvýkrát. Z týchto nových tvári je 14 z Ázie, medzi nimi aj prvý zástupca Vietnamu – Nguyen Thi Phuong Thao, ktorá vedie nízkonákladové aerolinky VietJet Air. Iba jediná nová žena v rebríčku je Američanka. Volá sa Thai Lee, narodila sa v Thajsku a šéfuje jednému z najväčších technologických predajcov SHI.

Najviac miliardárov je stále z USA. Je ich spolu 565, čo je, mimochodom, ďalší rekord. Nasleduje Čína s 319 superboháčmi (ďalších 67 je z Hongkongu a jeden z Macaa), na treťom mieste je Nemecko so 114 miliardármi. India prvýkrát prekonala stovku a so 101 zástupcami je na štvrtom mieste v zozname.

ČESI A SLOVÁCI

Vôbec prvýkrát je v rebríčku Forbes aj niekto zo Slovenska. Ivan Chrenko, ktorý podniká s realitami, sa dostal na 1795. priečku. Magazín odhadol jeho majetok na 1,1 miliardy dolárov.

Z Česka je v zozname šesť boháčov. Najvyššie, na 105. miesto, sa dostal Petr Kellner s majetkom v hodnote 12,2 miliardy dolárov. Druhý z Česka je Andrej Babiš, ktorý sa síce narodil na Slovensku, ale žije a podniká najmä u susedov, preto ho Forbes radí tam. Má 3,4 miliardy dolárov a je na 564. priečke rebríčka. Nasledujú Radovan Vítek (2,4 mld.), Karel Komárek (2,2 mld.), Daniel Křetínský (2 mld.) a Pavel Tykač (1,3 mld. dolárov).

Top 10 svetových miliardárov

1. Bill Gates (USA) – 86 mld. USD

2. Warren Buffett (USA) – 75,6 mld. USD

3. Jeff Bezos (USA) – 72,8 mld. USD

4. Amancio Ortega (Španielsko) – 71,2 mld. USD

5. Mark Zuckerberg (USA) – 56 mld. USD

6. Carlos Slim Helú (Mexiko) – 54,5 mld. USD

7. Larry Ellison (USA) – 52,2 mld. USD

8. Charles Koch (USA) – 48,3 mld. USD

8. David Koch (USA) – 48,3 mld. USD

10. Michael Bloomberg (USA) – 47,5 mld. USD